Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností přeneslo návštěvníky do života drogově závislých lidí. Do Frýdku-Místku opět zavítal protidrogový vlak.

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Celá prohlídka obsahuje to, že je můžeme vtáhnout do toho pravdivého příběhu skupinky mladých lidí. Ten příběh je na základě pravdivé události. Takže je provázíme tím, co bychom nechtěli, ať se jim stane. Chtěli jim ukázat to, co se stane s člověk, který se stane závislým na drogách. A až kam může zajít."

Co například tady mohou vidět nebo co si mohou zkusit?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Můžou vidět část toho příběhu, těch mladých lidí, můžou sledovat jejich rozhodnutí, co udělají a co se stane, když se rozhodnou. A mohou si potom následně vyzkoušet pobyt ve vězení, rozhodnout se v baru, co si dají, jak se rozhodnou. Potom následně uvidí i výsledek svých činů, co se stane, když se rozhodnou špatně. Jak to může dopadnout."

Z vašeho pohledu, jaké jsou reakce?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Velmi pozitivní. Některé ty mladší skupiny to berou samozřejmě, že je to dost šokující. A je to prostě tak, protože je to pravdivý příběh. A je to hodně těžké téma. Takže je tam opravdu následně ukázáno i to, jak ten člověk vypadá, když už je mu všechno úplně jedno. Ale myslím si, že právě to je dobře pro tady tuto věkovou skupinu. A je důležité o tom mluvit."
Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "V současné době máme 700 lektorů zaškolených. Jsme rádi, že i v Moravskoslezském kraji je jich několik desítek, kteří si vzájemně pomáhají. I zde ve Frýdku-Místku máme vaše lidi. To znamená, ta hlavní podstata našeho programu je, že Revolution train je obrovská školní pomůcka, kterou si města mohou půjčit, na jeden nebo dva dny. A chceme, aby místní odborníci, kteří působí s mládeží, v prevenci, tak jsme se zaškolili. A když pak přijedeme do jejich měst, oni provázejí své lidi. My odjedeme a ti lidé zůstávají a mohou nadále pracovat se svými programy, návaznými programy a mohou se více integrovat do toho stávajícího sytému."

Projekt funguje od roku 2016 a za tu dobu už vlakem prošlo na 300 tisíc lidí ze čtyř států Evropské unie. Jen ve Frýdku-Místku to bylo za dva dny na 900 návštěvníků. Dopoledne hlavně školáci a odpoledne veřejnost.

Anketa: 1.) "Bylo to velmi skvělé. Sebral jsem si toho hodně. I do budoucnosti se to vyplatí, protože na co brát drogy. Je to úplně zbytečné, pokud si nechcete zničit život. A jelikož my jsme ještě v těch dětských letech by se dalo říct, tak toho máme ještě hodně před sebou."
Anketa: 2.) "Pro mě to bylo asi takové, že bych si z toho měl něco sebrat, abych nepožil ty drogy v budoucnosti."
Anketa: 3.) "Hodně mi to dalo do života, hodně mě to také poučilo a strašně mě to zajímalo. Fakt jsem se poučila do života."
Anketa: 4.) "Bylo to velmi naučné a určitě si z toho něco vezmu."
Anketa: 5.) "Líbilo se mi to a určitě neberte drogy, protože vám to zničí celý život."

Letos zavedli ve vlaku novinku v podobě získávání informací z anonymních anket od návštěvníků prostřednictvím mobilní aplikace.

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "Dříve nám trvalo tři měsíce, než jsme ta data zpracovali. Teď na to máme ani ne měsíc. Děti anonymně hlasují pomocí mobilu. Ptáme se jich na volnočasové aktivity, zda popijí, kouří, zcela anonymně. Tato data pak zpracujeme a předáme městu. A je na městu a organizacích, jak ten náš výzkum mohou využít ve své stávající práci, popřípadě vylepšit své programy ve vašem městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přiznávám, že jsem byl k tomuto projektu v minulosti trochu skeptický. Ale v loňském roce jsem osobně vlak navštívil a musím říct, že opravdu tento projekt má smysl. Slyšel jsem zde názory, jak pedagogů, ale i žáků, kteří tento vlak navštívili. A ty reakce byly vždycky pozitivní. Jsem rád, že to není jenom o tom, že ten vlak přijede na dva dny do Frýdku-Místku, ale je tam i navazující projekt, právě pro školy a jejich žáky. Takže si myslím, že opravdu tento projekt má smysl, a proto jsem ho v letošním roce podpořil."

Aktuálně připravují autoři projektu novinku v podobě počítačového hřiště, kterou nazývají Prevence 4.0. Aplikace pomůže trénovat takzvaný zdravý způsob myšlení.

Nahlásit chybu


K tématu

Policisté učí děti na školách, jak nebezpečné mohou být drogy

Policie zavítala na základní školy ve Frýdku-Místku, aby poučila děti o nebezpečí kolem drog. Preventivní akce navazuje na program k Protidrogovému vlaku, který do města zavítal minulý rok. Děti se hravou formou pasují do role policejních vyšetřovatelů a odhalují rizika a nebezpečí spojená s užíváním návykových látek.

Společenská hra třineckého autora varuje děti před nástrahami drog

17. července 2023 13:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Zabaví, vzdělává a pomáhá v prevenci proti drogám. Nová společenská hra nyní poslouží i při práci s dětmi v nízkoprahovém zařízení ve Frýdku-Místku. Budou v ní lovit drogové dealery a také se v ní vzdělávací formou dozví, co jim mohou drogy způsobit.

