Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé bez domova budou moci uklízet ve Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.

Ve Frýdku-Místku chtějí od října rozjet pilotní projekt Stravenka F-M. Ta bude určena pro lidi bez domova, kteří se zapojí do úklidu města.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Inspiraci jsme získali z okolních měst. Z Ostravy, Českého Těšína, Třince, kde tento projekt již funguje. Jedná se o zapojení osob bez domova do pracovního procesu, kdy budou pomáhat s úklidem města a takto získají stravenku. Do projektu bude zapojena Slezská Diakonie, pracovníci azylového domu Bethel, kteří již nyní podporují osoby bez domova. Úklid budou provádět v koordinaci s Technickými službami Frýdek-Místek, kdy technické služby budou vytipovávat místa k úklidu."

V Českém Těšíně běží projekt od letošního roku. A už se do něj zapojilo na 24 lidí.

Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Naše zkušenost je zatím hodně pozitivní, protože už na začátku toho projektu jsme měli mnoho zájemců ze stran našich klientů. My to máme určeno tak, že každé úterý se mohou zapojit čtyři lidé bez domova. Už od počátku jsme měli třeba 8 zájemců na jeden den. Nebo i více. Takže jsme museli je podle nějakého klíče vybrat, ty klienty, kteří se zapojí. Někteří šli jenom jednou a někteří šli opakovaně. Třeba jedna paní byla asi jedenáctkrát."

Podobně to má fungovat i ve Frýdku-Místku. Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Za hodinu práce získají stokorunovou stravenku, za kterou si budou moci nakoupit potraviny. Hlavně nám jde o to, aby lidé bez domova se zkusili znovu zapojit do pracovního procesu a získali pracovní návyky. Může jim to pomoci nastartovat nový život."
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Má to asi více rovin. Jednak je to rovina těch osob bez domova, že oni mají možnost trochu jinak strávit ten den. Smysluplně, s nějakým výsledkem, který je za nimi vidět. Může to být pro ně i nějaká motivace. Další věc je, že z toho mají stravenku. Tím, že to jsou stravenky, tak primárně by měly sloužit k nákupu jídla nebo těch základních věcí, dejme tomu i doplatky na léky se tím dají platit."

Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení 50 tisíc korun.

Nahlásit chybu


K tématu
DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o.- pracoviště FM
Frýdek-Místek
od 103 Kč/hod.

Detail