Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bezplatné vyšetření znamének přilákalo i ve Frýdku-Místku stovky lidí

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Bezplatné vyšetření znamének přilákalo na akci Spolu proti melanomu ve Frýdku-Místku davy lidí. Cílem bylo včasné podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných vážných onemocnění a komplikací.

Fronta lidí čekajících na bezplatné vyšetření dermatologem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. Bez objednání a na počkání. Taková je myšlenka Stanu proti melanomu, který postupně objel 15 měst v Česku.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Pacienti tady k nám mohou přijít, ukázat nám víceméně cokoliv, co je na těle trápí. Snažíme se o záchyt nějakých suspektních lézí, které potom odesíláme, ať už na chirurgii nebo na kožní ambulanci v místě bydliště, aby byli potom dále řešeni. Pacienti většinou přijdou s nějakými nezhoubnými kožními projevy, jako jsou hemangiomy, což jsou cévní léze. Nebo naopak seborrhoické veruky, které vznikají dlouhodobým působením UV záření na kůži, ale jedná se o benigní projevy."
Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP: "Po kontrole znamének, které zabralo jen pár minut, mohli zájemci absolvovat například vyšetření na přístroji InBody, který umí změřit složení těla včetně viscerálního tuku a vypočítá bazální metabolismus. Lidé také mohli navštívit stanoviště s ochrannými přípravky pleti a s maketami sloužícími k samovyšetření prsou a varlat. Doprovodný program jsme letos ve vybraných městech rozšířili o vyšetření cév."

Lékaři všeobecně upozorňují, že prevence je důležitá ve všech oblastech.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Velmi, ale v prevenci stran té kůže je hlavní ta fotoprotekce, to znamená ochrana před UV zářením, ať už krémem s vysokým ochranným faktorem, což pacienti většinou neradi slyší. Máme tady spousty vášnivých zahrádkářů, ať už v nižší nebo vyšší věkové kategorii. Takže vysvětlovat jim tam, že se mají namazat, když jdou sekat zahradu a všechno se na ně nalepí úplně, se nesetká vždy s oblibou. A potom samozřejmě nějaké stínění oděvem, jako je klobouk. V dnešní době se dají koupit i trička, která v sobě mají takzvané UPF, to znamená UV protecting factor. Kdy to už samo o sobě chrání před tím slunečním zářením."
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já vítám dnešní aktivitu České průmyslové zdravotní pojišťovny, že uspořádala preventivní akci Spolu proti melanomu. Kdy si vlastně obyvatelé města mohou zdarma nechat vyšetřit kožní znaménka. Město Frýdek-Místek rozhodně vždycky bude podporovat takovéto preventivní akce. Například na podzim podporujeme Den urologické prevence."

Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu běží už od roku 2016. Za tu dobu vyšetřili lékaři přes 38 tisíc lidí a zachytili 6 procent podezřelých nálezů. Ve Frýdku-Místku prošlo za den stanem na 600 lidí.

Nahlásit chybu


K tématu

Laboratoře AGEL vyšetří v listopadu muže nad 45 let zdarma na rakovinu prostaty

30. října 2023 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce tak nabídnou mužům nad 45 let věku zdarma vyšetření PSA.

Den urologické prevence přilákal do Nemocnice ve Frýdku-Místku desítky pacientů

9. listopadu 2023 13:27 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře a správně pečovat o zuby

Nemocnice ve Frýdku-Místku učí děti nebát se zubaře. Preventivní program pro rodiče s dětmi se nově rozšířil o základní a mateřské školy. Děti navštíví ordinaci, kde si doslova vyzkouší práci zubních lékařů a zároveň se dozví, jak správně pečovat o zuby. Nový vzdělávací program podpořil magistrát.


Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

Včera 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích

Včera 19:43 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Dobrovolníci z celého světa pomáhají se záchranou Harrachovského pivovaru v Janovicích u Rýmařova. Další kroky k záchraně historické stavby organizuje dobrovolnická organizace INEX která uspořádala work camp u janovického zámku.

V Porubě slavnostně otevřeli dopravní hřiště s pumptrackem akcí Jak jezdit bezpečně

V Porubě se uskutečnila edukativní akce Jak jezdit bezpečně. Probíhala na novém dopravním hřišti s pumptrackem, které se tak zároveň slavnostně otevřelo všem milovníkům jízdních kol, koloběžek i odrážedel.

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta

Radnice v Havířově se pustila do modernizace sociálního zařízení ve Společenském domě Reneta. Budova je stará přes 40 let a chyběly zde i toalety pro imobilní občany.

