Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O děti se zdravotními problémy pečuje unikátní školka ve Frýdku-Místku už 30 let

Frýdek-Místek |

Mateřská školka se zdravotnickou péčí ve Frýdku-Místku letos slaví 30 let. Starají se tady o děti různě imunitně oslabené, alergiky, děti s diabetem a další. Za celou dobu fungováním prošlo zařízením na 2 000 dětí. Koncept propojení školky a zdravotnického stacionáře je v České republice ojedinělý.

Už 30 let funguje ve Frýdku-Místku unikátní mateřská školka, kde se starají o děti, které mají různé zdravotní problémy.

Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Naše mateřská škola je třítřídní, má asi 80 dětí, kdy jsou dvě heterogenní, smíšené a jedna dvou až tříletá. Naše mateřská škola se specializuje na nadstandardní zdravotnickou péči, kdy máme speciální třídu stacionář, kde je kapacita osmi dětí. A jsou to děti na doléčení po nachlazení, po různých nemocech."

Přímo ve školce má ambulanci lékař a zakladatel školky. Se sestřičkami, které jsou zde v pozici učitelek, se stará o zdraví nebo doléčení dětí.

Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "Snažili jsme se udělat projekt, který by pomáhal dětem, zpočátku alergickým. Byla to doba, kdy ještě ta dětská alergologie byla na začátku nějakého rozvoje. Protože chyběly spreje, které se v současné době běžně používají."
Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Máme děti i s diabetem, kdy nám zdravotní sestry jsou k dispozici k měření toho cukru, k aplikaci inzulinu. Potom máme děti s potravinovými alergiemi, kdy je na to speciálně uzpůsobena i naše kuchyně, kdy paní kuchařky spolupracují s kuchaři a lékaři. A jsou to děti s bezlepkovou, s bezlaktózovou, histaminovou a s různými kombinacemi diet."
Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "To zařízení pak bylo věnováno především dětem s diabetem, s obezitou, s problémy se zažíváním. S respiračními infekty, s ekzémy, s dětmi po operacích. A za těch 30 let prošlo tím zařízením asi 2 000 dětí."

Děti mají také možnost absolvovat rehabilitační léčbu v Odborném léčebném ústavu v Metylovicích.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek i já osobně jsem velice rád, že na území města Frýdku-Místku působí takováto speciální školka. Víme, že problémy, které mají děti stále častěji, potřebují odbornou péči. A my jsme nyní symbolicky přispěli na oslavu 30 let fungování této školky. A já pevně věřím, že v podstatě duchovní otec tohoto projektu pan doktor Dudek bude dál věnovat svou energii tomuto projektu a věřím, že za ním zůstane další řada spokojených rodičů a zdravých dětí."

Zařízení se chce nyní více zaměřit na digitalizaci a telemedicínu, která může hrát významnou roli v prevenci civilizačních chorob.

Nahlásit chybu


K tématu

Nejmenší děti navštěvují ve Frýdku-Místku kroužek Hopsalínek

23. října 2023 12:18 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rozvíjení řeči a pohybových dovedností. Nebo také postupné navazování prvních vztahů s vrstevníky. To mohou ve Frýdku-Místku kolektivně v rámci kroužku absolvovat i ty nejmenší děti. V doprovodu rodičů totiž navštěvují kroužek Hopsalínek ve středisku volného času.

ZŠ a MŠ Naděje Frýdek-Místek slaví 30 let. Žáci připravili školní akademii

Základní a mateřská škola Naděje Frýdek-Místek slaví letos 30 let od svého založení. K tomuto výročí připravila soubor představení z řad žáků pod vedením pedagogů. Program měl název Strojem času.

Prázdniny jsou ve znamení oprav na školách i ve Slezské Ostravě

25. července 2023 16:21 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Slezská Ostrava investuje do oprav a modernizace základních a mateřských škol. Za poslední 4 roky to bylo téměř 76 milionů korun. Aktuálně během prázdnin probíhá také velká rekonstrukce Mateřské školy Slívova.


Ostravskou městskou policii posílili nováčci. Bezpečnost ve městě se stále zlepšuje

V Ostravě bude zase o trochu bezpečněji. Do rukou primátora Jana Dohnala složilo slib 13 nových městských policistů, kteří okamžitě nastupují na služebny po celém městě. Své úkoly ale samozřejmě budou plnit především přímo v ulicích.

Lidé opět obdivují květinovou louku před havířovskou nemocnicí

Nemocnice v Havířově i v letošním roce nechala před hlavním vstupem vysadit květinovou louku. Ta hraje doslova všemi barvami a nečekaně na ní vykvetly i slunečnice.

VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Skokani z Fokusu získali bronzové evropské medaile, i tu historicky první pro Českou republiku

Tým dětí ze Střediska volného času Fokus zabodoval na mistrovství Evropy. V rychlostním skákání přes švihadla získal tři bronzové medaile. Jsou to historicky první medaile z evropského šampionátu v této sportovní disciplíně pro Českou republiku.

Příměstský tábor MasterChef učí děti ve Frýdku-Místku vařit

Pizza, croassaint nebo třeba moravské koláče. Nejen to si samy připravily děti v cvičné kuchyni střediska Volného času Klíč Frýdek-Místek. Oblíbený příměstský tábor, který učí děti vařit, byl opět kompletně zaplněn. Některé děti ho absolvují i opakovaně.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Bezpečně přejít lze v Čeladné po několika nových přechodech

23. července 2024 7:30 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Na frekventovaném hlavním tahu, který vede Čeladnou, byly vybudovány a nasvíceny tři nové přechody pro chodce. Přejít z jedné strany na druhou je teď daleko bezpečnější, otestovaly to i děti místní základní školy.

