Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Projekt Zapoj F-M postoupil do fáze přípravy zadání k proměně nároží na třídě TGM

Frýdek-Místek |

Projekt Zapoj F-M postoupil do další fáze. Lidé mohli nedávno osobně navrhovat, jak se promění vítězná lokalita nároží na třídě TGM. Poté byl spuštěn ještě internetový dotazník. Do přípravy projektu byli přizváni také zástupci veřejnosti. Město dá na proměnu místa jeden milion korun.

Nároží u kruhového objezdu na třídě TGM ve Frýdku-Místku vybrali lidé v hlasování jako místo, které má projít proměnou v dalším ročníku projektu Zapoj F-M. Na plánovacím dni zaznělo velké množství nápadů.

Anketa: 1.) "Přijde mi, že poslední dobou ve Frýdku-Místku mizí hodně laviček a míst kde si lze sednout. Tak mě napadlo udělat tady něco ve stylu posezení, místo, kde si člověk může sednout, odpočinout, samozřejmě s nějakou zelení. Chybí to tady." 2.) "No já bych sem dal možná nějaké malé náměstí, možná sochu T.G.M. něco menšího, to je asi všechno." 

Po skončení plánovacího dne mohli lidé navrhovat ještě nápady v internetovém dotazníku. Ten už byl vyhodnocen a nyní projekt postoupil do fáze přípravy zadání.

Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Opět jako v minulém ročníku ho nevymýšlíme za zavřenými dveřmi, ale spolupracujeme s veřejností. Měli jsme plánovací den, měli jsme dotazníkové šetření, zapojujeme místní, zapojujeme školy. Jsme před dokončením popisu toho, jak by místo na nároží třídy TGM mělo po proměně vypadat a v nejbližších dnech budeme hledat zpracovatele. A následně, to je myslím pro veřejnost zajímavé, proběhne veřejné projednání, kde bude opět možnost se vyjádřit. Návrh v jakési rozpracovanosti komentovat, a ještě dále ovlivňovat."

Nově byli letos přímo k projednávání přizváni také zástupci veřejnosti i studentů.

Marie Smítalová, studentka zapojená do participace: "To se mi líbí, protože můžu přispět nějakým nápadem."
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Témata, na kterých se veřejnost shoduje, je určitě zeleň, posezení a taková celková estetizace toho prostoru. V zeleni se často zmiňuje vrba, která na místě kdysi stávala. Je pořád ve vzpomínkách obyvatel. A možná by bylo hezké ji obnovit a připomenout. Estetizace se vztahuje k tomu, že v ploše je řada starých konstrukcí, nevzhledný plot a podobně. A centrum města by si zasloužilo kultivovanější podobu."
Marie Smítalová, studentka zapojená do participace: "My jsme dostali od paní učitelky ze školy nápad, že bychom tam mohli jít představit nějaké své návrhy. Něco, co bychom tam chtěli zrealizovat. A šli jsme na ten realizační den, kde jsme ty své návrhy představili. Pánům se to líbilo, a tak nás zapojili. – A co jste konkrétně vy navrhla? – Já jsem navrhla posezení, více zeleně, stromy, okrasné květiny. To byl můj návrh konkrétně."
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Místo je komplikované především tím, kolik sítí technické infrastruktury tam je. My je dneska nevidíme, ony jsou v podzemí. Ale jakýkoliv záměr nad zemí velmi intenzivně limitují."

Město má na proměnu lokality vyčleněn jeden milion korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Začaly práce na proměně Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku

9. listopadu 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Začala proměna Nároží na třídě TGM ve Frýdku. Během několika měsíců z něj bude nádherný malý městský parčík. Místo vybrali občané v rámci druhého ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé také přišli s návrhy, co by mělo na Nároží vzniknout.

Lidé ve Frýdku-Místku budou v participaci vybírat další místo k proměně za milion

Oblíbený participativní rozpočet Zapoj F-M postoupil do další fáze. Z návrhů občanů byly pro letošní ročník vybrány čtyři lokality. O tom, která projde úpravou za milion korun se rozhodne v hlasování. To bude možné online i psaným hlasovacím lístkem. Ale také přes QR kódy, které jsou přímo na konkrétních místech.

