Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."
Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."
Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."
Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."
Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."

Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."

Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.

Nahlásit chybu


K tématu

Rekonstrukce Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku je kompletně hotová

30. října 2023 11:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku má kompletně hotovou revitalizaci. Práce na zateplení, výměně oken, vybudování nájezdových ramp a nových vchodů trvaly 10 měsíců. Stály téměř 11 milionů korun a musely se zvládnout za plného provozu.

Handicapovaní soutěžili na olympiádě v lehké atletice ve Frýdku-Místku

2. října 2023 13:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

Handicapovaní se na Havajském plese ve Frýdku-Místku loučili s létem

28. září 2023 10:02 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I lidé s handicapem mají možnost se setkávat a dobře se společně bavit. Pravidelně dvakrát do roka pro ně ve Frýdku-Místku pořádají velkolepé karnevaly. Akce vznikla s cílem umožnit socializaci právě lidem se zdravotním postižením.


Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Začala revitalizace hřiště za Komenského školami, uprostřed bude umělý fotbalový trávník

Začala revitalizace hřiště u Komenského ulice, které bude sloužit dvěma školám, sportovním klubům a veřejnosti. Zastaralý antukový ovál nahradí atletická dráha s moderním povrchem, uprostřed bude umělý fotbalový trávník.

Nový lesopark na okraji Frýdku-Místku těší návštěvníky

Na okraji Frýdku-Místku vznikl nový lesopark. Vybudoval ho soukromý investor Gevorg Avetisjan a zpřístupnil ho veřejnosti. Do budoucna by kvůli nečekaně velkému zájmu chtěl park ještě rozšířit. Jeho počin pro společnost ocenili návštěvníci i vedení města.

Mladí hasiči bojovali v Nošovicích o Pohár starosty obce

23. května 2024 17:46 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

V Nošovicích uspořádali dobrovolní hasiči další ročník soutěže O pohár starosty obce. Ten letošní už byl 31. a jako vždy byl učen mladším a starším žákům.

Bazén na Střední škole řemesel Frýdek-Místek potřebuje rekonstrukci

Krytý bazén na krajské Střední škole řemesel ve Frýdku-Místku potřebuje nutnou rekonstrukci. Radnice o jeho záchraně jedná s Moravskoslezským krajem. Záměrem města je sportoviště zachovat a také prodloužit nádrž na původní délku, aby se v bazénu mohly konat plavecké závody.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

22. května 2024 9:29 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Handicap centrum Škola života funguje ve Frýdku-Místku už 33 let
Vydáno 22. dubna 2024 16:16, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Handicap centrum Škola života letos oslaví své 33 narozeniny. Za tu dobu pomohlo už stovkám klientů s mentálním postižením. Stále s nimi pracuje a adaptuje je do společnosti. Od příštího roku se stacionář transformuje na centrum denních služeb.

25 klientů aktuálně pravidelně navštěvuje Handicap centrum Škola života ve Frýdku-Místku. Od září mají přibýt další tři. O službu je dlouhodobě velký zájem.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra Škola života: "Staráme se, poskytujeme opravdu širokou škálu aktivizačních činností. Posilujeme sebevědomí klientů, což je strašně důležité. Velkou nedílnou, takovým naším posláním, je posilovat i radost ze života, klientů. Protože opravdu mnohdy to nemají jednoduché, mají ztížené podmínky, ztížené celkové vnímání životních situací. Takže i tu radost ze života posilujeme. A snažíme se pro ně tou širokou škálou pestrých činností, jako je kultura, sport, různé aktivizační činnosti, pravidelné návštěvy Relax centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde každou středu s nimi jezdíme auty plavat. Oni tam mají možnost nějakým způsobem relaxovat a tím způsobem i navodit tu životní spokojenost."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Hlavně bych vám chtěl říct jednu věc. Naše Škola života byla založena v roce 1991. Letos budeme slavit 33 let od jejího založení. A během té doby jsme měli několik změn. Hlavní změnou byla změna našeho názvu a změna organizace, kdy jsme založili obecně prospěšnou společnost. A já jako jeden ze zakladatelů mohu říct, že za dobu, kdy jsme touto obecně prospěšnou společností, že jsme udělali kus práce. A ta práce se daří a je vidět ve výsledcích."
Jaroslav Kmošťák, rodič jedné z klientek: "My jsme se poznali na letní olympiádě, protože Lucinka, dcera, ta už chodila do jiného spolku. No a tam mě to zaujalo, protože to bylo perfektně zorganizované, tak jsme se seznámili s panem Kuboňem. Tak jsme tam nějak sondovali, ty akce, kulturní, sportovní a prostě jsme řekli, tak to se nám líbí a Lucince samozřejmě také. Takže je nadšená a my taky."
Anketa klienti: 1.) "Líbí se mi tady moc. Jsem tady fakt spokojená. A fakt se mi tady líbí." – Co teď zrovna děláte? – "Teď jsme dělali takové věnečky. Moc se mi tady líbí. Ráda i sportuju, plavu, aj lyžuju, na běžkách také. Mám ráda sport."
Anketa klienti: 2.) "Líbí se mi tu dobře, rád tady chodím a teď jsem taky dělal z toho." – Máš tady hodně kamarádů? – "Jo." – Jak se bavíte? – "Dobře." – Co třeba spolu děláte? Jaké sporty? – "Člobrdo a běháme."
Anketa klienti: 3.) "Super, děláme šití. Já mám ráda sport, tanec, uklízím každý den. A je to super. Se mi tady líbí."

Škola života chce do budoucna rozšířit své služby i nabídku činností.

Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je dobře, že na území města Frýdku-Místku máme tak významného poskytovatele sociálních služeb, jako je právě Handicap centrum Škola života, která působí ve Frýdku-Místku od roku 1991. Je to zařízení, které je určeno pro osoby s mentálním postižením. A jeho cílem je adaptovat lidi s tímto postižením poté do společnosti. A dodám, že od 1. 1. 2025 dojde k transformaci ze sociální služby denní stacionář na sociální službu centrum denních služeb."
Günther Kuboň, zakladatel Handicap centra Škola života: "Jsem velmi rád, že město Frýdek-Místek a vedení města Frýdku-Místku stojí o to, aby v našem městě byla zařízení, která jsou na vysoké úrovni. A já můžu potvrdit, že obě dvě zařízení, která jsou v našem městě, to znamená Žirafa a naše zařízení, jsou na vysoké úrovni. A klienti, kteří navštěvují tato zařízení mají určitě vynikající možnosti se uplatnit. A mají také možnost si vybrat. Podle kamarádů, podle toho, kde to mají blíž a podobě. Čili to není konkurence, ale vzájemná spolupráce by měla fungovat. Kdy bychom se mohli navštěvovat, předávat si zkušenosti a takovým způsobem nadále spolupracovat."

Budova, kde centrum působí, aktuálně řeší s městem možnost výměny oken. Dále by si tady do budoucna přáli možnost přechodu do větších prostor, například se zahradou.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042705/handicap-centrum-skola-zivota-funguje-ve-frydkumistku-uz-33-let