Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Festival inspirace v přírodních vědách opět zavítá do Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Setkání učitelů ze základních škol plné nových trendů ve vzdělávání. To je Festival inspirace v přírodních vědách. Letos se uskuteční na 8. základní škole ve Frýdku-Místku a opět bude tradičně plný sdílení zkušeností mezi pedagogy.

Ve Frýdku-Místku se opět chystá Festival inspirace v přírodních vědách. Akce pro učitele základních škol, která informuje o šíři možností, nápadů a přístupů k výuce.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Učitelé, kteří dorazí se rozvíjet ve svých dovednostech, tak se mohou těšit na dílny jako čtenářství napříč předměty. Budou badatelské dílny, tam budu mít dílnu zaměřenou na formativní hodnocení. Také kolega Pyško bude mít takovou ukázku nové informatiky. Každý ročník se nás zúčastňuje skoro 80 učitelů."
Tomáš Pyško, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Já vnímám ten letošní ročník, že je rozmanitý z toho důvodu, že tam bude, když mluvím za sebe, z mého pohledu informatika pro první stupeň. Protože před několika lety došlo k revizi rámcového vzdělávacího programu. Školy mají nyní povinnost zakomponovat novinky, které jsou. Například algoritmizace a programování. Já se budu zabývat ve svém příspěvku právě touto částí, která dříve nebyla. A na druhou stranu si tam někdo najde něco například z badatelství, z přírodních věd. Nebo naopak ze čtenářství, spisovatelství. Pro mě z tohoto důvodu je důležité, že člověk, který přijde, se může nechat inspirovat a současně inspiruje."
Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Když se někdo zúčastní, tak jednak načerpá nějakou inspiraci do té svojí další práce. Ale i takovou tu energii, protože to učitelské povolání je velmi náročné. A ta sdílená energie je v tom, že chceme učit dobře a lépe. Chceme se v tom rozvíjet, tak to tam rozhodně získáte."

Akce se zúčastňují především učitelé z Frýdecko-Místecka, ale postupně se přidávají také jednotlivci z různých míst v celém kraji. Přednášející pak mohou být z celé republiky.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Máme tam teď jednoho lektora, to bych ještě zmínil, který se zaměřuje na využití umělé inteligence právě ve výuce. Ať je to co největší podpora pro učitele. Tak na to jsme také velmi zvědaví A budeme mít také takovou úvodní přednášku o tom, kde má školství směřovat. To povede Karel Gargulák."

Letošní Festival inspirace v přírodních vědách proběhne v pátek 1. září na 8. základní škole ve Frýdku-Místku.

Nahlásit chybu


K tématu

Umělá inteligence, badatelství i formativní hodnocení. Festival inspiroval učitele ve vzdělávání

11. září 2023 11:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jak může ve vzdělání pomoci umělá inteligence nebo jak správně motivovat děti k výuce. Nejen tato témata se probírala na dalším ročníku Festivalu inspirace v přírodních vědách ve Frýdku-Místku. Ten pravidelně inspiruje učitele základních škol k zajímavé výuce oborných i dalších předmětů.

Učitelé ze základních škol se školí pro projekt Frýdek-Místek ve 3D realitě

9. října 2023 11:20 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek ve 3D realitě. To je název projektu, v rámci kterého by měly získat základní školy ve městě dotaci 35 milionů korun na moderní vybavení IT učeben. Učitelé se už na práci s tímto vybavením připravují. Absolvují totiž školení u středoškolských kolegů.

Moravskoslezský kraj i letos podpoří technické a jazykové vzdělávání

2. září 2023 8:24 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový školní rok 2023/2024 začne v Moravskoslezském kraji v pondělí 4. září. Do mateřské školy půjde poprvé 11 a půl tisíce dětí, prvňáčků na základních školách bude zhruba 12 a půl tisíce, střední školy by mělo začít navštěvovat 11 a půl tisíce bývalých deváťáků. Oproti loňskému roku jsou tyto počty nepatrně vyšší: prvňáčků bylo vloni asi o 500 méně, čerstvých středoškoláků o 700 méně. Do mateřinek letos nastoupil podobný počet dětí jako vloni. K maturitám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8100 žáků.


Ostravané tvoří prostor. Podpořeno bylo dalších 5 projektů

V Ostravě už několik let funguje oblíbený dotační program, který umožňuje obyvatelům města zvelebit si okolí svého bydliště. Nese název Tvoříme prostor a v těchto dnech zastupitelé schválili dalších 5 zajímavých projektů.

