Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za nelegální napojení na kanalizaci hrozí lidem z okrajových částí Frýdku-Místku pokuta

Frýdek-Místek |

V okrajových částech Frýdku-Místku se objevily případy nelegálního napojení na novou kanalizaci. Někteří lidé se zřejmě napojili ještě před kolaudací a už do kanalizace vypouštějí odpadní vody. Což je špatně a hrozí za to pokuta. Město vyzývá nezodpovědné občany, aby se odpojili.

Výstavba kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku už je nějaký čas hotová. Nyní ale probíhají důležité zkoušky a kontroly před kolaudací a už se bohužel objevily první problémy, které je potřeba vyřešit.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kanalizace postoupila do další fáze. V Zelinkovicích máme reklamace určité části kanalizace, kterou bude muset zhotovitel opravit. V jedné části, která je v pořádku, tak budeme mít setkání s občany Zelinkovic, kde už budeme dávat konkrétní informace a konkrétní návrhy smluv. To znamená, že tam už ti občané se budou moci v brzké době napojit. A to znamená, že město řeklo, že uděláme územní souhlasy a tak dále. Plus potom budeme ještě vyřizovat individuálně dotace na ty přípojky."

V Chlebovicích se stále čeká na kolaudaci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Muselo se zpracovat množství změn, které byly oproti projektu, který jsme zdědili v nedokonalé podobě. Proto se musely provézt změny, které se teď musí dodatečně povolit. Následně bude po kolaudaci následovat opět předávací řízení SmVaKu, který potom bude dělat smlouvy s jednotlivými občany na připojení po realizaci přípojek."

Nejhorší situace je ve Skalici, kde se v kanalizaci už objevilo velké množství odpadních vod. Ty se tam zřejmě dostaly na základě nelegálního připojení některých občanů. Ještě předtím, než byla kanalizace zkolaudována.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to velký problém a já bych poprosil všechny, kteří jsou nějakým způsobem napojeni, aby se odpojili. Protože máme zjištěno, že někteří občané, nevíme přesně v jakém množství, vypouštějí dešťové vody do kanalizace."

To výrazně komplikuje také potřebnou kontrolu a kamerové zkoušky, které ještě nejsou hotové.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to velmi nepříjemné a já bych chtěl opravdu apelovat na všechny, aby ukončili toto vypouštění, protože v opačném případě nebude moci být provozována tato kanalizace. A nebudou ostatní občané, kvůli několika nedisciplinovaným občanům, napojeni na tuto kanalizaci. A dojde ke zmaření toho díla. Samozřejmě s veškerými ekonomickými dopady vůči těm, které zjistíme. A budou následovat nějaké sankce. Je to věc nepříjemná a myslím si, že docela zbytečná. Pokud se tato situace podaří v nějaké brzké době napravit, tak potom můžeme hovořit také o kolaudaci a následném spuštění."

V případě napojení na kanalizaci před její kolaudací hrozí majiteli nemovitosti pokuta až 50 tisíc korun. Navíc při provedení domovní části kanalizační přípojky bez stavebního povolení se stavebník dopustí přestupku, za který může být uložena pokuta až do výše půl milionu korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová. Teď je důležité, aby se lidé napojili

Kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku je hotová a zkolaudovaná. Stála téměř 300 milionů korun bez DPH. Podařilo se na ni ale získat významnou dotaci. Proto je nyní důležité, aby se na kanalizaci postupně napojilo co nejvíce lidí. Jinak by hrozilo, že by město muselo dotační peníze vracet.

Souhrn největších investičních akcí roku 2023 ve Frýdku-Místku

28. prosince 2023 15:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Výstavba kanalizace, nová hasičárna i budova pro městskou policii. Ale také všeobecná finanční kondice města v roce 2023. Nejen to zhodnotil v rozhovoru náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Budova školy ve Skalici u Frýdku-Místku má po obnově fasády

24. července 2023 16:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nové zateplení i obnovená fasáda s historickými ozdobnými prvky. Budova školy ve Skalici u Frýdku-Místku má za sebou další náročnou rekonstrukci. Aktuálně se ještě u školy dodělávají nová parkovací místa.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

Za nelegální napojení na kanalizaci hrozí lidem z okrajových částí Frýdku-Místku pokuta
Vydáno 15. května 2023 14:57, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V okrajových částech Frýdku-Místku se objevily případy nelegálního napojení na novou kanalizaci. Někteří lidé se zřejmě napojili ještě před kolaudací a už do kanalizace vypouštějí odpadní vody. Což je špatně a hrozí za to pokuta. Město vyzývá nezodpovědné občany, aby se odpojili.

Výstavba kanalizace v okrajových částech Frýdku-Místku už je nějaký čas hotová. Nyní ale probíhají důležité zkoušky a kontroly před kolaudací a už se bohužel objevily první problémy, které je potřeba vyřešit.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kanalizace postoupila do další fáze. V Zelinkovicích máme reklamace určité části kanalizace, kterou bude muset zhotovitel opravit. V jedné části, která je v pořádku, tak budeme mít setkání s občany Zelinkovic, kde už budeme dávat konkrétní informace a konkrétní návrhy smluv. To znamená, že tam už ti občané se budou moci v brzké době napojit. A to znamená, že město řeklo, že uděláme územní souhlasy a tak dále. Plus potom budeme ještě vyřizovat individuálně dotace na ty přípojky."

V Chlebovicích se stále čeká na kolaudaci.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Muselo se zpracovat množství změn, které byly oproti projektu, který jsme zdědili v nedokonalé podobě. Proto se musely provézt změny, které se teď musí dodatečně povolit. Následně bude po kolaudaci následovat opět předávací řízení SmVaKu, který potom bude dělat smlouvy s jednotlivými občany na připojení po realizaci přípojek."

Nejhorší situace je ve Skalici, kde se v kanalizaci už objevilo velké množství odpadních vod. Ty se tam zřejmě dostaly na základě nelegálního připojení některých občanů. Ještě předtím, než byla kanalizace zkolaudována.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to velký problém a já bych poprosil všechny, kteří jsou nějakým způsobem napojeni, aby se odpojili. Protože máme zjištěno, že někteří občané, nevíme přesně v jakém množství, vypouštějí dešťové vody do kanalizace."

To výrazně komplikuje také potřebnou kontrolu a kamerové zkoušky, které ještě nejsou hotové.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to velmi nepříjemné a já bych chtěl opravdu apelovat na všechny, aby ukončili toto vypouštění, protože v opačném případě nebude moci být provozována tato kanalizace. A nebudou ostatní občané, kvůli několika nedisciplinovaným občanům, napojeni na tuto kanalizaci. A dojde ke zmaření toho díla. Samozřejmě s veškerými ekonomickými dopady vůči těm, které zjistíme. A budou následovat nějaké sankce. Je to věc nepříjemná a myslím si, že docela zbytečná. Pokud se tato situace podaří v nějaké brzké době napravit, tak potom můžeme hovořit také o kolaudaci a následném spuštění."

V případě napojení na kanalizaci před její kolaudací hrozí majiteli nemovitosti pokuta až 50 tisíc korun. Navíc při provedení domovní části kanalizační přípojky bez stavebního povolení se stavebník dopustí přestupku, za který může být uložena pokuta až do výše půl milionu korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037213/za-nelegalni-napojeni-na-kanalizaci-hrozi-lidem-z-okrajovych-casti-frydkumistku-pokuta