Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem

Frýdek-Místek |

I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.

Park pod Zámkem a Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku ožije o víkendu dalším ročníkem Historických slavností. Ty letos lákají na historické setkání česko-polských dějin.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Letos jsou historické slavnosti zaměřené především na historickou událost setkání dvou panovníků. Přemysla Otakara II. a opolského knížete Vladislava, kteří v míru stanovili hranici mezi Moravou a opolským knížectvím, která ležela podél řeky Ostravice."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Mezi tradiční letní akce, které probíhají ve Frýdku-Místku patří Historické slavnosti. A i letos se rozzáří frýdecké náměstí ohňovým průvodem. Park Pod Zámkem zaplaví rytíři, zbrojnoši. A každý rok je ta akce tematicky věnovaná nějaké konkrétní události. A tak tomu bude i letos, protože bychom rádi, aby to nebyla jenom zábava, ale vždy to připomnělo i nějakou konkrétní historickou událost."
Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Program bude letos opět bohatý a originální. Zapojily se do něj opět místní spolky, z čehož máme velkou radost. A můžete se těšit už v sobotu při zahájení od 18:00 hodin na Kabinet lašských písní a básní. Takže všechny srdečně zveme. Bude to v čele s družinou lašského krále. Takže o zábavu bude určitě postaráno. Následně od 20:00 potom proběhne velkolepé setkání knížete Vladislava s Přemyslem Otakarem II. a společně se přesunou do Parku Pod Zámkem, kde už bude probíhat rytířský turnaj na počest celého města a také magická ohňová show."

Neděle bude ve znamení romantiky a historie určené všem generacím. V programu od 10.30 do 18.00 mohou návštěvníci zhlédnout tematická historická vystoupení klubů a spolků zabývajících se historií z Frýdku-Místku a nejbližšího okolí.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Celou neděli potom program vyplní kejklíři, hudba, zábavný program pro děti, soutěže. Sokolníci, ukázky jezdeckého umění a hromada dalších krásných věcí. Také samozřejmě je součástí historický jarmark. Bude tam více než 20 historických stánků a lidé se také mohou podívat na nějaká tradiční řemesla."

Akci pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultury F≈M. A vstup je tradičně bezplatný.

Nahlásit chybu


K tématu

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí přilákal davy lidí, vařila se i nejlepší zelňačka

21. srpna 2023 9:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Gastrofestival Frýdek-Místek plný chutí ovládl historické centrum města. Vařilo se dobré jídlo a pití, vystoupily známé osobnosti a také se hledala ta nejlepší zelňačka.

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku přivítaly českého krále a polského knížete

14. srpna 2023 11:42 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Do Frýdku-Místku přijel český král Přemysl Otakar II. a opolský kníže Vladislav. Společně zde stanovili hranici mezi Moravou a Slezskem – piastovským opolským knížectvím podél toku řeky Ostravice. To bylo téma letošních historických slavností, které si nenechaly ujít davy návštěvníků.

Adventní městečko ve Frýdku-Místku letos nabídne i Zimní kino

27. listopadu 2023 17:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Adventní městečko ve Frýdku-Místku letos nabídne program až do pátku 29. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na hudební vystoupení i pohádková představení. Chybět nebudou stánky, zvířátka, adventní dílny a další. Letošní novinkou bude navíc filmové promítání přímo na náměstí.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem
Vydáno 10. srpna 2023 14:37, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.

Park pod Zámkem a Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku ožije o víkendu dalším ročníkem Historických slavností. Ty letos lákají na historické setkání česko-polských dějin.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Letos jsou historické slavnosti zaměřené především na historickou událost setkání dvou panovníků. Přemysla Otakara II. a opolského knížete Vladislava, kteří v míru stanovili hranici mezi Moravou a opolským knížectvím, která ležela podél řeky Ostravice."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Mezi tradiční letní akce, které probíhají ve Frýdku-Místku patří Historické slavnosti. A i letos se rozzáří frýdecké náměstí ohňovým průvodem. Park Pod Zámkem zaplaví rytíři, zbrojnoši. A každý rok je ta akce tematicky věnovaná nějaké konkrétní události. A tak tomu bude i letos, protože bychom rádi, aby to nebyla jenom zábava, ale vždy to připomnělo i nějakou konkrétní historickou událost."
Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Program bude letos opět bohatý a originální. Zapojily se do něj opět místní spolky, z čehož máme velkou radost. A můžete se těšit už v sobotu při zahájení od 18:00 hodin na Kabinet lašských písní a básní. Takže všechny srdečně zveme. Bude to v čele s družinou lašského krále. Takže o zábavu bude určitě postaráno. Následně od 20:00 potom proběhne velkolepé setkání knížete Vladislava s Přemyslem Otakarem II. a společně se přesunou do Parku Pod Zámkem, kde už bude probíhat rytířský turnaj na počest celého města a také magická ohňová show."

Neděle bude ve znamení romantiky a historie určené všem generacím. V programu od 10.30 do 18.00 mohou návštěvníci zhlédnout tematická historická vystoupení klubů a spolků zabývajících se historií z Frýdku-Místku a nejbližšího okolí.

Michaela Kokešová Kocourková, Kultura F-M: "Celou neděli potom program vyplní kejklíři, hudba, zábavný program pro děti, soutěže. Sokolníci, ukázky jezdeckého umění a hromada dalších krásných věcí. Také samozřejmě je součástí historický jarmark. Bude tam více než 20 historických stánků a lidé se také mohou podívat na nějaká tradiční řemesla."

Akci pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultury F≈M. A vstup je tradičně bezplatný.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038572/historicke-slavnosti-ve-frydkumistku-lakaji-na-setkani-ceskeho-krale-s-polskym-knizetem