Hlasování v projektu Zapoj F-M probíhá do 26. února

Do 26. února běží veřejná anketa ve 3. ročníku ZAPOJ F-M. Lidé v ní mohou vybírat místo, které projde úpravou. Na jeho proměnu pak dá město opět milion korun. Na výběr je ze čtyř lokalit.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Projekt Zapoj F-M postoupil do fáze přípravy zadání k proměně nároží na třídě TGM
Vydáno 17. dubna 2023 16:23, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Projekt Zapoj F-M postoupil do další fáze. Lidé mohli nedávno osobně navrhovat, jak se promění vítězná lokalita nároží na třídě TGM. Poté byl spuštěn ještě internetový dotazník. Do přípravy projektu byli přizváni také zástupci veřejnosti. Město dá na proměnu místa jeden milion korun.

Nároží u kruhového objezdu na třídě TGM ve Frýdku-Místku vybrali lidé v hlasování jako místo, které má projít proměnou v dalším ročníku projektu Zapoj F-M. Na plánovacím dni zaznělo velké množství nápadů.

Anketa: 1.) "Přijde mi, že poslední dobou ve Frýdku-Místku mizí hodně laviček a míst kde si lze sednout. Tak mě napadlo udělat tady něco ve stylu posezení, místo, kde si člověk může sednout, odpočinout, samozřejmě s nějakou zelení. Chybí to tady." 2.) "No já bych sem dal možná nějaké malé náměstí, možná sochu T.G.M. něco menšího, to je asi všechno." 

Po skončení plánovacího dne mohli lidé navrhovat ještě nápady v internetovém dotazníku. Ten už byl vyhodnocen a nyní projekt postoupil do fáze přípravy zadání.

Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Opět jako v minulém ročníku ho nevymýšlíme za zavřenými dveřmi, ale spolupracujeme s veřejností. Měli jsme plánovací den, měli jsme dotazníkové šetření, zapojujeme místní, zapojujeme školy. Jsme před dokončením popisu toho, jak by místo na nároží třídy TGM mělo po proměně vypadat a v nejbližších dnech budeme hledat zpracovatele. A následně, to je myslím pro veřejnost zajímavé, proběhne veřejné projednání, kde bude opět možnost se vyjádřit. Návrh v jakési rozpracovanosti komentovat, a ještě dále ovlivňovat."

Nově byli letos přímo k projednávání přizváni také zástupci veřejnosti i studentů.

Marie Smítalová, studentka zapojená do participace: "To se mi líbí, protože můžu přispět nějakým nápadem."
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Témata, na kterých se veřejnost shoduje, je určitě zeleň, posezení a taková celková estetizace toho prostoru. V zeleni se často zmiňuje vrba, která na místě kdysi stávala. Je pořád ve vzpomínkách obyvatel. A možná by bylo hezké ji obnovit a připomenout. Estetizace se vztahuje k tomu, že v ploše je řada starých konstrukcí, nevzhledný plot a podobně. A centrum města by si zasloužilo kultivovanější podobu."
Marie Smítalová, studentka zapojená do participace: "My jsme dostali od paní učitelky ze školy nápad, že bychom tam mohli jít představit nějaké své návrhy. Něco, co bychom tam chtěli zrealizovat. A šli jsme na ten realizační den, kde jsme ty své návrhy představili. Pánům se to líbilo, a tak nás zapojili. – A co jste konkrétně vy navrhla? – Já jsem navrhla posezení, více zeleně, stromy, okrasné květiny. To byl můj návrh konkrétně."
Tomáš Čech, architekt, odborný poradce pro participaci: "Místo je komplikované především tím, kolik sítí technické infrastruktury tam je. My je dneska nevidíme, ony jsou v podzemí. Ale jakýkoliv záměr nad zemí velmi intenzivně limitují."

Město má na proměnu lokality vyčleněn jeden milion korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036733/projekt-zapoj-fm-postoupil-do-faze-pripravy-zadani-k-promene-narozi-na-tride-tgm