Provoz na D1 před Ostravou půl roku omezí oprava mostu, další se opravuje v opačném směru

Dnes 9:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nejbližších 5 měsíců budou muset řidiči strpět omezení na dálnici D1, kde na 340. kilometru ve směru na Ostravu probíhá celková rekonstrukce mostů.

Většina věřitelů schválila restrukturalizační plán Liberty Ostrava

Dnes 14:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Věřitelé společnosti Liberty Ostrava schválili restrukturalizační plán. Hlasovalo pro něj více než 90 procent věřitelů, překonali tak hranici 75 procent, která je potřebná pro schválení restrukturalizace.

Komisariát MP v Balzacově ulici se bude stěhovat

Už příští týden se otevře zrekonstruovaná budova pro městskou policii v Kubelíkově ulici. Právě zde se přestěhuje komisariát z Podlesí. Přípravy si vyžádají částečné omezení provozu.

Žena se poranila o jehlu v zahradnickém substrátu, testy budou trvat rok

Velmi nepříjemná událost se stala jedné zaměstnankyni Muzea Těšínska. Při práci v archeoparku se poranila o injekční jehlu, která byla v zahradnickém substrátu. Žena teď podstupuje testy, zda není nakažená některou z infekčních nemocí.

V opavské nemocnici pokračuje stavba nadzemních koridorů mezi pavilony

Včera 17:31 | Opava | Jiří Cileček

Ve Slezské nemocnici Opava se staví nadzemní koridory mezi pavilony S,V a L,N. Zakázku ve výši 150 milionů korun financuje zřizovatel nemocnice, Moravskoslezský kraj. První část by měla být hotová do konce roku.

Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Festival inspirace v přírodních vědách opět zavítá do Frýdku-Místku
Vydáno 28. srpna 2023 13:29, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Setkání učitelů ze základních škol plné nových trendů ve vzdělávání. To je Festival inspirace v přírodních vědách. Letos se uskuteční na 8. základní škole ve Frýdku-Místku a opět bude tradičně plný sdílení zkušeností mezi pedagogy.

Ve Frýdku-Místku se opět chystá Festival inspirace v přírodních vědách. Akce pro učitele základních škol, která informuje o šíři možností, nápadů a přístupů k výuce.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Učitelé, kteří dorazí se rozvíjet ve svých dovednostech, tak se mohou těšit na dílny jako čtenářství napříč předměty. Budou badatelské dílny, tam budu mít dílnu zaměřenou na formativní hodnocení. Také kolega Pyško bude mít takovou ukázku nové informatiky. Každý ročník se nás zúčastňuje skoro 80 učitelů."
Tomáš Pyško, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Já vnímám ten letošní ročník, že je rozmanitý z toho důvodu, že tam bude, když mluvím za sebe, z mého pohledu informatika pro první stupeň. Protože před několika lety došlo k revizi rámcového vzdělávacího programu. Školy mají nyní povinnost zakomponovat novinky, které jsou. Například algoritmizace a programování. Já se budu zabývat ve svém příspěvku právě touto částí, která dříve nebyla. A na druhou stranu si tam někdo najde něco například z badatelství, z přírodních věd. Nebo naopak ze čtenářství, spisovatelství. Pro mě z tohoto důvodu je důležité, že člověk, který přijde, se může nechat inspirovat a současně inspiruje."
Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Když se někdo zúčastní, tak jednak načerpá nějakou inspiraci do té svojí další práce. Ale i takovou tu energii, protože to učitelské povolání je velmi náročné. A ta sdílená energie je v tom, že chceme učit dobře a lépe. Chceme se v tom rozvíjet, tak to tam rozhodně získáte."

Akce se zúčastňují především učitelé z Frýdecko-Místecka, ale postupně se přidávají také jednotlivci z různých míst v celém kraji. Přednášející pak mohou být z celé republiky.

Tomáš Chrobák, spoluorganizátor Festivalu inspirace v přírodních vědách: "Máme tam teď jednoho lektora, to bych ještě zmínil, který se zaměřuje na využití umělé inteligence právě ve výuce. Ať je to co největší podpora pro učitele. Tak na to jsme také velmi zvědaví A budeme mít také takovou úvodní přednášku o tom, kde má školství směřovat. To povede Karel Gargulák."

Letošní Festival inspirace v přírodních vědách proběhne v pátek 1. září na 8. základní škole ve Frýdku-Místku.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038810/festival-inspirace-v-prirodnich-vedach-opet-zavita-do-frydkumistku