Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře a správně pečovat o zuby

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.

Zubní ambulanci Nemocnice ve Frýdku-Místku zaplnili předškoláci z Mateřské školy Pohádka. Dostali totiž možnost vyzkoušet si práci zubařů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Naším hlavním cílem toho preventivního programu je omezit strach ze zubního ošetření, protože většina dětí je v zubní ordinaci bázlivá. Takže chceme, aby si děti zažily to, co mohou zažít v ordinaci u zubního lékaře. Přijdou k nám do ordinace a zkouší si tady vrtat zuby, trhat zuby, prostě vše. Vyšetřovat zoubky, všechno, s čím se mohou v tom dětském věku setkat. Zároveň také je ten program edukativní, takže se snažíme děti seznámit s prevencí zubního kazu. Seznámit je s tím, co je zdravé, co není zdravé pro zoubky. A naučit je správně zuby čistit."
Anketa: 1.) "Já vytahuju teď zuby." – A co si tady dneska už všechno vyzkoušel? – "Dneska jsem si tu vyzkoušel plombovat zuby a také jsem si vyzkoušel ještě vrtat do zubů." – A jaké to bylo? – "Dobré." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – A proč? – "Protože vím, že mi nic neudělá."
Anketa: 2.) "Vytrhávala jsem zuby. A ještě jsem je zkontrolovala." – A baví tě to? – "Jo." – A co bys chtěla v budoucnu dělat? – "Být zubařskou." – A proč? – "Protože mě to baví, kontrolovat zuby."
Anketa: 3.) "Teď dělám zuby, vytahuju." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – Chodíš pravidelně k zubaři? – "Ano." – A jaké máš zoubky? – "Zdravé."

Zubaři se aktuálně potýkají s problémem, kdy děti pijí ve velkém slazené nápoje. To způsobuje vysokou kazivost zubů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Máme velmi málo dětí, které by měly zdravé zoubky bez kazů a jsme za to strašně rádi, když takové děti vidíme, proto se snažíme tady ty programy rozšiřovat. I na co nejvíce dětí, aby tam byla ta prevence. Ta je za mě nejdůležitější."

Edukační program pořádá nemocnice už dva roky pro rodiče s dětmi. Nyní ho nově ve spolupráci s městem rozšířila také o hromadné vzdělávání školáků a předškoláků.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě podporuje preventivní programy, které dělá nemocnice Frýdek-Místek. Samozřejmě program Nebojte se zubaře je určen pro děti ze základních a mateřských škol. A já chci velmi poděkovat zdejším lékařkám, zubařkám a sestřičkám, které tady o děti pečují. A které tento program vymyslely a realizují. Samozřejmě za podpory Nemocnice ve Frýdku-Místku."

Nemocnice s městem spolupracuje také na vzdělávání školáků v kurzech první pomoci.

Nahlásit chybu


K tématu

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně přijala za 4 dny na 5 600 žádostí o registraci

9. října 2023 10:17 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Další nově otevřená zubní ambulance si připsala obrovský zájem pacientů. Za první 4 dny hlásili z novojičínské nemocnice 5 592 žádostí o registraci. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení. Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.

Nemocnice ve Frýdku-Místku vzdělává děti v první pomoci. Město prevenci více podpoří

Město Frýdek-Místek rozšířilo spolupráci s krajskou nemocnicí. Podpořilo totiž rozvoj preventivních projektů, které naučí děti první pomoc a také je vzdělají v oblasti péče o chrup.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu novou potrubní poštu

21. září 2023 13:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.


V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře a správně pečovat o zuby
Vydáno 5. února 2024 13:57, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.

Zubní ambulanci Nemocnice ve Frýdku-Místku zaplnili předškoláci z Mateřské školy Pohádka. Dostali totiž možnost vyzkoušet si práci zubařů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Naším hlavním cílem toho preventivního programu je omezit strach ze zubního ošetření, protože většina dětí je v zubní ordinaci bázlivá. Takže chceme, aby si děti zažily to, co mohou zažít v ordinaci u zubního lékaře. Přijdou k nám do ordinace a zkouší si tady vrtat zuby, trhat zuby, prostě vše. Vyšetřovat zoubky, všechno, s čím se mohou v tom dětském věku setkat. Zároveň také je ten program edukativní, takže se snažíme děti seznámit s prevencí zubního kazu. Seznámit je s tím, co je zdravé, co není zdravé pro zoubky. A naučit je správně zuby čistit."
Anketa: 1.) "Já vytahuju teď zuby." – A co si tady dneska už všechno vyzkoušel? – "Dneska jsem si tu vyzkoušel plombovat zuby a také jsem si vyzkoušel ještě vrtat do zubů." – A jaké to bylo? – "Dobré." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – A proč? – "Protože vím, že mi nic neudělá."
Anketa: 2.) "Vytrhávala jsem zuby. A ještě jsem je zkontrolovala." – A baví tě to? – "Jo." – A co bys chtěla v budoucnu dělat? – "Být zubařskou." – A proč? – "Protože mě to baví, kontrolovat zuby."
Anketa: 3.) "Teď dělám zuby, vytahuju." – A bojíš se zubaře? – "Ne." – Chodíš pravidelně k zubaři? – "Ano." – A jaké máš zoubky? – "Zdravé."

Zubaři se aktuálně potýkají s problémem, kdy děti pijí ve velkém slazené nápoje. To způsobuje vysokou kazivost zubů.

Iveta Elsnicová, vedoucí lékař stomatologické ambulance a dentální hygieny: "Máme velmi málo dětí, které by měly zdravé zoubky bez kazů a jsme za to strašně rádi, když takové děti vidíme, proto se snažíme tady ty programy rozšiřovat. I na co nejvíce dětí, aby tam byla ta prevence. Ta je za mě nejdůležitější."

Edukační program pořádá nemocnice už dva roky pro rodiče s dětmi. Nyní ho nově ve spolupráci s městem rozšířila také o hromadné vzdělávání školáků a předškoláků.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Město dlouhodobě podporuje preventivní programy, které dělá nemocnice Frýdek-Místek. Samozřejmě program Nebojte se zubaře je určen pro děti ze základních a mateřských škol. A já chci velmi poděkovat zdejším lékařkám, zubařkám a sestřičkám, které tady o děti pečují. A které tento program vymyslely a realizují. Samozřejmě za podpory Nemocnice ve Frýdku-Místku."

Nemocnice s městem spolupracuje také na vzdělávání školáků v kurzech první pomoci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041382/nemocnice-ve-frydkumistku-uci-deti-nebat-se-zubare-a-spravne-pecovat-o-zuby