Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Retro silniční a závodní kola jsou k vidění na výstavě v Muzeu Beskyd

Frýdek-Místek |

Muzeum Beskyd zve milovníky cyklistiky na lákavou výstavu Retro silničních a závodních kol. Výstava zahrnuje unikátní kola z období konce třicátých až do devadesátých let. Některé modely jsou navíc pouze jediným exemplářem v celé České republice.

Jednu z výstavních síní Muzea Beskyd zaplnila letní výstava historických silničních kol, která uzavírá volnější cyklus Od drezín k bicyklu.

Jaromír Polášek, autor výstavy: "Z šedesáti kousků jsme tady nakonec vybrali těch 24 nejzajímavějších, nejlepších. Je to tak období 19:39, 1995, 1996- Žádný hliník, žádný carbon, žádná umělá hmota. Prostě klasické pájené rámy stříbrem, mosazí, kvalitní trubky. Jsou to většinou kousky hodně unikátní. Některé modely v té výstavě jsou v jednom exempláři v České republice."

Typickým příkladem takového unikátu je Griffon Grand Luxe – Randonneur PH52.

Jaromír Polášek, autor výstavy: "Ten je jenom jeden. Pak soukromé muzeum Štěrba Praha ho má v dámské verzi. A i z takových obyčejných plecháč Eska Sprint z roku 1953 se také moc nevidí. To je kuriozní tím, že je dvoucvrčková. Obrácený chod a před kopcem se kolo vyhodí z vidlice, otočí se o 180 stupňů, nasadí se řetěz a do kopce se šlape na větší pastorek. A tady třeba z Československých kuriozní Eska Sport s favoriťáckým upraveným rámem, který odpovídá rámům prvního a druhého ročníku závodu Praha – Berlín – Varšava. Tedy Závod Míru. Ale máme tady i třeba speciály, De Rosy, to jsou opravdu profesionální. Nebo je tam Colnago, to je nejvýkonnější závodník v historii. Vyhrál přes 530 závodů vrcholných. Říkalo se mu lidojed. Nikdo nebyl schopen jeho tempo udržet v té době."

Kola mají popisky, které představují jejich parametry a někdy i právě zajímavou historii.

Jaromír Polášek, autor výstavy: "Každé kolo, když má příběh a je po někom zajímavém, případně jsou i kola, u kterých máme dohledanou historii, tak je to lepší, to se velice cení. Je tady i nějaká literatura, nějaké ukázky komponentů a je tady i ta historie zpracovaná, samozřejmě do jednoho výstavního prostoru se toho více nevejde. Nemůžeme z toho zase udělat depozitář, to by nebylo pro lidi zajímavé."

Výstava bude v Muzeu Beskyd k vidění po celé prázdniny. Poslední výstavní den bude neděle 3. září.

Nahlásit chybu


K tématu

Muzeum Beskyd chystá na pátek pro děti akci Pohádkové vysvědčení

26. června 2023 14:40 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Muzeum Beskyd připravilo pro všechny malé školáky tradiční zakončení školního roku. Poslední školní den mohou přijít do muzea na akci Pohádkové vysvědčení. Následně projdou zámeckým okruhem a čekají je různé hry i odměny.

V centru Kopřivnice zaparkovala Tatra 87

3. září 2023 14:37 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Do skleněného pavilonu v revitalizovaném centru Kopřivnice byl instalován první exponát. Je jím legendární aerodynamická Tatra 87 – stejná, jaká se objevovala ve vizualizacích budoucího vzhledu kopřivnického centra.


Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Retro silniční a závodní kola jsou k vidění na výstavě v Muzeu Beskyd
Vydáno 10. července 2023 16:21, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Muzeum Beskyd zve milovníky cyklistiky na lákavou výstavu Retro silničních a závodních kol. Výstava zahrnuje unikátní kola z období konce třicátých až do devadesátých let. Některé modely jsou navíc pouze jediným exemplářem v celé České republice.

Jednu z výstavních síní Muzea Beskyd zaplnila letní výstava historických silničních kol, která uzavírá volnější cyklus Od drezín k bicyklu.

Jaromír Polášek, autor výstavy: "Z šedesáti kousků jsme tady nakonec vybrali těch 24 nejzajímavějších, nejlepších. Je to tak období 19:39, 1995, 1996- Žádný hliník, žádný carbon, žádná umělá hmota. Prostě klasické pájené rámy stříbrem, mosazí, kvalitní trubky. Jsou to většinou kousky hodně unikátní. Některé modely v té výstavě jsou v jednom exempláři v České republice."

Typickým příkladem takového unikátu je Griffon Grand Luxe – Randonneur PH52.

Jaromír Polášek, autor výstavy: "Ten je jenom jeden. Pak soukromé muzeum Štěrba Praha ho má v dámské verzi. A i z takových obyčejných plecháč Eska Sprint z roku 1953 se také moc nevidí. To je kuriozní tím, že je dvoucvrčková. Obrácený chod a před kopcem se kolo vyhodí z vidlice, otočí se o 180 stupňů, nasadí se řetěz a do kopce se šlape na větší pastorek. A tady třeba z Československých kuriozní Eska Sport s favoriťáckým upraveným rámem, který odpovídá rámům prvního a druhého ročníku závodu Praha – Berlín – Varšava. Tedy Závod Míru. Ale máme tady i třeba speciály, De Rosy, to jsou opravdu profesionální. Nebo je tam Colnago, to je nejvýkonnější závodník v historii. Vyhrál přes 530 závodů vrcholných. Říkalo se mu lidojed. Nikdo nebyl schopen jeho tempo udržet v té době."

Kola mají popisky, které představují jejich parametry a někdy i právě zajímavou historii.

Jaromír Polášek, autor výstavy: "Každé kolo, když má příběh a je po někom zajímavém, případně jsou i kola, u kterých máme dohledanou historii, tak je to lepší, to se velice cení. Je tady i nějaká literatura, nějaké ukázky komponentů a je tady i ta historie zpracovaná, samozřejmě do jednoho výstavního prostoru se toho více nevejde. Nemůžeme z toho zase udělat depozitář, to by nebylo pro lidi zajímavé."

Výstava bude v Muzeu Beskyd k vidění po celé prázdniny. Poslední výstavní den bude neděle 3. září.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038138/retro-silnicni-a-zavodni-kola-jsou-k-videni-na-vystave-v-muzeu-beskyd