Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku uctili památku obránců Czajankových kasáren

Frýdek-Místek uctil památku vojáků, kteří se na začátku Protektorátu postavili na odpor armádě Wehrmachtu. Bitva o Czajankova kasárna nesmazatelně vstoupila do dějin. Tři roty mužů byly tehdy odhodlané položit život za obranu země.

U Památníku 8. pěšího pluku ve Frýdku-Místku proběhl 14. března za hojné účasti pietní akt u příležitosti 84. výročí uctění památky statečných obránců bývalých Czajanokvých kasáren, které tady v minulosti stály.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "14. březen 1939 není pouze historickou událostí, ale ve světle aktuálního dětí v Evropě a v celém světě, je to i symbolický okamžik, který nám říká, že agresorům není možné ustupovat. A pokud agresorům ustupujeme, stejně nedosáhneme výsledku a je třeba aktivně bránit hodnoty svobody a demokracie."

Zhruba tři stovky československých vojáků se tady postavilo se zbraní v ruce na aktivní odpor proti německé armádě, která čítala na 1 200 mužů.

Petr Majer, předseda Československé obce legionářské jednoty F-M: "Já už jsem to říkal ve svém projevu, krátkém. Protože ta mezinárodní situace je v současné době velmi složitá a já vám řeknu, že když se vracím do té historie tady toho našeho pamětního setkání u pomníku obránců Czajankových kasáren, tak si vždycky vybavím pana Miroslava Šolce z Řepiště. To byl jeden z těch obránců Czajankových kasáren, který když měl 93 let, tak tady přišel a řekl mi, že člověk se musí umět v pravou chvíli rozhodnout. A on, když byl v těchto kasárnách a bránil, plnil slova přísahy, tak říkal, že já jsem si byl vědom, že ten kulomet, který mám, s těmi dvaceti náboji, oni měli hrozně málo těch nábojů, tak musím dokonce vydržet, i kdybych měl položit svůj vlastní život. A řekl mi, jak jste se ptal na začátku, že v případě, kdyby bylo potřeba, tak i teď v těch 93 letech by šel bránit tuto zemi."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Události v Czajankových kasárnách byly spolu se vznikem samostatné československé jednotky v Sovětském svazu exilové vlády v Londýně a následného příkazu k likvidaci Reinharda Heydricha zásadními událostmi, které přispěly k obnovení Československého státu po druhé světové válce. A k jeho zařazení po bok světových mocností. A tak jako tehdy se sjednotil celý svět, myslím si, že si v dnešních dnech je dobrým signálem, že se lidé poučili a dokážou se sjednotit, pokud je spojují hodnoty."

Pietní akt uspořádalo město s frýdeckou jednotou Československé obce legionářské. Zúčastnili se také příslušníci Krajského vojenského velitelství Armády České republiky, spolky, organizace i veřejnost.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy