Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Maškarní karneval v Lidovém domě ve Frýdku-Místku bavil handicapované

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."
anketa: 1.) "Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."
anketa: 2.) "Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok. Budu moc ráda."
anketa: 3.) "Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

Nahlásit chybu


K tématu

Škola života uspořádala pro klienty stacionářů ve Frýdku-Místku Smažení vaječiny, padlo na 300 vajec

1. června 2023 14:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Hudba, tanec, zábava a dobrá vaječina. Jedinečnou akci připravilo Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku nejen pro své klienty. Společenské dopoledne u řeky Ostravice zpestřila akce nazvaná Smažení vyječiny. Na tu letos poprvé padlo 300 vajec.

Handicapovaní soutěžili na olympiádě v lehké atletice ve Frýdku-Místku

2. října 2023 13:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

Handicapovaní se na Havajském plese ve Frýdku-Místku loučili s létem

28. září 2023 10:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I lidé s handicapem mají možnost se setkávat a dobře se společně bavit. Pravidelně dvakrát do roka pro ně ve Frýdku-Místku pořádají velkolepé karnevaly. Akce vznikla s cílem umožnit socializaci právě lidem se zdravotním postižením.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Noc s Andersenem strávily děti v knihovně, příběhy jim četl spisovatel

Zajímavý program si připravili knihovníci z Frýdlantu nad Ostravicí pro děti na Noc s Andersenem. Večer děti zahájily exkurzí do kostela a pak je čekaly hry v knihovně.

Maškarní karneval v Lidovém domě ve Frýdku-Místku bavil handicapované
Vydáno 22. února 2024 16:05, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé s handicapem se bavili v Lidovém domě ve Frýdku-Místku. Tradičně se tady pro ně konal únorový karneval. Účast byla opět rekordní, protože přišlo na 150 klientů různých organizací z města i okolí.

Hudba, tanec a dobrá nálada zaplnila Lidový dům ve Frýdku-Místku. Lidé s handicapem přišli ukázat, že i oni se umějí skvěle bavit.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval pro zdravotně postižené. Dneska máme druhý rekord. Máme tady 150 lidí. Baví se všichni úžasně. Tato akce je požádaná hlavně proto, aby se lidé s jakýmkoliv handicapem nebo s jakýmkoliv zdravotním omezením setkali, bavili se spolu a daří se nám to už 5 let. Takže jsme za to moc rádi."

Jaký je program, co je připraveno pro ně?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tancování, tancování, tancování. Nějaké hry, hlavně tombola, protože oni milují tombolu. Ale kdo nemiluje tombolu a všichni si dáme dobrý oběd."

Vy tyto akce pořádáte pravidelně. Co kromě toho ještě děláte?

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Tyto akce pořádáme pravidelně na jaro a na podzim, kdy máme havajský ples, právě pro tady tyto osoby s jakýmkoliv zdravotním handicapem. A pořádáme tady i náš karneval pro děti, masopust, přednášky, koncerty, různé kulturní akce pro širokou veřejnost."

Masky dneska byly asi libovolné.

Jana Kohutová, organizátorka akce: "Je to karneval, takže nebylo určeno téma. Takže každý přišel, za co chtěl. Ale masky jsou nádherné, vyřádili se na nich, takže jsme za to moc rádi."
anketa: 1.) "Bavím se dobře a užívám si to, paráda. Mám tady své blízké a je to skvělá párty." - Jaký kostým jste zvolila? - "Jsem uklízečka nebo číšnice."
anketa: 2.) "Moc se mi tady líbí, je to úžasné, že něco takového existuje. Mám tady své kamarády a moc dobře se bavím. Bude fajn, když to bude i příští rok. Budu moc ráda."
anketa: 3.) "Já se jmenuju Marie Štenclová, jsem zdravá babička a docházím do klubu Otevřené srdce, které je u nás v Centru aktivních seniorů. Protože je mi to blízké, tak za nimi chodím. Jsou to lidé, kteří jsou mladí a vzali mě k sobě, protože je bolí duše a já je podporuji, aby byli aktivní. Humor mám ráda, tady je nádherně. Dneska jsem tady poprvé a jsem nadšená, mapuju si všechny tady. S Žirafou už jsem tančila. Otevřené srdce, to je jasné, to je moje skupinka, ale Škola života, Maják, prostě jsou to organizace a já jsem v produktivním věku dělala sociální věci, proto u toho zůstávám. Takže jsem i dobrovolní Adry, takže vím, co to je, když člověk je postižený nějak a potřebuje pomoci. Všichni jsme důležití pro život jsme všichni důležití. A mám radost tady z tohoto setkání."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Já jsem velmi rád, že v Moravskoslezském kraji je dostatek poskytovatelů sociálních služeb, kteří nemyslí jenom na poskytování sociálních služeb. Ale i na to, co ti lidé potřebují. A to je běžný život. A důkazem toho je i dnešní karneval. Tady je třeba poděkovat pořadatelům. Ať už Katolickému lidovému domu ve Frýdku-Místku, ale i všem lidem, kteří se na této akci podílí. Protože vidíte, že tady je více jak 150 lidí, kteří, i když mají své zdravotní, či mentální postižení, se dokáží bavit tak, jako všichni ostatní. Takže je důležité dělat i tyto akce. Nejenom poskytovat sociální služby, ale pořádat pro ně i akce běžného života."

Moravskoslezský kraj tyto organizace podporuje.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Ano, my samozřejmě i na této akci se podílíme. Ať už je to prostřednictvím nějakých dárků a přebíráme také i záštitu. Protože říkáme, že je to velmi důležité pro všechny lidi."

Organizátoři věří, že se jim tradici těchto akcí, které nedělají rozdíly mezi handicapovanými a zdravými, podaří udržet dlouhodobě.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041679/maskarni-karneval-v-lidovem-dome-ve-frydkumistku-bavil-handicapovane