Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve Frýdku-Místku mohou navrhnout, jak proměnit zastávky na Anenské

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek rozjel další ročník participativního rozpočtu. 20. března mohou lidé přijít přímo na zastávku Anenská a vyjádřit svůj názor k tomu, jak by se měla v rámci projektu Zapoj F-M proměnit.

Lidé ve Frýdku-Místku zvolili ve třetím ročníku participativního rozpočtu další místo určené k proměně. Nyní bylo naplánováno veřejné celodenní setkání, kde budou moci lidé navrhnout, co a jak na místě změnit.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Místo je to opět jiné, s jinou atmosférou, s jinými problémy a s jinými výzvami. 20. března začneme plánovacím dnem. Oslovíme širokou veřejnost přímo na zastávkách Anenská. To znamená, budeme se ptát občanů, kteří budou přestupovat, kteří pojedou do práce, kteří pojedou z práce a budeme hledat řešení, které jim do budoucna ten přestup zpříjemní. Udělá ho komfortnější, udělá ho lákavějším."
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Lokalita, kterou budeme zpracovávat v letošním ročníku, je zastávka Anenská. Ale jedná se jenom o stranu pravou při směru do Ostravy. To znamená o tu velkou asfaltovou plochu, která působí velmi neupraveně, a ne moc příjemně."

V prvním ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M prošlo úpravou oblíbené výletní místo Zátiší. V rámci druhého ročníku se kvůli úpravám v projektu s mírným zpožděním pracuje na Nároží na třídě TGM.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Myslím si, že jsme prokázali, že ten projekt má smysl. Že se podařilo skoro dvě místa změnit a revitalizovat. Že se ukázalo, že zapojování veřejnosti má smysl. A že to má vliv na kvalitu toho výsledku. Neznamená to, že ten výsledek je nutně originálnější nebo nápaditější, ale znamená to, že jsou v něm zapracovány podněty a námitky všech, kterých se ten projekt týká. A myslím si, že to výrazně napomáhá tomu, ať je ten projekt lépe přijatý veřejností, ať je o něj lépe pečováno, ať se minimalizuje vandalismus a podobné věci."

Na proměnu daných lokalit je vyčleněn vždy jeden milion korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku je hotové. Lidé vybrali proměnu v participaci

Město Frýdek-Místek proměnilo další veřejný prostor. Nároží na třídě TGM prošlo revitalizací, která vzešla z participativního projektu Zapoj F-M. Veřejnosti se místo plně zpřístupní, jakmile doroste vysazený trávník.

Zastávka Anenská ve Frýdku-Místku prošla úpravou. Lidé mohou posílat nové tipy do Zapoj F-M

Další místo v rámci participace prošlo ve Frýdku-Místku proměnou. Město nechalo na základě výběru veřejnosti upravit jeden směr zastávky autobusů Anenská. V plánu je tak další ročník participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé do něj mohou zasílat náměty na proměnu další veřejné lokality.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.


Napříč Karvinou se vysazují nové stromy a keře, které budou mít okrasnou i ekologickou funkci

20. května 2025 15:13 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

Nové stromy a keře jsou postupně sázeny na různých prostranstvích v Karviné. Zeleň bude nadále pravidelně kontrolovaná a opečovávaná firmou, která ji zajistila, a městu zajistí nejen potřebnou vláhu, ale také estetickou přidanou hodnotu.

Ostravané jsou čtvrtí na světě v mapování přírody. Do projektu City Nature Challenge se zapojilo 662 měst

20. května 2025 10:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava se na konci dubna zapojila do celosvětového projektu mapování přírody. Lidé mohli pomocí aplikace v mobilu fotit a určovat rostliny i živočichy, na které ve městě narazili a zájem předčil veškerá očekávání. Přes 100 tisíc pozorování znamená 4 místo na světě.

