Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Spalování uhlí ve frýdecko-místecké teplárně je již minulostí. Od 1. června získává teplo pro vytápění domácností a dalších objektů převážně z biomasy, která se stala hlavním využívaným palivem. V případě vyšší poptávky pomáhá také zemní plyn.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Přijede sem automobil se štěpkou, který musíme zvážit. Když je zvážený, tak probíhá vykládka toho automobilu. Vykládá se buď do vnitřního nebo do vnějšího skladu. Z vnitřního skladu, pomocí automatické dopravy, je ta štěpka přesouvána směrem ke kotli, kde projde ještě tříděním. Projde přes třídič, přes magnet. Nadrozměr je odsypán od toho původního materiálu, železné zbytky, které by se tam náhodou vyskytly, tak jsou vyseparovány. Pak ta štěpka směřuje směrem ke kotli. V kotli je spálená, kde přemění vodu na páru, ta pára je směřována směrem na turbínu, na turbíně vyrobíme elektrickou energii, poté pára, která přechází přes turbínu, jde na výměník, který ohřívá vodu, která jde směrem do města."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "V Teplárně Frýdek-Místek jsme v letošním roce odešli kompletně už od uhlí. Historicky už tady máme asi 10 roků spolu spalování biomasy, to znamená, že částečně jsme využívali biomasu pro výrobu tepla a elektřiny a částečně černé uhlí. V letošním roce došlo k odstavení černouhelného provozu, nahradili jsme ho zemním plynem. Od letošního roku spalujeme pouze biomasu a zemní plyn, žádné další uhlí, což vede samozřejmě ke značnému snížení emisí, zejména emisí CO2 a také k tomu, že dlouhodobě budeme schopni udržet zajímavou cenu pro občany města."
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "V tuto chvíli je průměrná cena pro koncového zákazníka v oblasti zhruba 900 korun za GJ. Dlouhodobým sledováním máme zjištěno, že se pohybujeme na jedné z nejnižších cen v České republice v rámci dodávek tepelné energie."
Petr Korč (NMFM), primátor statutárního města Frýdku-Místku: "Nevstupují do toho emisní povolenky, čili je prostor pro vytvoření zajímavé ceny pro občany. A to je to nejdůležitější. My prostřednictvím naší distribuční společnosti Distep jsme sekundární distributor toho tepla do města. A tak jako jsme tu cenu drželi přijatelnou doposud, tak naším cílem je v rámci dlouhodobé smlouvy, kterou chceme uzavřít, dosáhnout toho, aby opět Frýdek-Místek a ti, kteří jsou napojeni na centrální dodávky tepla, měli tu cenu opravdu zajímavou."

Aktuálně je v provozu kotel na biomasu o výkonu 18 MW a dva kotle na zemní plyn, každý s výkonem 50 MW. Díky odstavení uhelného provozu se emise oxidu uhličitého sníží o 11 500 tun a oxidu siřičitého o 130 tun ročně.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ty plynové kotle používáme jako špičkovací, když nestačí teplo tady z toho biomasového kotle. Jinak celoročně je v provozu ten biomasový blok."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "Ta investice celkově přišla na více než 500 milionů korun, řekněme větší část byla ta investice do toho bio kotle a menší část, zhruba 200 milionů korun byla investice do plynofikace těch uhelných kotlů. V Moravskoslezském kraji je frýdecká teplárna první, která kompletně odešla od uhlí. Do roku 2030 máme jako Veolia Energie v plánu odejít od uhlí ve všech našich teplárnách a provozech. To znamená, ať už se jedná o teplárnu v Krnově, v Ostravě, popřípadě v Karviné, která zásobuje Havířov a Karvinou."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se nám daří plnit strategické cíle kraje. Konkrétně odklon od uhlí, tady v tomto provozu byla ukončena ta technologie od uhlí k 31. květnu. Samozřejmě to má pozitivní vliv na životní prostředí z hlediska snížení emisí. Je třeba říct, že se tady používá jako palivo odpadní odpad, štěpka. Takže nekácí se kvůli tomu lesy."
Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ročně spotřebujeme zhruba 55 tisíc tun štěpky. Záleží to samozřejmě na klimatických podmínkách, na tom, jaké jsou potřeby na dodávky tepla. Ale zhruba je to 55 tisíc tun." - A kolik toho vyrobíte? - "Vyrobíme zhruba, jak bylo řečeno, 36 GWh elektřiny, plus zhruba 320 tisíc GJ v teple."

Frýdecko-Místecká teplárna zásobuje zhruba 18 300 domácností a další odběratele, jako jsou například školy, nemocnice, kanceláře i obchodní centra.

