Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Folklorní festival Ve Frýdku-Místku přivítal i španělské dudáky, kteří hrají pro krále

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek má za sebou 27. mezinárodní folklorní festival. Letos pořadatele opět potrápilo počasí. A tak museli program přestěhovat do haly Polárka. Přesto si návštěvníci užili soubory z šesti zemí světa, včetně deseti souborů a muzik z domácí scény.

Hlavní festivalový program 27. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Frýdek-Místek začal v pátek vystoupeních domácích souborů.

Petra Tužilová, vedoucí a choreografka folklorního souboru Mateník: "My jsme se tady s paní primáškou a vedoucí lidové muziky Osminka domluvily, že uděláme a představíme tady pásmo chodských tanců. Nejen to, i české tance, převážně z jižních a východních Čech. No, a právě jste ho měli možnost vidět."
Jana Pavlíčková, primáška lidové muziky Osminka: "Doplňují nám tu muziku, protože jsou to tanečníci. A občas si spolu zazpíváme, takže spolupráce naplněna folklorně." - Máte nějako zkušenost s tímto festivalem? - "S tímto festivalem zkušenost nemám, jsem tady poprvé a já si to užívám."

Největším lákadlem letošního ročníku byly soubory z pěti zemí světa.

Radana Polachová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu: "V letošním roce máme pozvané zahraniční soubory ze Slovenska, Litvy, Turecka a Chile. A dudácký soubor ze španělské Asturie, který bude pro diváky velkým překvapením.!
Bernabé González Areces, člen španělského souboru: "Náš soubor patří k jedním z nejstarších souborů v Asturii, severním Španělsku. Je tam dlouhodobá tradice hraní na dudy. Patříme mezi soubory, které mají tu poctu, že pravidelně hrají i pro významné osobnosti. Jako je například španělský král. Ale hráli jsme třeba i pro papeže Jana Pavla II. Jsme strašně rádi, že tady můžeme být, protože je pro nás velmi důležité, protože velmi rádi prezentujeme naši kulturu a hudbu."
Ernestas Klimovas, člen litevského souboru: "Jsme z Litvy, z města Telšiai. Náš soubor se jmenuje Čiučiuruks, cestovali jsme sem 12 hodin a nyní jsme tady, přímo na pódiu. Jsme velmi rádi, že tady můžeme předvést ukázku naší lidové kultury. Je to moje první návštěva v České republice, je to pěkná země a doufám, že se sem zase někdy podívám."

Hlavní páteční a sobotní program, stejně jako loni, opět zradilo počasí. Organizátoři museli zrušit průvod městem a akci raději přesunuli akci do haly Polárka.

Radana Polachová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu: "Po telefonátu na meteorologickou stanici do Ostravy nám bylo sděleno, že počasí bude katastrofální a opravdu nemůžeme riskovat to, že soubory, které letí přes půl světa, nakonec na našem festivalu nevystoupí."

Festival je každoročně spojen také s doprovodným programem, který začíná už na začátku týdne.

Radana Polachová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu: "Po celý týden soubory vystupovaly v různých základních školách ve Frýdku-Místku i v přilehlých obcích a domovech důchodců, kde sklízely velké úspěchy."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro nás jako pro město je velmi důležité, abychom podporovali velmi pestrou nabídku. A jak už jsem o tom několikrát mluvil, ty tři festivaly, které ve městě probíhají, které považujeme za takové rodinné stříbro, každý nabízí něco jiného. A folklor je tradice, ze kterého každý muzikant vzejde. Každý začíná lidovými písničkami a je to ten prazáklad všeho, na čem stojí každá další tvorba."

Akce vyvrcholila galakoncertem v Nové scéně Vlast.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Frýdek-Místek se připravuje na 20. ročník festivalu Sweetsen fest

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. To je Sweetsen fest, který letos slaví 20 let od svého založení. I letos opět nabídne více než 100 programových bodů na sedmi scénách.

Festival dětských pěveckých sborů ve Frýdku-Místku naladil na vánoční atmosféru

11. prosince 2023 14:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Festival dětských pěveckých sborů opět rozezněl Lidový dům ve Frýdku-Místku. Letos na něm mezi sebou poměřilo hlasivky 8 sborů. Většina ladila hlavně vánoční písně, ale nebyla to podmínka. Organizátoři se díky této akci snaží dál udržet v dětech zájem o zpívání ve sboru.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Projekt Kola pro Afriku funguje už 12 let. Lidé stále zásobují sběrná místa

15. července 2024 15:18 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Dosloužilo vám staré kolo? Je například nepojízdné? Nemusíte ho vyhazovat, ale přinést na sběrné místo projektu Kola pro Afriku. Pomůžete tím dětem v Gambii překonávat velké vzdálenosti na cestě do školy. Každoročně tam tvůrci projektu odešlou na tisíc kol.

