Muzeum Beskyd připravilo zajímavou výstavu s názvem Probouzené zámky Moravskoslezského kraje. Ta přibližuje pět zámků, které doslova vstávají z popela. Po letech chátrání se totiž opět probouzejí do původní krásy.
Marek Weissbrod, Muzeum Beskyd, autor výstavy: "Výstava Probouzené zámky Moravskoslezského kraje se snaží přiblížit objekty, které jsou tak jako méně známé. A mají společné to, že se po mnoha letech chátrání nějakým způsobem pobouzejí k životu v těch posledních letech. Takže i když je ten běžný turista ještě úplně jako nezaznamenal na té výletní mapě, tak vlastně má příležitost tady těchto pět objektů navštívit. Dá se říct, že všechny z nich jsou zpřístupněné v nějakém režimu, třeba víkendově. A můžou poskytnout zase trošku jiný zážitek. Jedná se o zámky v Bílovci, Bravanticích, Hnojníku, Hošťálkové a Slezských Rudolticích.A vlastně jsou na tom dost podobně, nebo byly, skutečně několik let chátraly. A pak většinou měly štěstí na nějakého schopného správce, kastelána, majitele. A podařilo se je nějakým způsobem opravovat a nakonec zpřístupnit."
Kromě panelů, které přibližují stavební proměny zámků, tak výstava nabízí i něco z jejich původního vybavení.
Marek Weissbrod, Muzeum Beskyd, autor výstavy: 01 “Třeba Muzeum Těšínska nám půjčilo několik portrétů rodu Beesů. Z Bíloveckého zámku jsme přistěhovali velký kamenný erb, manželský, Bernarda Pražmy a nějaké ještě drobnosti. A i zámek v Bravanticích v podstatě ukrývá na první pohled, člověk řekl, že to jsou takové nezajímavé nějaké předměty, ale při bližším ohledání člověk zjistí, že to je barokní okno, kachel z kamen a podobně. Takže i tady tyhle věci to nějakým způsobem doplňují. Máme tady třeba z našich muzejních fondů například cylindr barona Beese, pan Peterek z Hnojníka půjčil účetní knihu a historickou fotografii. A takové různé zajímavosti."
Součástí výstavy budou také dvě přednášky. Jedna přiblíží zámky v Bílovci a Bravanticích. Druhá pak zbývající trojici v Hošťálkovech, Slezských Rudolticích a Hnojníku.
Marek Weissbrod, Muzeum Beskyd, autor výstavy: “Přednášky budou 19. listopadu v 17:00 hodin a potom 14. ledna zase v 17:00 hodin tady ve výstavě. Při přípravě výstavy mě mile překvapila vstřícnost všech kastelánů a správců, kteří objekt zpřístupnili. Poskytli řadu informací a bylo vidět, že skutečně tady těmi objekty žijí a že oni jsou těmi hybateli té rekonstrukce a toho oživování zámku. Tímto bych jim chtěl poděkovat."
Samotná výstava Probuzené zámky Moravskoslezského kraje pak ve výstavní síni frýdeckého zámku potrvá do 19. ledna.