Retenční nádrže nebo nahrazování betonu zelení. Ostrava-Jih podporuje zelené projekty

20. května 2025 13:47 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Radnice Ostravy-Jihu obdržela ocenění za šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně byl oceněn projekt REPLACE, který nahrazuje betonové plochy zelení. Nejedná se ale o jediný zelený projekt. Na 16 školách v obvodu například zachytávají dešťovou vodu retenční nádrže.

Ostrava podpoří významné stavby a památky. Z programu na renovaci bude rozděleno 5,5 mil. kč

20. května 2025 11:57 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava neoplývá historickými skvosty jako Praha či Olomouc a o to je důležitější pečovat o každý hodnotný dům či stavbu, která si to zaslouží. Město proto i letos rozdělí peníze na renovaci nejen památek, ale i významných městských objektů.

Policisté havarovali při pronásledování ujíždějícího vozu na dálnici u Bohumína

20. května 2025 15:39 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vážná nehoda zastavila provoz na dálnici D1 u Bohumína. Policisté tam pronásledovali ujíždějící auto a v zúžení se srazili s kamionem. Dva členové hlídky ve voze byli přepraveni do nemocnice, jeden vrtulníkem. Dálnice D1 se musela na 2 hodiny obousměrně uzavřít.

Hasiči ulicemi projeli, často ale pomalu a s velkými obtížemi

20. května 2025 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Na špatně zaparkovaná vozidla naráželi v sídlištích a v části Loučky

Léto na kole opět potěší cyklisty z Ostravy-Jihu a okolních obcí a obvodů

20. května 2025 11:18 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Tradiční cyklojízda Léto na kole letos připadá na sobotu 24. května. Sedmý ročník akce propojí městský obvod Ostrava-Jih s dalšími pěti obcemi a obvody. Trasa povede z Ostravy-Jih přes Hrabovou, Paskov, Krmelín a Novou Bělou do Staré Bělé. Každoročně se jede trasa zajímavými místy těchto obcí a obvodů, kterou společně s účastníky zdolávají i jejich starostové.

Žáci montessori školy v Havířově mají svou farmu, pěstují plodiny a starají se i o zvířata

20. května 2025 9:20 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Montessori základní škola Úsměv v Havířově má školní farmu. Žáci se učí jak zacházet s půdou, pěstovat plodiny a hlavně pracovat v týmu. Na farmu se přijeli podívat i studenti Ostravské univerzity.

OKD razí chodby pro poslední dva poruby v historii. Do konce roku propustí 400 zaměstnanců

19. května 2025 19:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD dokončuje ražby posledních dvou porubů ve své historii. S ukončením příprav souvisí i rozsáhlé propouštění. Jen v červenci odejde z organizačních důvodů 250 zaměstnanců, do konce roku to bude celkem 400 lidí. Firma rozdá štědré odstupné ve výši až 11 měsíčních platů a nabízí pomoc v hledání nového zaměstnání v rámci programu Nová šichta.

Stonavští školáci si prověřili angličtinu ve Skotsku

20. května 2025 6:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Regionální zprávy POLAR

Stonavští školáci mají skvělou příležitost ověřit si své znalosti angličtiny přímo v praxi. Už několik let totiž vyrážejí na týdenní poznávací zájezd do Velké Británie. Letos jejich cesta vedla do Skotska.

V Návsí přivítali nejmenší obyvatele při slavnostním setkání v kulturním areálu

Nové občánky narozené v průběhu loňského roku přivítali na slavnostním setkání v Návsí. Rodiče převzali drobné dárky a zapsali se do pamětní knihy. Událost jim budou připomínat fotografie svých dětí a také společný snímek všech zúčastněných.

Noc kostelů zpřístupní na jeden večer opravovanou baziliku ve Frýdku-Místku

V rámci Noci kostelů se letos opět otevřou desítky chrámů v celém Moravskoslezském kraji. Ve Frýdku-Místku bude hlavním lákadlem bazilika Navštívení Panny Marie, která je jinak kvůli rekonstrukci už druhým rokem uzavřená. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost nahlédnout do jejího interiéru.