Hasiči cvičili záchranu zraněných při autonehodě v Klimkovickém tunelu

Včera 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pravidelnou prázdninovou údržbu dálničního tunelu v Klimkovicích využili hasiči k cvičnému zásahu u autonehody. V uzavřeném prostoru si vyzkoušeli vyproštění zraněných řidičů dvou havarovaných vozidel.

Tragédie v Opavě: V jezeře se utopil nezletilý mladík. Hasiči cestou k záchraně bourali

10. července 2024 18:55 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě na Stříbrném jezeře se stala ve středu odpoledne tragédie. Topil se tady nezletilý mladík. Po převozu do nemocnice následně zemřel. K události navíc spěchali hasiči s čluny, kteří nedostali v křižovatce přednost a srazili se s osobním autem.

Dřevěné stavby v Nýdku lákají návštěvníky na tradiční lidovou architekturu

Zachování lidové architektury jako dědictví pro další generace. To byla primární myšlenka za záchranou nýdecké Dřeviónky na úpatí Beskyd. Původní roubená usedlost bohužel zchátrala natolik, že ji bylo nutné zbourat, avšak na jejím místě v roce 2020 vyrostla její věrná kopie.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

Bezplatné vyšetření znamének přilákalo i ve Frýdku-Místku stovky lidí
Vydáno 6. června 2024 11:50, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Bezplatné vyšetření znamének přilákalo na akci Spolu proti melanomu ve Frýdku-Místku davy lidí. Cílem bylo včasné podchycení nebezpečí vzniku zhoubného melanomu nebo jiných vážných onemocnění a komplikací.

Fronta lidí čekajících na bezplatné vyšetření dermatologem na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku. Bez objednání a na počkání. Taková je myšlenka Stanu proti melanomu, který postupně objel 15 měst v Česku.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Pacienti tady k nám mohou přijít, ukázat nám víceméně cokoliv, co je na těle trápí. Snažíme se o záchyt nějakých suspektních lézí, které potom odesíláme, ať už na chirurgii nebo na kožní ambulanci v místě bydliště, aby byli potom dále řešeni. Pacienti většinou přijdou s nějakými nezhoubnými kožními projevy, jako jsou hemangiomy, což jsou cévní léze. Nebo naopak seborrhoické veruky, které vznikají dlouhodobým působením UV záření na kůži, ale jedná se o benigní projevy."
Elenka Mazurová, mluvčí ČPZP: "Po kontrole znamének, které zabralo jen pár minut, mohli zájemci absolvovat například vyšetření na přístroji InBody, který umí změřit složení těla včetně viscerálního tuku a vypočítá bazální metabolismus. Lidé také mohli navštívit stanoviště s ochrannými přípravky pleti a s maketami sloužícími k samovyšetření prsou a varlat. Doprovodný program jsme letos ve vybraných městech rozšířili o vyšetření cév."

Lékaři všeobecně upozorňují, že prevence je důležitá ve všech oblastech.

Lenka Tomaško, lékařka kožního oddělení FN Ostrava: "Velmi, ale v prevenci stran té kůže je hlavní ta fotoprotekce, to znamená ochrana před UV zářením, ať už krémem s vysokým ochranným faktorem, což pacienti většinou neradi slyší. Máme tady spousty vášnivých zahrádkářů, ať už v nižší nebo vyšší věkové kategorii. Takže vysvětlovat jim tam, že se mají namazat, když jdou sekat zahradu a všechno se na ně nalepí úplně, se nesetká vždy s oblibou. A potom samozřejmě nějaké stínění oděvem, jako je klobouk. V dnešní době se dají koupit i trička, která v sobě mají takzvané UPF, to znamená UV protecting factor. Kdy to už samo o sobě chrání před tím slunečním zářením."
Marcel Sikora (SPOLU/KDU-ČSL), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já vítám dnešní aktivitu České průmyslové zdravotní pojišťovny, že uspořádala preventivní akci Spolu proti melanomu. Kdy si vlastně obyvatelé města mohou zdarma nechat vyšetřit kožní znaménka. Město Frýdek-Místek rozhodně vždycky bude podporovat takovéto preventivní akce. Například na podzim podporujeme Den urologické prevence."

Preventivně vzdělávací program Spolu proti melanomu běží už od roku 2016. Za tu dobu vyšetřili lékaři přes 38 tisíc lidí a zachytili 6 procent podezřelých nálezů. Ve Frýdku-Místku prošlo za den stanem na 600 lidí.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043424/bezplatne-vysetreni-znamenek-prilakalo-i-ve-frydkumistku-stovky-lidi