Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sdílená kola startují sezónu i ve Frýdku-Místku. Řeší se i propojení s dalšími městy

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Oblíbená modrá sdílená kola se opět vrací do ulic Frýdku-Místku. Letos jich bude k dispozici opět 200. Součástí výpůjčního systému je i šest okolních obcí. A město dál jedná s provozovatelem o možnosti rozšíření dojezdové a výpůjční vzdálenosti i do dalších měst, jako je například Ostrava.

Ulice Frýdku-Místku opět zaplavují oblíbená sdílená modrá kola. Sezóna bikesharingu tady začíná tradičně od 1. března.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "My jsme na naši čtvrtou sezónu ve Frýdku-Místku připraveni. Naši servisní technici rozváží už v tuto chvíli kola do ulic Frýdku, tak abychom byli v počtu 200 kol, který byl i v minulém roce. Co se týče kol, tak ten stav se nemění. To stejné platí i v případě stanic. To množství je ve Frýdku velmi dobře rozloženo."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Prvních 15 minut půjčení kola je zdarma. Tuto částku dotuje město Frýdek-Místek provozovateli tady této služby. V současné době je to společnost Nextbike, kterou jsme vysoutěžili na dva roky. S tím, že letos je poslední rok, který je vysoutěžený. Ke konci roku budeme vypisovat znovu veřejnou zakázku. S tím, že budeme vybírat znovu dodavatele. S tím, že tam opět budou varianty na jednoleté, dvouleté, tříleté provozy."

Během sezóny, která potrvá až do listopadu budou všechna kola vybavena držákem na mobilní telefon. Pomůže to cyklistům využívat navigaci pro jízdu k cílovému stojanu. Provozovatel zároveň chválí, že ve Frýdku-Místku neeviduje výrazné množství vandalismu na kolech.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "V porovnání nejenom s pětatřiceti českými městy, ale s dalšími 280 po celé Evropě je Frýdek v tomto směru naprosto v pořádku."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Služba je velice oblíbená ve Frýdku-Místku. Za loňský rok bylo 76 000 výpůjček. S tím, že očekáváme letos opět nárůst. Vše se však odvíjí podle počasí a podle toho, kolik kulturních akcí zrovna ve Frýdku-Místku je. S tím, že tedy největší koncentrace je vždycky když probíhají festivaly, různé venkovní akce, tak samozřejmě bikesharing je velice využívaný."

Součástí systému jsou i nadále okolní obce Sviadnov, Staré Město, Baška, Dobrá, Žabeň a Paskov.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Okolní obce přispívají na provoz bikesharingu. S tím, že každá výpůjčka, která je na jejich území, tak si ji hradí ty obce samy. Takže Frýdek-Místek dotuje pouze sdílenou přepravu ve Frýdku-Místku, a ne v okolních obcích. V současné době jednáme s Nextbikem, abychom mohli propojit systémy z Ostravu a s Havířovem. Tak, aby občané mohli na jednom kole dojet až do Ostravy nebo do Havířova. Podle toho, jakou trasu si zvolí. S tím, že by tam mohli kolo i vrátit. V současné době to je tak, že na hranici toho půjčovacího města musí kolo vrátit a přejít a půjčit si kolo z jiné zóny. S tím, že tady to bychom chtěli eliminovat."

Propojení výpůjček kol s Ostravou by se mohlo realizovat ještě v letošním roce.

Nahlásit chybu


K tématu

Sdílená kola míří do Nového Jičína a Kopřivnice. Bude možné jezdit i mezi městy

29. března 2024 13:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nový Jičín a Kopřivnice se stanou dalšími městy, která zavedou sdílená kola. Obě města na projektu spolupracují. Díky tomu se podařily snížit náklady na provoz a navíc bude možné s koly mezi městy přejíždět. Služba by měla ve městech fungovat zhruba od poloviny dubna.

Frýdek-Místek zjišťuje názor veřejnosti na sdílené koloběžky

17. srpna 2023 16:22 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Jaký máte názor na sdílené koloběžky? Na to se teď ptá Frýdek-Místek občanů formou anketního dotazníku v aplikaci Munipolis. Jeho vyhodnocení bude podkladem pro další jednání s provozovatelem služby ve městě.

Dotace i letos podpoří nákup hybridních aut ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek opět podpoří nákup hybridních aut, která si mohou pořídit obyvatelé. Na program je vyčleněno 5 milionů korun a každý žadatel může na nový vůz získat dotaci až 75 tisíc korun. Žádosti mohou zájemci podávat do konce března.


Práce týkající se čištění jezera v parku Boženy Němcové pomalu končí

Od srpna roku 2022 probíhalo v Karviné čištění jezera v parku Boženy Němcové.Samotná realizace, která zahrnovala i úpravy břehů jezera a zvětšení plochy jednoho z ostrovů, pomalu končí.

