Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Samoživitelé ve Frýdku-Místku mohou dočasně získat městský byt

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."
Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

Nahlásit chybu


K tématu

Samoživitelky budou mít ve Frýdku-Místku větší šanci získat městský byt

Frýdek-Místek nově upravil systém přidělování městských bytů. Ten má pomoci s hledáním bydlení hlavně matkám samoživitelkám. Město už pro ně zároveň vyčlenilo několik bytů. Smlouvy budou uzavírány za běžných podmínek a nájmů. Maximálně však na dobu tří let.

Studie navrhuje možnost vystavět přes 300 nových bytů ve Frýdku-Místku

13. listopadu 2023 17:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek si nechal vypracovat zastavovací studii pro možnost vybudování více než 300 bytů. Ty by mohly vzniknout v lokalitě Berlín 2, kde se připravuje výstavba Alzheimer centra a Domovinky. Nyní se hledá dodavatel projekčních prací a také případný developer, který by novou čtvrť vystavěl.

Sociální projekty ve Frýdku-Místku budou pokračovat i pod novým náměstkem

Výstavba Alzheimer centra, Domovinky i nového krizového bydlení Bethel. Ale také rozvoj služeb pro seniory a matky s dětmi. To jsou projekty, ve kterých chce ve Frýdku-Místku pokračovat nově zvolený náměstek pro sociální oblast.


Největší investicí v Bruntále za posledních několik desetiletí je příprava lokality pro výstavbu domů a bytů

Město Bruntál čekají roky největších investic v jeho novodobé historii. Byla zahájena příprava strategické rozvojové lokality s pracovním názvem Lokalita Za mlékárnou. Jde o desetihektarovou plochu, na které vyrostou desítky nových domů, jak bytových, tak pro individuální bydlení.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

V areálu Vítkovice Steel hořela střecha výrobní haly, byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu

Včera 20:47 | Ostrava-Vítkovice | Lukáš Zavadil

12 jednotek hasičů zasahovalo v neděli odpoledne u požáru střechy výrobní haly společnosti Vítkovice Steel. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

13. dubna 2024 10:50 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

V Havířově se bojovalo o místa na olympiádě ve stolním tenise

13. dubna 2024 16:54 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

V Národním tréninkovém centru stolního tenisu v Havířově se konala kvalifikace mixů na olympiádu, kam se chtěla probojovat i dvojice Jan Valenta a Zdena Blašková.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

13. dubna 2024 16:31 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Samoživitelé ve Frýdku-Místku mohou dočasně získat městský byt
Vydáno 26. února 2024 12:17, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek připravil nové zásady pro přidělování bytů pro sociálně znevýhodněné občany. Vstřícný krok se týká především rodičů samoživitelů. Po splnění řady kritérií mohou získat byt na až na tři roky. Během té doby si musí svou situaci vyřešit a najít trvalé bydlení.

První městský byt ve Frýdku-Místku pro matku v tíživé životní situaci už má svou novou nájemnici.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já vám tedy blahopřeji. Tady získáváte klíče od bytu, kdy jste jedna z prvních matek samoživitelek, kterým předáváme byt v rámci našeho nového programu."

Město vyčlenilo několik sociálních bytů pro rodiče samoživitele. Ti ale musí projít rozsáhlým bodovým hodnocením, které dle kritérií určí, zda mají na byt nárok. V minulosti totiž pro ně byla čekací doba například až osm let. Nyní se proces urychlí.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme skutečně spolupracovali intenzivně s odborem sociálních věcí na tom, aby se odstranily určité nejasnosti v rámci přidělování bytů. A to zejména sociálně potřebným tak, aby odbor si mohl skutečně určit, kdo jde a kdo není sociálně potřebný. A takové osobě byt přidělit. Bavíme se nyní o kategorii samoživitelek nebo samoživitelů. To znamená samotných rodičů s dětmi."
Lucie, matka samoživitelka: "Jsem velice ráda, že jsem dostala tento byt. Sice jsem samoživitelka, ale jsem velice ráda, že město pro samoživitelky uvolnilo nějaké byty." - S kým tady budete bydlet? - "Se synem." - Kolik má let? - "Deset."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme předali jeden z prvních bytů pro rodiče samoživitele. Mám z toho obrovskou radost, že se nám tato akce zdařila. Samozřejmě matka, která bude bydlet v tomto bytě, nebo otec samoživitel, bude spolupracovat se sociální službou na řešení své tíživé sociální situace. Tento byt je přidělen pouze na dobu tří let. Po tuto dobu by měl ten samoživitel si svoji sociální tíživou situaci vyřešit. Měl by si snažit našetřit na kauci, aby se mohl potom posunout dál. Bude platit běžné nájemné, které je určené pro městské byty."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě podmínka jako u jiných nájemníků je ta, že nebudou mít nedoplatky vůči městu, případně je vyřeší a také budou hradit. A samozřejmě ty osoby také platí nájem. Čili není to v podstatě pouze něco, co by město poskytovalo zadarmo, bez protiplnění. On musí prokázat, ten samoživitel, skutečně tu naléhavou sociální situaci, aktivní přístup k řešení této situace. Proto i ten nájem je omezen maximální dobou, která může být kratší. Chceme ho motivovat, aby si našel vlastní bydlení. Ale zase z toho lidského hlediska nemůžeme nechat ty samoživitele s malými, někdy více, dětmi na ulici. To by bylo kontraproduktivní a pouze bychom zvyšovali ten počet lidí, kteří jsou na tom tak zle, že se třeba stávají postupně i bezdomovci."

Byty pro samoživitele vybralo město ve čtyřech různých lokalitách. Jsou jedno, dvou a třípokojové.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041721/samozivitele-ve-frydkumistku-mohou-docasne-ziskat-mestsky-byt