Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal opět místem udílení Cen města Frýdek-Místek za rok 2023. Zdeněk Matuszek získal cenu za odpor proti socialistickému režimu. V sedmnácti letech ho dostal doživotní zákaz studia a musel do vězení.

Zdeněk Matuszek, oceněný odpůrce režimu:  "Moc si toho vážím. Nikdy by mě nenapadlo, zvláště v té době, o které jsme tady mluvili, rok 1977, kdy jsem byl za to stíhaný trestně, že po 47 letech za to samé budu oceněn. To jsou takové ty paradoxy. Ale moc si toho vážím." – Měl byste nějaký vzkaz pro dnešní generaci? – "Boj za svobodu je každodenním bojem."

Dnes desetiletý Vojtěch Polášek si při jízdě v autě všiml bezvládně ležící seniorky na zemi, řekl to mamince, která otočila auto a poskytla jí pomoc.

Vojtěch Polášek, oceněný za záchranu života: "Jsem rád, že jsem zachránil seniorku, co ležela na chodníku. A chtěl bych to udělat zase."

Radka Kulichová 26 let spolupracovala se souborem Ostravička. Je spjata s Mezinárodním folklorním festivalem a s MUSICOU TEMPLI. A 15 let zpívala v Pěveckém sboru Smetana.

Radka Kulichová, oceněná za přínos v kultuře: "Jsem vděčná, protože co jiného člověk v té kultuře má, než potlesk a nějaké to ocenění. V podstatě za tu svoji práci. Potlesk diváků, kterým se to líbí. A samozřejmě toto ocenění to asi je to nejvíc, co člověk v té kultuře může získat. Myslím si, že každý by měl znát své kořeny, ze kterých vyrůstal, protože žádná rostlina bez kořenů neroste. A tak i ten folklor jsou takové naše kořeny, ze kterých rosteme my jako národ, jako společnost. Takže myslím, že mi bylo ctí mezi těmi dětmi zasévat ta semínka a ty znalosti těch svých kořenů."

In memoriam získal cenu architekt Jaroslav Čermák, který v letech 1921 až 1941 vyprojektoval mnoho budov a staveb ve Frýdku-Místku a okolí. Po válce byl bohužel nařčen z kolaborace s Němci a v roce 1945 zavražděn.

Vladimír Šlapeta, příbuzný architekta Čermáka: "Velmi nás to dojalo, protože to byl tragický osud člověka, který měl velkou energii, ohromný talent na podnikavost v obchodu i realizaci staveb, i v projekční činnosti. Což jak jsem už zmínil, ovlivnilo i o něco mladší bratry mého otce a strýce, kteří se potom vydali na stavební průmyslovku do Brna a posléze do Německa a do Ameriky. A na začátku kariéry tady také postavili několik domů."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bylo mi velkou ctí předat čtyřem osobnostem, jedné in memoriam, Cenu města. My, když jsme se rozhodovali, komu tu cenu dáme, tak jsme se snažili opět vytvořit takový čtyřlístek osobností, která každá svým způsobem přispěla k dobrému jménu města. Stavitel Jaro Čermák přetvořil podobu města, kterou známe dodnes. A samozřejmě jsou tady osobnosti z kulturního života, které stály u zrodu Folklorního festivalu. Je tady osobní hrdinný postoj. A samozřejmě nesmíme zapomenout na malého hrdinu, který přispěl k záchraně lidského života."

Laureáty na cenu města každoročně navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.

Nahlásit chybu


K tématu

Primátor i záchranáři ocenili policisty za záchranu tonoucího ve Frýdku-Místku

Svědek a dva policisté byli jako první u tonoucího muže v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Jeden z policistů se dokonce vrhl do vody, aby se dostal na ostrůvek na druhou stranu. Společně pak prováděli resuscitaci. Profesionální zásah a spolupráci nyní ocenil primátor města a také členové záchranné služby.

Šest osobností získalo Cenu města Ostravy, in memoriam i herec Norbert Lichý

27. března 2024 15:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Cenu města Ostravy a odměnu 150 tisíc korun dnes získalo šest osobností. Město letos ocenilo herečku Štěpánku Ranošovou, violoncellistu Jiřího Hanouska a mezinárodně uznávaného dokumentárního fotografa Viktora Koláře. In memoriam byli oceněni spisovatel Ota Filip, operní pěvkyně Patricia Burda Janečková a herec Norbert Lichý.

