Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Frýdku-Místku uctili památku obránců Czajankových kasáren

Frýdek-Místek |

Frýdek-Místek uctil památku vojáků, kteří se na začátku Protektorátu postavili na odpor armádě Wehrmachtu. Bitva o Czajankova kasárna nesmazatelně vstoupila do dějin. Tři roty mužů byly tehdy odhodlané položit život za obranu země.

U Památníku 8. pěšího pluku ve Frýdku-Místku proběhl 14. března za hojné účasti pietní akt u příležitosti 84. výročí uctění památky statečných obránců bývalých Czajanokvých kasáren, které tady v minulosti stály.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "14. březen 1939 není pouze historickou událostí, ale ve světle aktuálního dětí v Evropě a v celém světě, je to i symbolický okamžik, který nám říká, že agresorům není možné ustupovat. A pokud agresorům ustupujeme, stejně nedosáhneme výsledku a je třeba aktivně bránit hodnoty svobody a demokracie."

Zhruba tři stovky československých vojáků se tady postavilo se zbraní v ruce na aktivní odpor proti německé armádě, která čítala na 1 200 mužů.

Petr Majer, předseda Československé obce legionářské jednoty F-M: "Já už jsem to říkal ve svém projevu, krátkém. Protože ta mezinárodní situace je v současné době velmi složitá a já vám řeknu, že když se vracím do té historie tady toho našeho pamětního setkání u pomníku obránců Czajankových kasáren, tak si vždycky vybavím pana Miroslava Šolce z Řepiště. To byl jeden z těch obránců Czajankových kasáren, který když měl 93 let, tak tady přišel a řekl mi, že člověk se musí umět v pravou chvíli rozhodnout. A on, když byl v těchto kasárnách a bránil, plnil slova přísahy, tak říkal, že já jsem si byl vědom, že ten kulomet, který mám, s těmi dvaceti náboji, oni měli hrozně málo těch nábojů, tak musím dokonce vydržet, i kdybych měl položit svůj vlastní život. A řekl mi, jak jste se ptal na začátku, že v případě, kdyby bylo potřeba, tak i teď v těch 93 letech by šel bránit tuto zemi."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Události v Czajankových kasárnách byly spolu se vznikem samostatné československé jednotky v Sovětském svazu exilové vlády v Londýně a následného příkazu k likvidaci Reinharda Heydricha zásadními událostmi, které přispěly k obnovení Československého státu po druhé světové válce. A k jeho zařazení po bok světových mocností. A tak jako tehdy se sjednotil celý svět, myslím si, že si v dnešních dnech je dobrým signálem, že se lidé poučili a dokážou se sjednotit, pokud je spojují hodnoty."

Pietní akt uspořádalo město s frýdeckou jednotou Československé obce legionářské. Zúčastnili se také příslušníci Krajského vojenského velitelství Armády České republiky, spolky, organizace i veřejnost.

Nahlásit chybu


K tématu

Před 80 lety nacisté popravili 5 odbojářů v Lískovci u Frýdku-Místku

7. září 2023 10:29 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

V Lískovci si připomněli 80 let od smutné události, kterou byla poprava pěti odbojářů u vlakové trati. Gestapo se tehdy mstilo za atentát na německý vlak převážející munici. Pietního aktu se zúčastnili i rodinní příslušníci popravených.

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Ve Frýdku-Místku se poklonili u památníku hrdinným obráncům kasáren

Vedení města společně s řadou významných hostů a spolků i veřejností uctilo památku 85. výročí boje o Czajankova kasárna. Nejprve se všichni sešli ve čtvrtek u památníku v Místku.


MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Ve Frýdku-Místku uctili památku obránců Czajankových kasáren
Vydáno 16. března 2023 12:31, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek uctil památku vojáků, kteří se na začátku Protektorátu postavili na odpor armádě Wehrmachtu. Bitva o Czajankova kasárna nesmazatelně vstoupila do dějin. Tři roty mužů byly tehdy odhodlané položit život za obranu země.

U Památníku 8. pěšího pluku ve Frýdku-Místku proběhl 14. března za hojné účasti pietní akt u příležitosti 84. výročí uctění památky statečných obránců bývalých Czajanokvých kasáren, které tady v minulosti stály.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "14. březen 1939 není pouze historickou událostí, ale ve světle aktuálního dětí v Evropě a v celém světě, je to i symbolický okamžik, který nám říká, že agresorům není možné ustupovat. A pokud agresorům ustupujeme, stejně nedosáhneme výsledku a je třeba aktivně bránit hodnoty svobody a demokracie."

Zhruba tři stovky československých vojáků se tady postavilo se zbraní v ruce na aktivní odpor proti německé armádě, která čítala na 1 200 mužů.

Petr Majer, předseda Československé obce legionářské jednoty F-M: "Já už jsem to říkal ve svém projevu, krátkém. Protože ta mezinárodní situace je v současné době velmi složitá a já vám řeknu, že když se vracím do té historie tady toho našeho pamětního setkání u pomníku obránců Czajankových kasáren, tak si vždycky vybavím pana Miroslava Šolce z Řepiště. To byl jeden z těch obránců Czajankových kasáren, který když měl 93 let, tak tady přišel a řekl mi, že člověk se musí umět v pravou chvíli rozhodnout. A on, když byl v těchto kasárnách a bránil, plnil slova přísahy, tak říkal, že já jsem si byl vědom, že ten kulomet, který mám, s těmi dvaceti náboji, oni měli hrozně málo těch nábojů, tak musím dokonce vydržet, i kdybych měl položit svůj vlastní život. A řekl mi, jak jste se ptal na začátku, že v případě, kdyby bylo potřeba, tak i teď v těch 93 letech by šel bránit tuto zemi."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Události v Czajankových kasárnách byly spolu se vznikem samostatné československé jednotky v Sovětském svazu exilové vlády v Londýně a následného příkazu k likvidaci Reinharda Heydricha zásadními událostmi, které přispěly k obnovení Československého státu po druhé světové válce. A k jeho zařazení po bok světových mocností. A tak jako tehdy se sjednotil celý svět, myslím si, že si v dnešních dnech je dobrým signálem, že se lidé poučili a dokážou se sjednotit, pokud je spojují hodnoty."

Pietní akt uspořádalo město s frýdeckou jednotou Československé obce legionářské. Zúčastnili se také příslušníci Krajského vojenského velitelství Armády České republiky, spolky, organizace i veřejnost.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036219/ve-frydkumistku-uctili-pamatku-obrancu-czajankovych-kasaren