Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.
Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."
Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.
Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."
Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.
Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."
V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.
Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."
Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.