Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku opět přijímá nové klienty

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku opět obnovil příjem nových klientů. Ten byl původně pozastaven kvůli stěhování uživatelů z důvodů rekonstrukce pobočky ve Školské ulici. Aktuálně eviduje domov ale velké množství žádostí. Zájemci proto mají být trpěliví nebo případně zkusit využít i jiných dočasných služeb ve městě.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku měl dočasně omezen příjem nových klientů.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Vzhledem k připravované rekonstrukci budovy domova pro seniory na Školské ulici, museli být tamní klienti přestěhováni do budovy na ulici 28. října. Jednalo se zhruba o 27 seniorů."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Žádosti pozastaveny nebyly, ale byl omezen částečně příjem. V některých měsících, a hlavně na konci roku, byl omezen příjem úplně. To znamená, že jsme nemohli vyjít vstříc vůbec nikomu."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "V lednu bylo stěhování ukončeno. Nyní již mohou senioři opět podávat žádost do domova pro seniory v ulici 28. října. Protože během stěhování omezil domov pro seniory nástupy, registruje nyní vyšší počet žadatelů. Chtěla bych poprosit zájemce o tuto službu a jejich blízké o trpělivost. Nástupy budou postupné, dle naléhavosti. Každá žádost se posuzuje individuálně dle zdravotního stavu seniora."

Kapacita domova je v tuto chvíli 156 uživatelů a žádostí tady evidují na 300, z toho je zhruba 30 urgentních.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "V tuto chvíli bych možná chtěl udělat jenom takovou osvětu. Že se nám pořád nedaří vymýtit takový ten nešvar, kdy dostáváme žádosti mnoho let dopředu. Hodně obyvatel má povědomí, že čím dříve si podá žádost, byť třeba o tři roky dopředu, pět let dopředu, stává se nám, tak je na ně pamatováno. Takhle to v tuto chvíli nefunguje. My jsme to nastavili tak, že každou žádost je nutné prošetřit. To znamená, sociální pracovník vyjíždí do terénu, udělá sociální šetření v daném místě bydliště, a udělá z toho nějaký scoring, kdy zmapuje tu potřebnost toho umístění."

O přijetí klienta rozhoduje zdravotní a sociální komise.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Pro představu v tuto chvíli bereme třeba ty, kteří nemají rodinu. Mají úplně blok, třeba jsou opravdu po nějakém kompletním zdravotním zákroku, jsou úplně imobilní. Mají bariéru třeba i toho výtahu v aktuálním bydlišti. A toto jsou lidé, kteří potřebují tu péči v tuto chvíli nejvíc."

Ve městě existují ještě další sociální služby, které se starají o seniory. Na ty je možné se v případě obsazenosti domova obrátit.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Senioři mají samozřejmě možnost využít pečovatelskou službu, kdy dochází do domova, přímo do bytu toho seniora, ošetřující personál, který se postará o toho seniora. Dá mu najíst nebo ho pomůže vykoupat. Potom máme tady Domovinku, kde je to taková odlehčovací služba, funguje to na principu školky, kdy senior se odveze nebo ho tam přivezou rodinní příslušníci. Tráví tam celé dopoledne, má tam program, následně dostane oběd a potom odpoledne si ho zase rodinní příslušníci vyzvednou nebo ho doveze služba nějaká."

Kompletní přehled najdete v Katalogu sociálních služeb na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy