Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Souhrn největších investičních akcí roku 2023 ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Výstavba kanalizace, nová hasičárna i budova pro městskou policii. Ale také všeobecná finanční kondice města v roce 2023. Nejen to zhodnotil v rozhovoru náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Z pohledu investic se jednalo o jeden z nejnáročnějších roků, který jsme zažili. Protože celou zemi trápila vysoká inflace. Tak to byly v našem oboru i ceny stavebních prací, které byly hodně vysoké. A my jsme se snažili udržet levně ty zakázky, které byly nasmlouvané. Tak, aby nedošlo k jejich vypovězení."

Město se v roce 2023 zaměřilo na strategickou infrastrukturu. Cílem bylo pokročit v opravách sítí, rozvodů a zajistit lepší podmínky pro bezpečnostní složky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tady se nám podařilo dokončit hasičskou zbrojnici na Střelniční. Která se také potýkala s mnoha problémy, jako téměř všechny investiční akce. A podařilo se ji dokončit včetně nákupu nového hasičského vozu za 10 milionů korun. A ten jsme kopili v podstatě jako věc, kdy jsme chtěli trošku zdůraznit význam práce našich dobrovolných hasičů. Takže do nové hasičárny nové auto. A myslím si, že můžeme říct, že jsou srovnatelní s některými profesionálními sbory v České republice."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další takovou stavbou, která byla dokončena v tomto roce a je těsně před spuštěním, čeká se ještě na nábytek. Je to budova městské policie, která je zrekonstruována v areálu bývalé textilky Slezan. Tím jsme zahájili konverzi celého toho areálu. Já to říkám proto, že to je jedna z důležitých staveb, byť se jedná o represivní složku městské policie. Nicméně ta už dosluhovala na ulici TGM v objektu, který je před totální rekonstrukcí. Od kovů až po rozvody sítí. Takže tady si myslím, že to bylo za pět minut dvanáct."

Z dalších důležitých akcí v rámci strategické infrastruktury bylo dokončení výstavby kanalizace v okrajových částech města. Ve Skalici, Chlebovicích, Lysůvkách, Zelinkovicích a Lískovci-Gajerovicích. Tato investice vyšla i s dotací na 360 milionů korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to jedna z největších investičních akcí posledních let. A tady musím zdůraznit, že šlo o mimořádně náročnou akci. Protože se musela celá trasa několikrát potýkat s tím, že proveditelnost technická i lidská je omezená. To znamená, že jsme se dostali na pozemky, které někteří lidé nechtěli, aby byly dotčeny. Museli jsme splnit mnoho administrativních opatření, které si vyhradil stavební úřad. To znamená různá povolování, dodatečné změny trasy. To všechno dělali v nelehkých podmínkách pracovníci investičního odboru a životního prostředí a dalších odborů, kterým patří dík za to, že se s tím vyrovnali."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další investice šly do oblasti školství, sociálních služeb a dopravy. Tady všechny tyto akce, ze kterých vyberu jednu, která se podařila, tak z toho estetického hlediska to bylo zateplení fasády školy ve Skalici, která vzbudila příznivý ohlas. I když byli občané zvyklí na jinou barvu. Ale myslím, že ocenili to, že tam je původní vzhled jubilejní Masarykovy školy, kde se nám podařilo zachovat všechny ty ozdobné prvky."

Město se v průběhu roku snažilo také vytvářet rezervy. I proto bude rozpočet na rok 2024 hospodařit s částkou přes 2 miliardy korun. Z toho přes 500 milionů v něm bude z přebytku hospodaření z roku 2023.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V této době si nemůžeme dovolit utrácet za nic, co by nebylo nutné. A dotujeme všechny programy pro podporu kultury, sociální oblast. Dopravu, která nás vyjde na velkou část rozpočtu. Samozřejmě dotujeme také velmi svoz a likvidaci odpadů. A zde také vidíme enormní nárůst. To můžu říct, že se nám podařilo ještě v tomto roce rozmístit nové nádoby na plasty. Tak, aby se zlepšilo třídění. Aby tím příjmem z třídění jsme mohli eliminovat ten nárůst celkově. A nemuseli jsme zvyšovat poplatky za odpad."

V roce 2024 počítá město s realizací několika významných staveb.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme zahájit co nejdřív výstavbu nové tělocvičny v Chlebovicích, také chceme se ještě nějakým způsobem pustit do tělocvičny na 2. základní škole. Potom budeme, pokud se nám to podaří, řešit ještě některé námitky občanů, kteří nám zdržují nebo úplně znemožňují některé stavby. Z různých důvodů. Někdy i iracionálních. Tak bychom se rádi pustili do revitalizace plochy před Kulturním domem Válcoven plechu. Která řadu let volá po tom, aby byla rekonstruována a revitalizována."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dále bychom chtěli realizovat parkovací místa na Slezské. Nebude to hodně, ale každé místo se počítá. Je to na pozemku vedle Sekerovy vily. A potom cyklostezku Olešná – Palkovice. A samozřejmě budeme připravovat projekty ve třech hlavních oblastech. Kulturní centrum, dopravní terminály a rozvojová zóna Berlín. Takže to jsou ty nejdůležitější akce. Ale čeká nás i spousta dalších, včetně dokončení studie parkovacího domu Petra Bezruče v Místku, který chceme udělat místo chátrajícího a nefunkčního kina."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V závěru bych chtěl popřát divákům a všem našim občanům města Frýdku-Místku a všem lidem dobré vůle hezké vánoční svátky a všechno nejlepší do nového roku. Hodně energie, zdraví a pohody. A hlavně, aby ten svět se trošku znormalizoval. A aby skončily ty nepěkné věci, které v něm jsou."
Nahlásit chybu


K tématu

Z Frýdku-Místku do Bašky se vybuduje nová cyklostezka

30. října 2023 15:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se dohodl s obcí Baška na výstavbě nové cyklostezky. Ta povede z Místku do Bašky podél řeky Ostravice. Vybudovat by se měla v příštím roce a z větší části ji zaplatí evropská dotace. Cílem je doplnit chybějící úseky na trase Ostrava – Beskydy.

Studie navrhuje možnost vystavět přes 300 nových bytů ve Frýdku-Místku

13. listopadu 2023 17:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek si nechal vypracovat zastavovací studii pro možnost vybudování více než 300 bytů. Ty by mohly vzniknout v lokalitě Berlín 2, kde se připravuje výstavba Alzheimer centra a Domovinky. Nyní se hledá dodavatel projekčních prací a také případný developer, který by novou čtvrť vystavěl.

Pokračují přípravy na výstavbu tělocvičny u 2. základní školy ve Frýdku-Místku

12. října 2023 15:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

2. základní škola ve Frýdku-Místku má mít novou tělocvičnu, která bude sloužit i míčovým sportům. Aktuálně město nechává upravit původní projekt, aby bylo možné v hale pořádat i vyšší žákovské soutěže. Samotná výstavba by mohla začít v příštím roce.


Krnovská nemocnice, jako první u nás, uvedla do provozu unikátní transportní systém vzorků, podobný potrubní poště, avšak plně automatizovaný

Dnes 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

V Ostravě-Mariánských Horách a Hulvách se postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Cyklistická doprava se stává v Ostravě fenoménem. Důležité ale je dbát na bezpečnost

Cyklistická doprava se v Ostravě stává fenoménem. Mnozí obyvatelé města i okolí využívají kolo denně a díky husté síti cyklostezek je to stále bezpečnější způsob dopravy. Na oblibě získává také sdílení jízdních kol. Strážníci proto často pořádají nejrůznější preventivní akce a vzdělávají cyklisty.

Kamerami jsou už vybaveny všechny vozy MHD v Ostravě. Velmi to zvyšuje bezpečnost

Jedním z důležitých faktorů při snaze o přilákání pasažérů do městské hromadné dopravy je její bezpečnost. Ostravský dopravní podnik na to velmi dbá a proto byla všechna vozidla vybavena kamerovým systémem. Nejen že to působí preventivně na zloděje a výtržníky, ale pomáhá to také policistům při odhalování pachatelů trestných činů.

Ve Slezské Ostravě se po zimě opravují výtluky, silnice se ale v obvodu opravují celoročně

Slezská Ostrava začala stejně jako ostatní městské obvody po zimě s opravou výtluků. Ve Slezské ale probíhá oprava silnic celoročně. Zajišťují ji slezskoostravské technické služby.

Studenti VŠB zkoumali možnosti rychvaldských veřejných prostranství a jejich využití

Workshop studentů Vysoké školy báňské naplno odstartoval spolupráci s městem Rychvald. Cílem projektu bude zvelebit veřejná prostranství a navrhnout jejich možné další využití.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Dívka se topila v řece Ostravici, spadl jí tam telefon. Zachránili ji policisté a hasiči

Včera 8:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

21leté dívce padl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho vytáhnout, spadla do vody a strhl ji proud. Náhodný svědek zburcoval záchranné složky. Jako první byl na místě strážník městské policie, který držel dívku na laně. Do vody se pak pro dívku vrhl státní policista.

Souhrn největších investičních akcí roku 2023 ve Frýdku-Místku
Vydáno 28. prosince 2023 15:24, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Výstavba kanalizace, nová hasičárna i budova pro městskou policii. Ale také všeobecná finanční kondice města v roce 2023. Nejen to zhodnotil v rozhovoru náměstek primátora Frýdku-Místku Jiří Kajzar.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Z pohledu investic se jednalo o jeden z nejnáročnějších roků, který jsme zažili. Protože celou zemi trápila vysoká inflace. Tak to byly v našem oboru i ceny stavebních prací, které byly hodně vysoké. A my jsme se snažili udržet levně ty zakázky, které byly nasmlouvané. Tak, aby nedošlo k jejich vypovězení."

