Janáčkův park v Beskydské ulici ve Frýdku-Místku sloužil až do roku 1972 jako hřbitov. Ten se původně otevřel v roce 1893. Na vstupu stála kdysi historická brána. Tu se nyní podařilo po desítkách let najít a město ji chce nechat opravit.
Jaroslav Hrůzek, umělecký kovář: "Krásný kus historické práce, kterou dělali kováři. A opravdu poctivě, tak jak se to dělalo vždycky."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Našli jsme to v garáži. Bylo to schováno léta. Jedná se starou historickou bránu z Janáčkova parku. Naším cílem je ji obnovit tady u pana kováře Hrůzka. Udělat celkovou rekonstrukci. Tak jak teď pracovnice památkového ústavu popsaly. A kvůli tomu jsme se dneska sešli, abychom dohodli ten postup."
Jaroslav Hrůzek, umělecký kovář: "Budeme restaurovat v původním rozsahu, aby ta brána byla zachována, tak jak byla. To znamená, že se to bude všechno zpracovávat kovářsky. Nýtovat, žádné sváry a všechno bude uděláno tak, jak to bylo v původním stavu."
S restaurováním historických předmětů má kovář dlouholeté zkušenosti. Pracoval například pro Baziliku Minor, frýdecký zámek, hrad Hukvaldy nebo zámek Šilheřovice. Restaurační práce na bráně odhaduje v rozsahu do 400 hodin.
Jaroslav Hrůzek, umělecký kovář: "Samozřejmě fotodokumentace se musí pořizovat a potom postupně rozebírat jednotlivé složky. Rozbírat na jednotlivé díly, očistit, odbarvit a zachovat původní vzhled té brány a zpátky to zase složit."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Následně bude ještě pokračovat úprava těch sloupů, které dneska nevyhovují. Musí se rozšířit. A následně bychom po prázdninách mohli, až se ta brána obnoví, tak ji tam zavěsit. A bude tam další ozdobou. Tak, jak to bylo původně."
Brána byla na vstupu do hřbitova do roku 1957, kdy přišel orkán, který ji vyvrátil i s oplocením a zděnými cihelnými sloupy. Navíc zničil i většinu zeleně.