Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek přijímá návrhy veřejnosti do dalšího projektu Zapoj F-M

Frýdek-Místek |

Frýdek-Místek opět rozjíždí další ročník úspěšného participativního projektu Zapoj F-M. Lidé mohou navrhovat další zajímavé lokality k možné úpravě. Následně se návrhy vyhodnotí a v příštím roce se bude tradičně hlasovat a vybírat ten, který následně projde úpravou za jeden milion korun.

Participace veřejnosti na proměně různých lokalit ve Frýdku-Místku se městu za poslední roky osvědčila. Proto v ní pokračuje dál. Nyní mohou lidé už potřetí navrhovat místa, která by byla zajímavá k proměně.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Hledáme nějaké místa, lokality na městském pozemku, kde můžeme zatraktivnit a zpříjemnit to místečko. Ale je potřeba přemýšlet nad tím, aby to bylo reálné. Abychom se vešli do rozpočtu jeden milion korun. Aby to byl teda městský pozemek a abychom tam mohli něco pěkného vymyslet. To znamená, nehledáme lokality typu dodělání chodníků nebo jiné dopravní stavby. Ale spíš něco, kde kreativně můžeme zapojit veřejnost a studenty. Tak jako v minulých ročnících, abychom vymysleli něco pěkného, nového."

V prvním ročníku si lidé zvolili oblíbené výletní místo ve Frýdeckém lese. Zátiší je po proměně příjemnou zastávkou s lavičkami, přístřeškem i workoutovými prvky.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Občané mohou zasílat své tipy do 20. prosince, potom samozřejmě já s dotčenými odbory Frýdku-Místku provedeme nějaký předvýběr. Podle toho, jestli ta lokalita je opravdu vhodná. A ještě to bude dáno k posouzení komisi územního plánování. A potom vybraných devět lokalit vyhlásíme a bude se někdy v únoru hlasovat o té vítězné, která bude zpracovávána."

V průběhu dubna by se pak na místě opět uskutečnil plánovací den s veřejností.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Veřejnost nám bude přímo říkat k té lokalitě, k tomu místu, co by si tam představovala. Jaké mají nápady a potom vybraný architekt to zase zpracuje."

Před několika týdny začaly práce na lokalitě vybrané ve druhém ročníku Zapoj F-M. Jde o Nároží na třídě TGM. Dominantou tady bude významná pergola se sloupy z jednoho ze zbouraných slezanských areálů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to takový symbol začátku spolupráce se Slezanem. Kde jsme po tom zbourání a následné odezvy, která v nás všech byla, že nechceme přijít o ty historické stavby, které mají městotvorný význam pro město. A jsou dokladem historické krásy těch průmyslových budov, tak byl to start k tomu, že jsme v roce 2016 uzavřeli se Slezanem memorandum o spolupráci. A do té doby se všechny ty historické cenné budovy chrání."

V dalším ročníku participativního rozpočtu se mohou objevit i nejúspěšnější návrhy z předchozích dvou ročníků. Nové návrhy můžete posílat do 20. prosince na adresu zapojfm@frydekmistek.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Plocha u zastávek Anenská ve Frýdku-Místku projde proměnou za milion

Lidé ve Frýdku-Místku si v participativním rozpočtu odhlasovali další místo, které projde úpravou. Vítězem ankety v rámci projektu ZAPOJ F-M 2024 je prostor u autobusových zastávek Anenská v Místku. Úprava lokality bude předmětem diskuze s veřejností a město na ni dá opět milion korun.

Hlasování v projektu Zapoj F-M probíhá do 26. února

Do 26. února běží veřejná anketa ve 3. ročníku ZAPOJ F-M. Lidé v ní mohou vybírat místo, které projde úpravou. Na jeho proměnu pak dá město opět milion korun. Na výběr je ze čtyř lokalit.

Začaly práce na proměně Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku

9. listopadu 2023 15:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Začala proměna Nároží na třídě TGM ve Frýdku. Během několika měsíců z něj bude nádherný malý městský parčík. Místo vybrali občané v rámci druhého ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé také přišli s návrhy, co by mělo na Nároží vzniknout.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Včera 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Včera 10:44 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Včera 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Hasiči z Čeladné připomínají sté výročí založení výstavou

Sezona v Památníku Josefa Kaluse začala po zimní přestávce hned velkou událostí, výstavou ke 100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Čeladné. K vidění je tu i zakladatelská listina a zápis z ustavující schůze z 21. dubna 1924.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek přijímá návrhy veřejnosti do dalšího projektu Zapoj F-M
Vydáno 30. listopadu 2023 14:31, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek opět rozjíždí další ročník úspěšného participativního projektu Zapoj F-M. Lidé mohou navrhovat další zajímavé lokality k možné úpravě. Následně se návrhy vyhodnotí a v příštím roce se bude tradičně hlasovat a vybírat ten, který následně projde úpravou za jeden milion korun.

Participace veřejnosti na proměně různých lokalit ve Frýdku-Místku se městu za poslední roky osvědčila. Proto v ní pokračuje dál. Nyní mohou lidé už potřetí navrhovat místa, která by byla zajímavá k proměně.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Hledáme nějaké místa, lokality na městském pozemku, kde můžeme zatraktivnit a zpříjemnit to místečko. Ale je potřeba přemýšlet nad tím, aby to bylo reálné. Abychom se vešli do rozpočtu jeden milion korun. Aby to byl teda městský pozemek a abychom tam mohli něco pěkného vymyslet. To znamená, nehledáme lokality typu dodělání chodníků nebo jiné dopravní stavby. Ale spíš něco, kde kreativně můžeme zapojit veřejnost a studenty. Tak jako v minulých ročnících, abychom vymysleli něco pěkného, nového."

V prvním ročníku si lidé zvolili oblíbené výletní místo ve Frýdeckém lese. Zátiší je po proměně příjemnou zastávkou s lavičkami, přístřeškem i workoutovými prvky.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Občané mohou zasílat své tipy do 20. prosince, potom samozřejmě já s dotčenými odbory Frýdku-Místku provedeme nějaký předvýběr. Podle toho, jestli ta lokalita je opravdu vhodná. A ještě to bude dáno k posouzení komisi územního plánování. A potom vybraných devět lokalit vyhlásíme a bude se někdy v únoru hlasovat o té vítězné, která bude zpracovávána."

V průběhu dubna by se pak na místě opět uskutečnil plánovací den s veřejností.

Lucie Šidlová, hlavní architekta Frýdku-Místku: "Veřejnost nám bude přímo říkat k té lokalitě, k tomu místu, co by si tam představovala. Jaké mají nápady a potom vybraný architekt to zase zpracuje."

Před několika týdny začaly práce na lokalitě vybrané ve druhém ročníku Zapoj F-M. Jde o Nároží na třídě TGM. Dominantou tady bude významná pergola se sloupy z jednoho ze zbouraných slezanských areálů.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to takový symbol začátku spolupráce se Slezanem. Kde jsme po tom zbourání a následné odezvy, která v nás všech byla, že nechceme přijít o ty historické stavby, které mají městotvorný význam pro město. A jsou dokladem historické krásy těch průmyslových budov, tak byl to start k tomu, že jsme v roce 2016 uzavřeli se Slezanem memorandum o spolupráci. A do té doby se všechny ty historické cenné budovy chrání."

V dalším ročníku participativního rozpočtu se mohou objevit i nejúspěšnější návrhy z předchozích dvou ročníků. Nové návrhy můžete posílat do 20. prosince na adresu zapojfm@frydekmistek.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040379/frydekmistek-prijima-navrhy-verejnosti-do-dalsiho-projektu-zapoj-fm