Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Policie pořádá preventivní přednášky na různá témata i v domovech pro seniory

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Rizika spojená s domácím násilím. Jak se bránit, a hlavně se nebát o tom promluvit. I to je jeden z preventivních programů, o kterém přednášejí policejní preventisté v domovech pro seniory. Přednášky pořádají policisté na různá témata a mezi seniory je o ně velký zájem.

Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."

Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."

Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."

V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."

Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.

Nahlásit chybu


K tématu

Svědkyně zachránila podvedené ženě statisíce před vložením do bitcoinmatu. Jiná tam dala 1,3 milionu

4. června 2023 13:02 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Náhodná kolemjdoucí zachránila 59leté ženě v Ostravě téměř 230 tisíc korun. Žena se totiž stala obětí podvodu, kdy jí podvodníci na telefonu, pod záminkou ochrany peněz, donutili vzít všechny své úspory z banky a vložit je do bitcoinmatu. Pohotová svědkyně v tom ženě zabránila a ještě přivolala policii. Další žena už takové štěstí neměla. Ta vložila stejným způsobem do bitcoinmatu přes 1,3 milionu korun.

Seniorka nechala doma vzkaz, že účet je v nebezpečí a šla vložit úspory do bitcoinmatu

11. srpna 2023 11:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Reakce partnera a špičková práce kriminalistů i policistů zachránila 70leté seniorce z Frýdku-Místku téměř půl milionu korun. Ta se totiž stala obětí podvodného jednání falešných bankéřů. Ti ji přesvědčili, aby vybrala z osobního účtu, který někdo údajně napadl, všechny peníze a šla je vložit do bitcoinmatu. Policisté ženu našli ve chvíli, kdy do zařízení vkládala první peníze.

Policisté učí děti na školách, jak nebezpečné mohou být drogy

Policie zavítala na základní školy ve Frýdku-Místku, aby poučila děti o nebezpečí kolem drog. Preventivní akce navazuje na program k Protidrogovému vlaku, který do města zavítal minulý rok. Děti se hravou formou pasují do role policejních vyšetřovatelů a odhalují rizika a nebezpečí spojená s užíváním návykových látek.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Policie pořádá preventivní přednášky na různá témata i v domovech pro seniory
Vydáno 6. května 2024 11:49, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Rizika spojená s domácím násilím. Jak se bránit, a hlavně se nebát o tom promluvit. I to je jeden z preventivních programů, o kterém přednášejí policejní preventisté v domovech pro seniory. Přednášky pořádají policisté na různá témata a mezi seniory je o ně velký zájem.

Domov pro seniory Frýdek-Místek je jedním z míst, kam jezdí policejní preventisté pořádat přednášky na různá témata. Jedna z nich byla i na téma domácího násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí je komplikované v tom, že se odehrává za zdmi našich domovů. Může se týkat opravdu široké veřejnosti. Nejenom manželských párů, ale také seniorů a bohužel i dětí."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Já jsem rád, že máme spolupráci s Policí České republiky na preventivních programech. Jsem rád, že si vždycky připraví takto materiály, desatero třeba proti bagatelizaci domácího násilí. Mají fakt pěkně zpracovány prezentace, jak vysvětlit seniorům s čím vším se mohou na sklonku života setkat. Co nemají podceňovat. Myslím, že je fajn taková osvěta nejen do škol, ale že nezapomněli i na domovy pro seniory."

Domácí násilí má mnoho podob. Nejčastěji bývá psychické. A i když se to na první pohled může zdát neobvyklé, mohou být obětmi takového násilí od svých příbuzných i klienti domovů pro seniory. Pro personál je pak téměř nemožné na něco takového přijít. Zároveň mohou senioři například vědět o někom, kdo je obětí takového násilí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Domácí násilí má další háček, a to je v tom, že oběti domácího násilí o svých starostech a problémech nehovoří. Nesvěřují se osobám blízkým a nedůvěřují policii. Což je stěžejní problém. Pokud nehovoří o těchto starostech, tak ony většinou eskalují do té míry, že dochází do situací, kdy může být ohrožen život a zdraví."

Policie může poradit a také například vykázat násilníka z domácnosti nebo mu zakázat kontakt s jeho obětí.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Pokud pachatel této trestné činnosti vykázání poruší, tak se dopouští přestupku. Pokud se dopouští opakovaného porušení, spadá to do trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání. A zde hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. My se snažíme formou těchto přednášek dát lidem informace o tom, jaká mají svá práva. Jak se mohou bránit."

V roce 2022 řešili policisté na Frýdecko-Místecku 14 případů vykázání a o rok později to bylo 15 případů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Tyto čísla sice nejsou alarmující, ale snažíme se přistupovat ke každému případu individuálně. A snažíme se, aby oběti opravdu se nebály důvěřovat Policii České republiky. Svěřovat se a mít určité jistoty v tom, že jim pomůžeme."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Jsem rád, že ty okruhy se mění. Vždycky se na ta témata najde 35 až 40 lidí, které zajímá konkrétní téma."

Senioři měli také přednášky na téma podvodů přes internet a mobilní telefon. A policisté chystají i další témata v rámci prevence.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042906/policie-porada-preventivni-prednasky-na-ruzna-temata-i-v-domovech-pro-seniory