Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den Země ve Frýdku-Místku prozradil, jak funguje ekologická domácnost

Frýdek-Místek |

Šetrný přístup k životnímu prostředí skrze ekologickou domácnost. To bylo hlavní téma letošního ročníku tradiční výchovně vzdělávací a osvětové akce Den Země ve Frýdku-Místku Akce zpestřila vyučování školákům i dětem z mateřinek, a vydat se na ni mohli také návštěvníci z řad široké veřejnosti.

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku přivítaly v pátek velkolepou akci Den Země. Den plný her, soutěží a různých představení měl motivovat k všeobecné ochraně planety.

Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Sešli jsme se tady proto, abychom dětem přiblížili ekologickou domácnost, což je také téma letošního ročníku Dne Země. Na děti a celkově na účastníky čeká mnoho zajímavých úkolů a stanovišť. Například se budeme zabývat tématy jako voda v domácnosti, chytrá domácnost, elektrospotřebiče v domácnosti."

Na akci se představila řada organizací a společností. Celkem bylo pro školáky připraveno 15 stanovišť a jedna velká zóna pro mateřské školky. Všude se plnily různé úkoly.

Pavla Řeháková, Frýdecká skládka: "Připravili jsme si taky kompost pro děti domů zdarma, pro maminky, babičky. Dětem jsme tady připravili lis, aby mohly zkusit zlisovat PET lahev. No a potom máme tady další stánek vedle. Tam máme pro školky a dospělé děti soutěžení a testy."
Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Na děti také potom čeká výtvarné stanoviště, kde si něco hezkého vyrobí. Bude to to konkrétně takový vonný pytlíček. Dozví se také, jak mohou nakládat dál s oblečením, aby ho nemusely vyhazovat. Jaké jsou kontejnery na to a jak dále s ním mohou nakládat."

Předvedli se Sokolníci, Muzeum Beskyd, Frýdecká skládka, ADRA, Faunapark a velký zájem byl také o hasiče, kteří přivezli ukázat svou techniku. Obecně platilo, že v průběhu dne byla všechna stanoviště zaplněná.

Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Za Středisko volného času Klíč máme tady pro účastníky připraveno celkem šest oblastí, kdy na každé oblasti jsou připraveny dvě stanoviště. Dále potom ještě teda je to výtvarné stanoviště. Kromě nás je tady dále zastoupených deset organizací, jako jsou například Debrujáři, Český rybářský svaz, potom tady máme například Lesy České republiky, TRAFIN OIL, který tady ukazuje dětem, jak ekologicky nakládat s olejem."

Tady se stála fronta na hranolky, které se sice smažily, ale školáci je dostali za splnění úkolu.

Josef Schüller, TRAFIN OIL: "Smyslem akce je naučit děti, aby třídily olej. Hodně lidí neví, jak by se měl správně třídit olej a co se s ním potom děje?" - A jak by se měl třídit? - "Určitě by se neměl vylévat někde do odpadu, tam to tuhne. Měl by se třídit tak, že se naleje do PET lahve a hodí se do popelnice s fialovým víkem, kterou máme před stánkem vystavenou."
Anketa: 1.) - Povídej, co jste si dneska vyzkoušeli a co bylo pro tebe zajímavé? - "Pro mě bylo zajímavé sázení hrášku a vyrábění vonného pytlíčku." – A jak se vyrábí? – "Vezmete kus látky a do toho se nasypou takové vonné piliny, to se zaváže gumičkou a takovou ozdobnou stuhou nějakou." 2.) "Sázení hrášku a lezení po takovém laně." – A jaké to bylo to lezení? – "Trošku strašidelné, že jsem se bála, že spadnu." 3.) "Asi sázení hrášku." – A co ještě jste dělali? – "Byli jsme na Frýdecké skládce a tam jsme lisovali PET lahev."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že je správné dětem zábavnou formou ukazovat, jakým způsobem přistupovat k životnímu prostředí. Jak třídit odpad, jakým způsobem vnímat své okolí. Zájem školáků je obrovský a já věřím, že v naší mladé generaci je řešení té situace, kterou tady máme dnes."

Město Frýdek-Místek na akci představilo projekty na ochranu životního prostředí, jako například Program zlepšování kvality ovzduší, Revitalizaci tůní ve Frýdeckém lese nebo městský holubník.

Nahlásit chybu


K tématu

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

16. listopadu 2023 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

MHD ve Frýdku-Místku bude mít flotilu nových elektrobusů i elektronické tabule na zastávkách

Cestující frýdecko-místeckou hromadnou dopravou se mohou těšit na flotilu zbrusu nových autobusů. Dopravce společně s městem usiluje o modernizaci a do vozového parku přibydou další elektrobusy. Další novinkou budou také informační LED tabule na zastávkách.