Historické slavnosti ve Frýdku-Místku lákají na setkání českého krále s polským knížetem

10. srpna 2023 14:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I letos zažije Frýdek-Místek Historické slavnosti, které představí důležitou událost našich dějin. Návštěvníci si opět vychutnají prázdninovou romantiku rytířů, králů i kejklířů. Tématem letošních slavností je Setkání českého krále Přemysla Otakara II. A opolského knížete Vladislava.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

15. července 2024 15:18 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

15. července 2024 14:26 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti, představili se i modeláři

15. července 2024 13:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023
Vydáno 20. června 2024 12:01, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Rytířský sál frýdeckého zámku se stal opět místem udílení Cen města Frýdek-Místek za rok 2023. Zdeněk Matuszek získal cenu za odpor proti socialistickému režimu. V sedmnácti letech ho dostal doživotní zákaz studia a musel do vězení.

Zdeněk Matuszek, oceněný odpůrce režimu:  "Moc si toho vážím. Nikdy by mě nenapadlo, zvláště v té době, o které jsme tady mluvili, rok 1977, kdy jsem byl za to stíhaný trestně, že po 47 letech za to samé budu oceněn. To jsou takové ty paradoxy. Ale moc si toho vážím." – Měl byste nějaký vzkaz pro dnešní generaci? – "Boj za svobodu je každodenním bojem."

Dnes desetiletý Vojtěch Polášek si při jízdě v autě všiml bezvládně ležící seniorky na zemi, řekl to mamince, která otočila auto a poskytla jí pomoc.

Vojtěch Polášek, oceněný za záchranu života: "Jsem rád, že jsem zachránil seniorku, co ležela na chodníku. A chtěl bych to udělat zase."

Radka Kulichová 26 let spolupracovala se souborem Ostravička. Je spjata s Mezinárodním folklorním festivalem a s MUSICOU TEMPLI. A 15 let zpívala v Pěveckém sboru Smetana.

Radka Kulichová, oceněná za přínos v kultuře: "Jsem vděčná, protože co jiného člověk v té kultuře má, než potlesk a nějaké to ocenění. V podstatě za tu svoji práci. Potlesk diváků, kterým se to líbí. A samozřejmě toto ocenění to asi je to nejvíc, co člověk v té kultuře může získat. Myslím si, že každý by měl znát své kořeny, ze kterých vyrůstal, protože žádná rostlina bez kořenů neroste. A tak i ten folklor jsou takové naše kořeny, ze kterých rosteme my jako národ, jako společnost. Takže myslím, že mi bylo ctí mezi těmi dětmi zasévat ta semínka a ty znalosti těch svých kořenů."

In memoriam získal cenu architekt Jaroslav Čermák, který v letech 1921 až 1941 vyprojektoval mnoho budov a staveb ve Frýdku-Místku a okolí. Po válce byl bohužel nařčen z kolaborace s Němci a v roce 1945 zavražděn.

Vladimír Šlapeta, příbuzný architekta Čermáka: "Velmi nás to dojalo, protože to byl tragický osud člověka, který měl velkou energii, ohromný talent na podnikavost v obchodu i realizaci staveb, i v projekční činnosti. Což jak jsem už zmínil, ovlivnilo i o něco mladší bratry mého otce a strýce, kteří se potom vydali na stavební průmyslovku do Brna a posléze do Německa a do Ameriky. A na začátku kariéry tady také postavili několik domů."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Bylo mi velkou ctí předat čtyřem osobnostem, jedné in memoriam, Cenu města. My, když jsme se rozhodovali, komu tu cenu dáme, tak jsme se snažili opět vytvořit takový čtyřlístek osobností, která každá svým způsobem přispěla k dobrému jménu města. Stavitel Jaro Čermák přetvořil podobu města, kterou známe dodnes. A samozřejmě jsou tady osobnosti z kulturního života, které stály u zrodu Folklorního festivalu. Je tady osobní hrdinný postoj. A samozřejmě nesmíme zapomenout na malého hrdinu, který přispěl k záchraně lidského života."

Laureáty na cenu města každoročně navrhují občané a o udělení rozhoduje zastupitelstvo.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043641/frydekmistek-udelil-ctyri-ceny-mesta-za-rok-2023