Dvoudenní jablunkovský jarmark byl plný zábavy a město také rozdalo ocenění

15. července 2024 14:26 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Výročí udělení městských práv v roce 1560 si v Jablunkově připomněli dvoudenním jarmarkem.

Pobeskydský aviatický klub otevřel hangár veřejnosti, představili se i modeláři

15. července 2024 13:43 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Prohlídka ultralehkých letadel nebo let na leteckém simulátoru. Ale i letové ukázky modelářů. Letiště v Místku – Bahně má za sebou tradiční letní akci Den otevřeného hangáru. Událost přilákala davy návštěvníků.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Folklorní festival Ve Frýdku-Místku přivítal i španělské dudáky, kteří hrají pro krále
Vydáno 24. června 2024 12:41, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek má za sebou 27. mezinárodní folklorní festival. Letos pořadatele opět potrápilo počasí. A tak museli program přestěhovat do haly Polárka. Přesto si návštěvníci užili soubory z šesti zemí světa, včetně deseti souborů a muzik z domácí scény.

Hlavní festivalový program 27. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Frýdek-Místek začal v pátek vystoupeních domácích souborů.

Petra Tužilová, vedoucí a choreografka folklorního souboru Mateník: "My jsme se tady s paní primáškou a vedoucí lidové muziky Osminka domluvily, že uděláme a představíme tady pásmo chodských tanců. Nejen to, i české tance, převážně z jižních a východních Čech. No, a právě jste ho měli možnost vidět."
Jana Pavlíčková, primáška lidové muziky Osminka: "Doplňují nám tu muziku, protože jsou to tanečníci. A občas si spolu zazpíváme, takže spolupráce naplněna folklorně." - Máte nějako zkušenost s tímto festivalem? - "S tímto festivalem zkušenost nemám, jsem tady poprvé a já si to užívám."

Největším lákadlem letošního ročníku byly soubory z pěti zemí světa.

Radana Polachová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu: "V letošním roce máme pozvané zahraniční soubory ze Slovenska, Litvy, Turecka a Chile. A dudácký soubor ze španělské Asturie, který bude pro diváky velkým překvapením.!
Bernabé González Areces, člen španělského souboru: "Náš soubor patří k jedním z nejstarších souborů v Asturii, severním Španělsku. Je tam dlouhodobá tradice hraní na dudy. Patříme mezi soubory, které mají tu poctu, že pravidelně hrají i pro významné osobnosti. Jako je například španělský král. Ale hráli jsme třeba i pro papeže Jana Pavla II. Jsme strašně rádi, že tady můžeme být, protože je pro nás velmi důležité, protože velmi rádi prezentujeme naši kulturu a hudbu."
Ernestas Klimovas, člen litevského souboru: "Jsme z Litvy, z města Telšiai. Náš soubor se jmenuje Čiučiuruks, cestovali jsme sem 12 hodin a nyní jsme tady, přímo na pódiu. Jsme velmi rádi, že tady můžeme předvést ukázku naší lidové kultury. Je to moje první návštěva v České republice, je to pěkná země a doufám, že se sem zase někdy podívám."

Hlavní páteční a sobotní program, stejně jako loni, opět zradilo počasí. Organizátoři museli zrušit průvod městem a akci raději přesunuli akci do haly Polárka.

Radana Polachová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu: "Po telefonátu na meteorologickou stanici do Ostravy nám bylo sděleno, že počasí bude katastrofální a opravdu nemůžeme riskovat to, že soubory, které letí přes půl světa, nakonec na našem festivalu nevystoupí."

Festival je každoročně spojen také s doprovodným programem, který začíná už na začátku týdne.

Radana Polachová, ředitelka Mezinárodního folklorního festivalu: "Po celý týden soubory vystupovaly v různých základních školách ve Frýdku-Místku i v přilehlých obcích a domovech důchodců, kde sklízely velké úspěchy."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pro nás jako pro město je velmi důležité, abychom podporovali velmi pestrou nabídku. A jak už jsem o tom několikrát mluvil, ty tři festivaly, které ve městě probíhají, které považujeme za takové rodinné stříbro, každý nabízí něco jiného. A folklor je tradice, ze kterého každý muzikant vzejde. Každý začíná lidovými písničkami a je to ten prazáklad všeho, na čem stojí každá další tvorba."

Akce vyvrcholila galakoncertem v Nové scéně Vlast.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043714/folklorni-festival-ve-frydkumistku-privital-i-spanelske-dudaky-kteri-hraji-pro-krale