Nahlásit chybu


K tématu

Teplárna Frýdek-Místek odešla jako první v kraji od spalování uhlí

1. srpna 2024 16:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Energie a kraj

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku začíná, nabídne až 90 bytů

Začíná přestavba bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. V budově vznikne nejen sídlo společnosti Distep, ale především až 90 nových nájemních bytů pod správou města.

Elektrárna v Ostravě-Třebovicích už funguje v plném provozu

27. září 2024 19:13 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se 11 dní po povodních podařilo zcela zprovoznit Elektrárnu Třebovice. Nahodit provoz, který byl odstaven 15. září, se včera večer podařilo navzdory tomu, že během povodní voda v areálu vystoupala až k 120 centimetrům. To je bezmála dvojnásobek oproti ničivým záplavám, které elektrárnu ochromily v roce 1997. Včerejší obnovení provozu a dnešní začátek dodávek je pozitivní zprávou především pro ostravský průmysl, například Mlékárnu Kunín a další firmy sídlící v Průmyslovém areálu Martinov.


Záchranáři podpořili akci Val darovat. Spolu s hokejisty Vítkovic darovali krev

Dnes 12:11 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři Moravskoslezského kraje se zapojili do odběrové akce „Val darovat“, kterou společně uspořádali hokejisté Vítkovic a Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava. Symbolické darování krve připadlo na Mezinárodní den dárců, který připomíná význam transfuzí a hrdinství těch, kteří pomáhají zachraňovat životy.

Kamion na dálnici u Ostravy prorazil svodidla a skončil v protisměru

Dnes 10:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nehoda kamionu zkomplikovala v sobotu ráno dopravu na dálnici D1 u Klimkovického tunelu. Dálnice byla několik hodin obousměrně uzavřena. Kamion tam prorazil svodidla a skončil v protisměru. Okolnosti nehody zjišťují policisté.

V Ostravě proběhl další ročník mezinárodního veletrhu Rail Business Days

Ostrava hostila další ročník prestižního veletrhu Rail Business Days. Třídenní akce v Trojhalí Karolina přilákala odborníky, výrobce i veřejnost.

IDea Forum pomáhá přilákat investory do našeho kraje

Boutique Business Inkubátor Ostravica v centru Ostravy přivítal hosty konfererence Idea Forum. Konference byla určena pro investory, ředitele a manažery, zástupce odborných organizací, představitele místních samospráv i širší veřejnost.

Na duhovém finále School Games v Ostravě si zasportovala skoro tisícovka dětí

Druhý ročník sportovního projektu School Games vyvrcholil velkolepým duhovým finálem. Projekt má za cíl zapojit děti z obvodu Ostrava-Jih do pohybových aktivit a v příštím roce by se mohl rozrůst na školy z celého města.

Ostrava opět hostila AntraCity fest waldorfských škol. Festival nově nabídl i eurytmii

12. června 2025 17:52 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská | Expres Ostrava-Poruba

Ostrava hostila další ročník divadelního festivalu waldorfských škol. AntraCity fest pořádá Porubská Waldorfská základní a střední škola. A letos to byl už jeho 7. ročník.

20 zraněných po sérii dopravních nehod v Moravskoslezském kraji

Včera 11:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek 12. června měli moravskoslezští záchranáři napilno. Během jediného dne vyjížděli ke čtrnácti dopravním nehodám napříč krajem. Zraněno bylo dvacet lidí, kteří utrpěli od lehčích úrazů až po vážná zranění.

Na zimě Studénka ušetřila více než tři miliony korun

Studénka svými vlastními silami absolvovala druhou sezonu zimní údržby. Nově založený odbor technických služeb teď postupně přebírá i další úkoly, třeba ve veřejné zeleni.

V Moravskoslezském kraji proběhly maturitní a závěrečné zkoušky v druhém nejvyšším počtu

12. června 2025 16:00 | Karviná | Gabriela Stašová | Regionální zprávy POLAR

V tomto týdnu skončily maturitní a závěrečné zkoušky na středních školách. Moravskoslezský kraj se v četnosti maturantů letos stal druhým nejpočetnějším. Závěrečné zkoušky probíhaly také na zdravotnických nematuritních oborech, které se snaží přilákat nové potenciální studenty.

3D tiskárna pomáhá technickým službám v centru Ostravy vyrábět různé náhradní díly

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu využívají novou 3D tiskárnu. Díky ní si nyní dokážou samy a rychle vyrobit různé plastové náhradní díly i speciální součástky, které dříve musely objednávat. Tím šetří nejen čas, ale i peníze.