Florbalový turnaj přípravek a žákovských týmů v hale ABC

Středisko volného času Fokus pořádalo florbalový turnaj přípravek a žákovských kategorií. Zaplněná hala ABC ukázala, že tento sport je mezi mladými hráči stále velmi oblíbený.

Město rozkvetlo do jarních barev, přibyly nové záhony

Město rozkvetlo tisíci tulipány, narcisy a dalšími jarními květinami. Barevná podívaná je zejména kolem centra, ale vznikly i tři nové záhony. Nepřehlédnutelný je ten v Janáčkových sadech.

Razantní prořezy, úmyslné řezy pilou. Porubané svými zásahy ničí stromy a keře

12. dubna 2024 17:28 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

V Palkovicích si lidé pochutnali na obecní zabijačce

Na tradičním setkávacím místě před požární zbrojnicí v Palkovicích se v sobotu konala obecní zabijačka. K dobré náladě hrála dechová hudba a lidé mohli dobroty od řezníka ochutnat přímo na místě nebo si nakoupit domů.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

12. dubna 2024 10:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Noc s Andersenem strávily děti v knihovně, příběhy jim četl spisovatel

Zajímavý program si připravili knihovníci z Frýdlantu nad Ostravicí pro děti na Noc s Andersenem. Večer děti zahájily exkurzí do kostela a pak je čekaly hry v knihovně.

Sdílená kola startují sezónu i ve Frýdku-Místku. Řeší se i propojení s dalšími městy
Vydáno 29. února 2024 16:22, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Oblíbená modrá sdílená kola se opět vrací do ulic Frýdku-Místku. Letos jich bude k dispozici opět 200. Součástí výpůjčního systému je i šest okolních obcí. A město dál jedná s provozovatelem o možnosti rozšíření dojezdové a výpůjční vzdálenosti i do dalších měst, jako je například Ostrava.

Ulice Frýdku-Místku opět zaplavují oblíbená sdílená modrá kola. Sezóna bikesharingu tady začíná tradičně od 1. března.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "My jsme na naši čtvrtou sezónu ve Frýdku-Místku připraveni. Naši servisní technici rozváží už v tuto chvíli kola do ulic Frýdku, tak abychom byli v počtu 200 kol, který byl i v minulém roce. Co se týče kol, tak ten stav se nemění. To stejné platí i v případě stanic. To množství je ve Frýdku velmi dobře rozloženo."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Prvních 15 minut půjčení kola je zdarma. Tuto částku dotuje město Frýdek-Místek provozovateli tady této služby. V současné době je to společnost Nextbike, kterou jsme vysoutěžili na dva roky. S tím, že letos je poslední rok, který je vysoutěžený. Ke konci roku budeme vypisovat znovu veřejnou zakázku. S tím, že budeme vybírat znovu dodavatele. S tím, že tam opět budou varianty na jednoleté, dvouleté, tříleté provozy."

Během sezóny, která potrvá až do listopadu budou všechna kola vybavena držákem na mobilní telefon. Pomůže to cyklistům využívat navigaci pro jízdu k cílovému stojanu. Provozovatel zároveň chválí, že ve Frýdku-Místku neeviduje výrazné množství vandalismu na kolech.

Lukáš Luňák, jednatel společnosti Nextbike Czech Republic: "V porovnání nejenom s pětatřiceti českými městy, ale s dalšími 280 po celé Evropě je Frýdek v tomto směru naprosto v pořádku."
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Služba je velice oblíbená ve Frýdku-Místku. Za loňský rok bylo 76 000 výpůjček. S tím, že očekáváme letos opět nárůst. Vše se však odvíjí podle počasí a podle toho, kolik kulturních akcí zrovna ve Frýdku-Místku je. S tím, že tedy největší koncentrace je vždycky když probíhají festivaly, různé venkovní akce, tak samozřejmě bikesharing je velice využívaný."

Součástí systému jsou i nadále okolní obce Sviadnov, Staré Město, Baška, Dobrá, Žabeň a Paskov.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Okolní obce přispívají na provoz bikesharingu. S tím, že každá výpůjčka, která je na jejich území, tak si ji hradí ty obce samy. Takže Frýdek-Místek dotuje pouze sdílenou přepravu ve Frýdku-Místku, a ne v okolních obcích. V současné době jednáme s Nextbikem, abychom mohli propojit systémy z Ostravu a s Havířovem. Tak, aby občané mohli na jednom kole dojet až do Ostravy nebo do Havířova. Podle toho, jakou trasu si zvolí. S tím, že by tam mohli kolo i vrátit. V současné době to je tak, že na hranici toho půjčovacího města musí kolo vrátit a přejít a půjčit si kolo z jiné zóny. S tím, že tady to bychom chtěli eliminovat."

Propojení výpůjček kol s Ostravou by se mohlo realizovat ještě v letošním roce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041785/sdilena-kola-startuji-sezonu-i-ve-frydkumistku-resi-se-i-propojeni-s-dalsimi-mesty