Město se v roce 2023 zaměřilo na strategickou infrastrukturu. Cílem bylo pokročit v opravách sítí, rozvodů a zajistit lepší podmínky pro bezpečnostní složky.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tady se nám podařilo dokončit hasičskou zbrojnici na Střelniční. Která se také potýkala s mnoha problémy, jako téměř všechny investiční akce. A podařilo se ji dokončit včetně nákupu nového hasičského vozu za 10 milionů korun. A ten jsme kopili v podstatě jako věc, kdy jsme chtěli trošku zdůraznit význam práce našich dobrovolných hasičů. Takže do nové hasičárny nové auto. A myslím si, že můžeme říct, že jsou srovnatelní s některými profesionálními sbory v České republice."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další takovou stavbou, která byla dokončena v tomto roce a je těsně před spuštěním, čeká se ještě na nábytek. Je to budova městské policie, která je zrekonstruována v areálu bývalé textilky Slezan. Tím jsme zahájili konverzi celého toho areálu. Já to říkám proto, že to je jedna z důležitých staveb, byť se jedná o represivní složku městské policie. Nicméně ta už dosluhovala na ulici TGM v objektu, který je před totální rekonstrukcí. Od kovů až po rozvody sítí. Takže tady si myslím, že to bylo za pět minut dvanáct."

Z dalších důležitých akcí v rámci strategické infrastruktury bylo dokončení výstavby kanalizace v okrajových částech města. Ve Skalici, Chlebovicích, Lysůvkách, Zelinkovicích a Lískovci-Gajerovicích. Tato investice vyšla i s dotací na 360 milionů korun.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to jedna z největších investičních akcí posledních let. A tady musím zdůraznit, že šlo o mimořádně náročnou akci. Protože se musela celá trasa několikrát potýkat s tím, že proveditelnost technická i lidská je omezená. To znamená, že jsme se dostali na pozemky, které někteří lidé nechtěli, aby byly dotčeny. Museli jsme splnit mnoho administrativních opatření, které si vyhradil stavební úřad. To znamená různá povolování, dodatečné změny trasy. To všechno dělali v nelehkých podmínkách pracovníci investičního odboru a životního prostředí a dalších odborů, kterým patří dík za to, že se s tím vyrovnali."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Další investice šly do oblasti školství, sociálních služeb a dopravy. Tady všechny tyto akce, ze kterých vyberu jednu, která se podařila, tak z toho estetického hlediska to bylo zateplení fasády školy ve Skalici, která vzbudila příznivý ohlas. I když byli občané zvyklí na jinou barvu. Ale myslím, že ocenili to, že tam je původní vzhled jubilejní Masarykovy školy, kde se nám podařilo zachovat všechny ty ozdobné prvky."

Město se v průběhu roku snažilo také vytvářet rezervy. I proto bude rozpočet na rok 2024 hospodařit s částkou přes 2 miliardy korun. Z toho přes 500 milionů v něm bude z přebytku hospodaření z roku 2023.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V této době si nemůžeme dovolit utrácet za nic, co by nebylo nutné. A dotujeme všechny programy pro podporu kultury, sociální oblast. Dopravu, která nás vyjde na velkou část rozpočtu. Samozřejmě dotujeme také velmi svoz a likvidaci odpadů. A zde také vidíme enormní nárůst. To můžu říct, že se nám podařilo ještě v tomto roce rozmístit nové nádoby na plasty. Tak, aby se zlepšilo třídění. Aby tím příjmem z třídění jsme mohli eliminovat ten nárůst celkově. A nemuseli jsme zvyšovat poplatky za odpad."

V roce 2024 počítá město s realizací několika významných staveb.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Chceme zahájit co nejdřív výstavbu nové tělocvičny v Chlebovicích, také chceme se ještě nějakým způsobem pustit do tělocvičny na 2. základní škole. Potom budeme, pokud se nám to podaří, řešit ještě některé námitky občanů, kteří nám zdržují nebo úplně znemožňují některé stavby. Z různých důvodů. Někdy i iracionálních. Tak bychom se rádi pustili do revitalizace plochy před Kulturním domem Válcoven plechu. Která řadu let volá po tom, aby byla rekonstruována a revitalizována."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dále bychom chtěli realizovat parkovací místa na Slezské. Nebude to hodně, ale každé místo se počítá. Je to na pozemku vedle Sekerovy vily. A potom cyklostezku Olešná – Palkovice. A samozřejmě budeme připravovat projekty ve třech hlavních oblastech. Kulturní centrum, dopravní terminály a rozvojová zóna Berlín. Takže to jsou ty nejdůležitější akce. Ale čeká nás i spousta dalších, včetně dokončení studie parkovacího domu Petra Bezruče v Místku, který chceme udělat místo chátrajícího a nefunkčního kina."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V závěru bych chtěl popřát divákům a všem našim občanům města Frýdku-Místku a všem lidem dobré vůle hezké vánoční svátky a všechno nejlepší do nového roku. Hodně energie, zdraví a pohody. A hlavně, aby ten svět se trošku znormalizoval. A aby skončily ty nepěkné věci, které v něm jsou."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040746/souhrn-nejvetsich-investicnich-akci-roku-2023-ve-frydkumistku