Ve Frýdku-Místku se otevřel nový Veřejný malířský ateliér

22. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Spolek Rosenfeld otevřel ve Frýdku-Místku nový Veřejný malířský ateliér. Jeho cílem je více přilákat k malbě širokou veřejnost. Sloužit bude výhradně k malování bez použití aromatických látek. Zároveň chystá i kurzy a malování za podpory asistence.

ADRA Frýdek-Místek stále vylepšuje program letních táborů pro děti s autismem

22. července 2024 14:48 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Dvacítka dětí s poruchou autistického spektra si užila týdenní příměstský tábor ve Frýdku-Místku. Pravidelně ho pořádá dobrovolnická organizace ADRA. Připravena je vždy řada her a různých výletů. Letos navíc dobrovolníci poprvé vyzkoušeli na táboře s dětmi jednou přespat.

Sdílené koloběžky ve Frýdku-Místku mají nová omezení i zákaz vjezdu na obě náměstí

22. července 2024 12:15 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Lidé ve Frýdku-Místku požadovali další omezení a úpravy provozu sdílených elektrokoloběžek. Magistrát pak z výsledků veřejné ankety dohodl s provozovatelem nová pravidla. Přibyla místa s omezením rychlosti, a dokonce i s úplným zákazem vjezdu.

Frýdlantský tenisový klub pořádá o prázdninách příměstské tábory i turnaje

Více než 50 dětí se účastnilo příměstského tábora, který organizoval Sportovní klub tenis Frýdlant nad Ostravicí.

Travnaté chodníčky na hřbitově ve Frýdku-Místku zpevnily první dlaždice

18. července 2024 16:13 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Procházení mezi některými hrobovými místy na Centrálním hřbitově je komfortnější. Město nechalo zpevnit travnaté chodníčky v několika částech urnového háje. Pokud se projekt osvědčí, mohl by se realizovat i v dalších hřbitovních uličkách.

O děti se zdravotními problémy pečuje unikátní školka ve Frýdku-Místku už 30 let
Vydáno 8. června 2023 14:14, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Mateřská školka se zdravotnickou péčí ve Frýdku-Místku letos slaví 30 let. Starají se tady o děti různě imunitně oslabené, alergiky, děti s diabetem a další. Za celou dobu fungováním prošlo zařízením na 2 000 dětí. Koncept propojení školky a zdravotnického stacionáře je v České republice ojedinělý.

Už 30 let funguje ve Frýdku-Místku unikátní mateřská školka, kde se starají o děti, které mají různé zdravotní problémy.

Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Naše mateřská škola je třítřídní, má asi 80 dětí, kdy jsou dvě heterogenní, smíšené a jedna dvou až tříletá. Naše mateřská škola se specializuje na nadstandardní zdravotnickou péči, kdy máme speciální třídu stacionář, kde je kapacita osmi dětí. A jsou to děti na doléčení po nachlazení, po různých nemocech."

Přímo ve školce má ambulanci lékař a zakladatel školky. Se sestřičkami, které jsou zde v pozici učitelek, se stará o zdraví nebo doléčení dětí.

Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "Snažili jsme se udělat projekt, který by pomáhal dětem, zpočátku alergickým. Byla to doba, kdy ještě ta dětská alergologie byla na začátku nějakého rozvoje. Protože chyběly spreje, které se v současné době běžně používají."
Dagmar Brettschneiderová, ředitelka MŠ se zdravotnickou péčí, Frýdek-Místek: "Máme děti i s diabetem, kdy nám zdravotní sestry jsou k dispozici k měření toho cukru, k aplikaci inzulinu. Potom máme děti s potravinovými alergiemi, kdy je na to speciálně uzpůsobena i naše kuchyně, kdy paní kuchařky spolupracují s kuchaři a lékaři. A jsou to děti s bezlepkovou, s bezlaktózovou, histaminovou a s různými kombinacemi diet."
Radim Dudek, zakladatel školky, alergolog a ředitel OLU Metylovice: "To zařízení pak bylo věnováno především dětem s diabetem, s obezitou, s problémy se zažíváním. S respiračními infekty, s ekzémy, s dětmi po operacích. A za těch 30 let prošlo tím zařízením asi 2 000 dětí."

Děti mají také možnost absolvovat rehabilitační léčbu v Odborném léčebném ústavu v Metylovicích.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek i já osobně jsem velice rád, že na území města Frýdku-Místku působí takováto speciální školka. Víme, že problémy, které mají děti stále častěji, potřebují odbornou péči. A my jsme nyní symbolicky přispěli na oslavu 30 let fungování této školky. A já pevně věřím, že v podstatě duchovní otec tohoto projektu pan doktor Dudek bude dál věnovat svou energii tomuto projektu a věřím, že za ním zůstane další řada spokojených rodičů a zdravých dětí."

Zařízení se chce nyní více zaměřit na digitalizaci a telemedicínu, která může hrát významnou roli v prevenci civilizačních chorob.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000037629/o-deti-se-zdravotnimi-problemy-pecuje-unikatni-skolka-ve-frydkumistku-uz-30-let