Nároží u kruhového objezdu na třídě TGM ve Frýdku-Místku vybrali lidé v hlasování jako místo, které má projít proměnou v dalším ročníku projektu Zapoj F-M. Na plánovacím dni zaznělo velké množství nápadů.
Anketa: 1.) "Přijde mi, že poslední dobou ve Frýdku-Místku mizí hodně laviček a míst kde si lze sednout. Tak mě napadlo udělat tady něco ve stylu posezení, místo, kde si člověk může sednout, odpočinout, samozřejmě s nějakou zelení. Chybí to tady." 2.) "No já bych sem dal možná nějaké malé náměstí, možná sochu T.G.M. něco menšího, to je asi všechno."
Po skončení plánovacího dne mohli lidé navrhovat ještě nápady v internetovém dotazníku. Ten už byl vyhodnocen a nyní projekt postoupil do fáze přípravy zadání.
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Opět jako v minulém ročníku ho nevymýšlíme za zavřenými dveřmi, ale spolupracujeme s veřejností. Měli jsme plánovací den, měli jsme dotazníkové šetření, zapojujeme místní, zapojujeme školy. Jsme před dokončením popisu toho, jak by místo na nároží třídy TGM mělo po proměně vypadat a v nejbližších dnech budeme hledat zpracovatele. A následně, to je myslím pro veřejnost zajímavé, proběhne veřejné projednání, kde bude opět možnost se vyjádřit. Návrh v jakési rozpracovanosti komentovat, a ještě dále ovlivňovat."
Nově byli letos přímo k projednávání přizváni také zástupci veřejnosti i studentů.
Marie Smítalová, studentka zapojená do participace: "To se mi líbí, protože můžu přispět nějakým nápadem."
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Témata, na kterých se veřejnost shoduje, je určitě zeleň, posezení a taková celková estetizace toho prostoru. V zeleni se často zmiňuje vrba, která na místě kdysi stávala. Je pořád ve vzpomínkách obyvatel. A možná by bylo hezké ji obnovit a připomenout. Estetizace se vztahuje k tomu, že v ploše je řada starých konstrukcí, nevzhledný plot a podobně. A centrum města by si zasloužilo kultivovanější podobu."
Marie Smítalová, studentka zapojená do participace: "My jsme dostali od paní učitelky ze školy nápad, že bychom tam mohli jít představit nějaké své návrhy. Něco, co bychom tam chtěli zrealizovat. A šli jsme na ten realizační den, kde jsme ty své návrhy představili. Pánům se to líbilo, a tak nás zapojili. – A co jste konkrétně vy navrhla? – Já jsem navrhla posezení, více zeleně, stromy, okrasné květiny. To byl můj návrh konkrétně."
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Místo je komplikované především tím, kolik sítí technické infrastruktury tam je. My je dneska nevidíme, ony jsou v podzemí. Ale jakýkoliv záměr nad zemí velmi intenzivně limitují."
Město má na proměnu lokality vyčleněn jeden milion korun.