Den zdraví a ošetřovatelství Nemocnice ve Frýdku-Místku nabídl vyšetření i poradenství

Nemocnice ve Frýdku-Místku ve spolupráci s městem uspořádala Den zdraví a ošetřovatelství. V prostorách obchodního centra Frýda si mohli lidé nechat zdarma změřit tlak, hladinu cukru, krevní skupinu nebo zrak. Nechyběly ani praktické ukázky z operačních sálů a poradenství odborníků.

Senioři vyrazili na pochod kolem Olešné i za deštivého počasí

Ani déšť neodradil desítky seniorů, kteří dorazili na další Pochod pro seniory ve Frýdku-Místku. Trasa vedla kolem přehrady Olešná a i přes nepříznivé počasí panovala dobrá nálada. Účastníci dostali drobné dárky i poukázky na oběd či do Aquaparku.

V centru Palkovic bude stát nová knihovna s komunitním centrem

19. května 2025 10:35 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Slavnostním poklepáním základního kamene byla v Palkovicích zahájena stavba nové knihovny a komunitního centra. Projekt za zhruba 40 milionů korun by měl být dokončen do září 2026.

Den rodiny na frýdlantské ZŠ Komenského nabídl kvízy, sportovní aktivity i chemické pokusy

Rodiče budoucích i současných školáků mohli navštívit ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí, kde si pro ně starší žáci připravili zajímavý program ke Dni rodiny. Nechyběly ani chemické pokusy.

Lidé ve Frýdku-Místku mohou navrhnout, jak proměnit zastávky na Anenské
Vydáno 18. března 2024 11:48, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek rozjel další ročník participativního rozpočtu. 20. března mohou lidé přijít přímo na zastávku Anenská a vyjádřit svůj názor k tomu, jak by se měla v rámci projektu Zapoj F-M proměnit.

Lidé ve Frýdku-Místku zvolili ve třetím ročníku participativního rozpočtu další místo určené k proměně. Nyní bylo naplánováno veřejné celodenní setkání, kde budou moci lidé navrhnout, co a jak na místě změnit.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Místo je to opět jiné, s jinou atmosférou, s jinými problémy a s jinými výzvami. 20. března začneme plánovacím dnem. Oslovíme širokou veřejnost přímo na zastávkách Anenská. To znamená, budeme se ptát občanů, kteří budou přestupovat, kteří pojedou do práce, kteří pojedou z práce a budeme hledat řešení, které jim do budoucna ten přestup zpříjemní. Udělá ho komfortnější, udělá ho lákavějším."
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Lokalita, kterou budeme zpracovávat v letošním ročníku, je zastávka Anenská. Ale jedná se jenom o stranu pravou při směru do Ostravy. To znamená o tu velkou asfaltovou plochu, která působí velmi neupraveně, a ne moc příjemně."

V prvním ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M prošlo úpravou oblíbené výletní místo Zátiší. V rámci druhého ročníku se kvůli úpravám v projektu s mírným zpožděním pracuje na Nároží na třídě TGM.

Tomáš Čech, odborný poradce pro participaci: "Myslím si, že jsme prokázali, že ten projekt má smysl. Že se podařilo skoro dvě místa změnit a revitalizovat. Že se ukázalo, že zapojování veřejnosti má smysl. A že to má vliv na kvalitu toho výsledku. Neznamená to, že ten výsledek je nutně originálnější nebo nápaditější, ale znamená to, že jsou v něm zapracovány podněty a námitky všech, kterých se ten projekt týká. A myslím si, že to výrazně napomáhá tomu, ať je ten projekt lépe přijatý veřejností, ať je o něj lépe pečováno, ať se minimalizuje vandalismus a podobné věci."

Na proměnu daných lokalit je vyčleněn vždy jeden milion korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042097/lide-ve-frydkumistku-mohou-navrhnout-jak-promenit-zastavky-na-anenske