Frýdek-Místek vrátil do ulic asistenta prevence kriminality

24. července 2023 15:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ulicemi Frýdku-Místku se opět pohybuje asistent prevence kriminality. Jeho prací je dohlížet na veřejný pořádek a pomoci tam, kde je to třeba. Nejen ve vyloučených lokalitách. Pozice byla obnovena po několika letech.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 13:54, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků
Vydáno 16. května 2024 12:13, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností přeneslo návštěvníky do života drogově závislých lidí. Do Frýdku-Místku opět zavítal protidrogový vlak.

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Celá prohlídka obsahuje to, že je můžeme vtáhnout do toho pravdivého příběhu skupinky mladých lidí. Ten příběh je na základě pravdivé události. Takže je provázíme tím, co bychom nechtěli, ať se jim stane. Chtěli jim ukázat to, co se stane s člověk, který se stane závislým na drogách. A až kam může zajít."

Co například tady mohou vidět nebo co si mohou zkusit?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Můžou vidět část toho příběhu, těch mladých lidí, můžou sledovat jejich rozhodnutí, co udělají a co se stane, když se rozhodnou. A mohou si potom následně vyzkoušet pobyt ve vězení, rozhodnout se v baru, co si dají, jak se rozhodnou. Potom následně uvidí i výsledek svých činů, co se stane, když se rozhodnou špatně. Jak to může dopadnout."

Z vašeho pohledu, jaké jsou reakce?

Jana Dydowiczová, lektorka projektu REVOLUTION TRAIN: "Velmi pozitivní. Některé ty mladší skupiny to berou samozřejmě, že je to dost šokující. A je to prostě tak, protože je to pravdivý příběh. A je to hodně těžké téma. Takže je tam opravdu následně ukázáno i to, jak ten člověk vypadá, když už je mu všechno úplně jedno. Ale myslím si, že právě to je dobře pro tady tuto věkovou skupinu. A je důležité o tom mluvit."
Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "V současné době máme 700 lektorů zaškolených. Jsme rádi, že i v Moravskoslezském kraji je jich několik desítek, kteří si vzájemně pomáhají. I zde ve Frýdku-Místku máme vaše lidi. To znamená, ta hlavní podstata našeho programu je, že Revolution train je obrovská školní pomůcka, kterou si města mohou půjčit, na jeden nebo dva dny. A chceme, aby místní odborníci, kteří působí s mládeží, v prevenci, tak jsme se zaškolili. A když pak přijedeme do jejich měst, oni provázejí své lidi. My odjedeme a ti lidé zůstávají a mohou nadále pracovat se svými programy, návaznými programy a mohou se více integrovat do toho stávajícího sytému."

Projekt funguje od roku 2016 a za tu dobu už vlakem prošlo na 300 tisíc lidí ze čtyř států Evropské unie. Jen ve Frýdku-Místku to bylo za dva dny na 900 návštěvníků. Dopoledne hlavně školáci a odpoledne veřejnost.

Anketa: 1.) "Bylo to velmi skvělé. Sebral jsem si toho hodně. I do budoucnosti se to vyplatí, protože na co brát drogy. Je to úplně zbytečné, pokud si nechcete zničit život. A jelikož my jsme ještě v těch dětských letech by se dalo říct, tak toho máme ještě hodně před sebou."
Anketa: 2.) "Pro mě to bylo asi takové, že bych si z toho měl něco sebrat, abych nepožil ty drogy v budoucnosti."
Anketa: 3.) "Hodně mi to dalo do života, hodně mě to také poučilo a strašně mě to zajímalo. Fakt jsem se poučila do života."
Anketa: 4.) "Bylo to velmi naučné a určitě si z toho něco vezmu."
Anketa: 5.) "Líbilo se mi to a určitě neberte drogy, protože vám to zničí celý život."

Letos zavedli ve vlaku novinku v podobě získávání informací z anonymních anket od návštěvníků prostřednictvím mobilní aplikace.

Pavel Tůma, autor projektu REVOLUTION TRAIN: "Dříve nám trvalo tři měsíce, než jsme ta data zpracovali. Teď na to máme ani ne měsíc. Děti anonymně hlasují pomocí mobilu. Ptáme se jich na volnočasové aktivity, zda popijí, kouří, zcela anonymně. Tato data pak zpracujeme a předáme městu. A je na městu a organizacích, jak ten náš výzkum mohou využít ve své stávající práci, popřípadě vylepšit své programy ve vašem městě."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přiznávám, že jsem byl k tomuto projektu v minulosti trochu skeptický. Ale v loňském roce jsem osobně vlak navštívil a musím říct, že opravdu tento projekt má smysl. Slyšel jsem zde názory, jak pedagogů, ale i žáků, kteří tento vlak navštívili. A ty reakce byly vždycky pozitivní. Jsem rád, že to není jenom o tom, že ten vlak přijede na dva dny do Frýdku-Místku, ale je tam i navazující projekt, právě pro školy a jejich žáky. Takže si myslím, že opravdu tento projekt má smysl, a proto jsem ho v letošním roce podpořil."

Aktuálně připravují autoři projektu novinku v podobě počítačového hřiště, kterou nazývají Prevence 4.0. Aplikace pomůže trénovat takzvaný zdravý způsob myšlení.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043084/protidrogovy-vlak-si-ve-frydkumistku-prohledlo-na-900-navstevniku