Dotace i letos podpoří nákup hybridních aut ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek opět podpoří nákup hybridních aut, která si mohou pořídit obyvatelé. Na program je vyčleněno 5 milionů korun a každý žadatel může na nový vůz získat dotaci až 75 tisíc korun. Žádosti mohou zájemci podávat do konce března.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Den Země ve Frýdku-Místku prozradil, jak funguje ekologická domácnost
Vydáno 24. dubna 2023 14:14, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Šetrný přístup k životnímu prostředí skrze ekologickou domácnost. To bylo hlavní téma letošního ročníku tradiční výchovně vzdělávací a osvětové akce Den Země ve Frýdku-Místku Akce zpestřila vyučování školákům i dětem z mateřinek, a vydat se na ni mohli také návštěvníci z řad široké veřejnosti.

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku přivítaly v pátek velkolepou akci Den Země. Den plný her, soutěží a různých představení měl motivovat k všeobecné ochraně planety.

Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Sešli jsme se tady proto, abychom dětem přiblížili ekologickou domácnost, což je také téma letošního ročníku Dne Země. Na děti a celkově na účastníky čeká mnoho zajímavých úkolů a stanovišť. Například se budeme zabývat tématy jako voda v domácnosti, chytrá domácnost, elektrospotřebiče v domácnosti."

Na akci se představila řada organizací a společností. Celkem bylo pro školáky připraveno 15 stanovišť a jedna velká zóna pro mateřské školky. Všude se plnily různé úkoly.

Pavla Řeháková, Frýdecká skládka: "Připravili jsme si taky kompost pro děti domů zdarma, pro maminky, babičky. Dětem jsme tady připravili lis, aby mohly zkusit zlisovat PET lahev. No a potom máme tady další stánek vedle. Tam máme pro školky a dospělé děti soutěžení a testy."
Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Na děti také potom čeká výtvarné stanoviště, kde si něco hezkého vyrobí. Bude to to konkrétně takový vonný pytlíček. Dozví se také, jak mohou nakládat dál s oblečením, aby ho nemusely vyhazovat. Jaké jsou kontejnery na to a jak dále s ním mohou nakládat."

Předvedli se Sokolníci, Muzeum Beskyd, Frýdecká skládka, ADRA, Faunapark a velký zájem byl také o hasiče, kteří přivezli ukázat svou techniku. Obecně platilo, že v průběhu dne byla všechna stanoviště zaplněná.

Veronika Bortlová, zástupce ředitele pro pedagogiku SVČ Klíč FM: "Za Středisko volného času Klíč máme tady pro účastníky připraveno celkem šest oblastí, kdy na každé oblasti jsou připraveny dvě stanoviště. Dále potom ještě teda je to výtvarné stanoviště. Kromě nás je tady dále zastoupených deset organizací, jako jsou například Debrujáři, Český rybářský svaz, potom tady máme například Lesy České republiky, TRAFIN OIL, který tady ukazuje dětem, jak ekologicky nakládat s olejem."

Tady se stála fronta na hranolky, které se sice smažily, ale školáci je dostali za splnění úkolu.

Josef Schüller, TRAFIN OIL: "Smyslem akce je naučit děti, aby třídily olej. Hodně lidí neví, jak by se měl správně třídit olej a co se s ním potom děje?" - A jak by se měl třídit? - "Určitě by se neměl vylévat někde do odpadu, tam to tuhne. Měl by se třídit tak, že se naleje do PET lahve a hodí se do popelnice s fialovým víkem, kterou máme před stánkem vystavenou."
Anketa: 1.) - Povídej, co jste si dneska vyzkoušeli a co bylo pro tebe zajímavé? - "Pro mě bylo zajímavé sázení hrášku a vyrábění vonného pytlíčku." – A jak se vyrábí? – "Vezmete kus látky a do toho se nasypou takové vonné piliny, to se zaváže gumičkou a takovou ozdobnou stuhou nějakou." 2.) "Sázení hrášku a lezení po takovém laně." – A jaké to bylo to lezení? – "Trošku strašidelné, že jsem se bála, že spadnu." 3.) "Asi sázení hrášku." – A co ještě jste dělali? – "Byli jsme na Frýdecké skládce a tam jsme lisovali PET lahev."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že je správné dětem zábavnou formou ukazovat, jakým způsobem přistupovat k životnímu prostředí. Jak třídit odpad, jakým způsobem vnímat své okolí. Zájem školáků je obrovský a já věřím, že v naší mladé generaci je řešení té situace, kterou tady máme dnes."

Město Frýdek-Místek na akci představilo projekty na ochranu životního prostředí, jako například Program zlepšování kvality ovzduší, Revitalizaci tůní ve Frýdeckém lese nebo městský holubník.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036870/den-zeme-ve-frydkumistku-prozradil-jak-funguje-ekologicka-domacnost