Faunapark Frýdek-Místek chystá řadu akcí pro děti i dospělé

Faunapark ve Frýdku-Místku zve na bohatý program na závěr školního roku. Mezi nejoblíbenější akce patří tradiční Psí den i inspirativní festival duševní pohody Duše na dlani. Letní víkendy pak budou patřit zábavě, poznání i komunitnímu setkávání.

Záchrana bazénu i účet za rok 2024. Frýdek-Místek řešil na zastupitelstvu důležité body

Spolupráce města s krajem na rekonstrukci plaveckého bazénu. Zrušení příspěvkové organizace nebo závěrečný účet města za rok 2024. To je jen malý výčet dalších důležitých bodů, které projednávalo a schválilo další zastupitelstvo Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek má novou náměstkyni pro správu majetku a zřídil i Dopravní výbor

Vedení Frýdku-Místku má novou posilu. Náměstkyní primátora se stala Gabriela Rumíšková (Naše Město F-M), současná radní a předsedkyně majetkové komise. Vystřídá odcházejícího náměstka Miroslava Bártka. Zastupitelstvo zřídilo také nový dopravní výbor.

Frýdek-Místek zrekonstruuje ústřední knihovnu v Jiráskově ulici

Historická Fischerova vila ve Frýdku-Místku, která už přes 30 let slouží jako ústřední knihovna, projde rekonstrukcí. Opravy za zhruba 35 milionů korun začnou letos a potrvají zhruba jeden rok. Knihovna bude dočasně přestěhována do náhradních prostor.

Festival Sweetsen fest bude letos na šesti pódiích

Frýdek-Místek se opět chystá na další ročník oblíbeného festivalu Sweetsen fest. Unikátní kulturní projekt, který propojuje hudbu s charitou a letos se odehraje už na šesti scénách. Vstupné se neplatí, ale návštěvníci mohou podpořit vybrané dobročinné organizace.

Historie i opékání buřtů. Faunapark ve Frýdku-Místku hostil Den pro seniory

Faunapark hostil další z akcí zaměřených na seniory. Účastníci se během dopoledne dozvěděli zajímavosti z historie města, mohli si prohlédnout změny v areálu a nechybělo ani společné opékání buřtů. Den pro seniory zorganizovalo město ve spolupráci se Spolkem pro Faunapark.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu
Vydáno 25. července 2024 11:46, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

Spalování uhlí ve frýdecko-místecké teplárně je již minulostí. Od 1. června získává teplo pro vytápění domácností a dalších objektů převážně z biomasy, která se stala hlavním využívaným palivem. V případě vyšší poptávky pomáhá také zemní plyn.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Přijede sem automobil se štěpkou, který musíme zvážit. Když je zvážený, tak probíhá vykládka toho automobilu. Vykládá se buď do vnitřního nebo do vnějšího skladu. Z vnitřního skladu, pomocí automatické dopravy, je ta štěpka přesouvána směrem ke kotli, kde projde ještě tříděním. Projde přes třídič, přes magnet. Nadrozměr je odsypán od toho původního materiálu, železné zbytky, které by se tam náhodou vyskytly, tak jsou vyseparovány. Pak ta štěpka směřuje směrem ke kotli. V kotli je spálená, kde přemění vodu na páru, ta pára je směřována směrem na turbínu, na turbíně vyrobíme elektrickou energii, poté pára, která přechází přes turbínu, jde na výměník, který ohřívá vodu, která jde směrem do města."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "V Teplárně Frýdek-Místek jsme v letošním roce odešli kompletně už od uhlí. Historicky už tady máme asi 10 roků spolu spalování biomasy, to znamená, že částečně jsme využívali biomasu pro výrobu tepla a elektřiny a částečně černé uhlí. V letošním roce došlo k odstavení černouhelného provozu, nahradili jsme ho zemním plynem. Od letošního roku spalujeme pouze biomasu a zemní plyn, žádné další uhlí, což vede samozřejmě ke značnému snížení emisí, zejména emisí CO2 a také k tomu, že dlouhodobě budeme schopni udržet zajímavou cenu pro občany města."
Jiří Čuda, předseda představenstva společnosti DISTEP: "V tuto chvíli je průměrná cena pro koncového zákazníka v oblasti zhruba 900 korun za GJ. Dlouhodobým sledováním máme zjištěno, že se pohybujeme na jedné z nejnižších cen v České republice v rámci dodávek tepelné energie."
Petr Korč (NMFM), primátor statutárního města Frýdku-Místku: "Nevstupují do toho emisní povolenky, čili je prostor pro vytvoření zajímavé ceny pro občany. A to je to nejdůležitější. My prostřednictvím naší distribuční společnosti Distep jsme sekundární distributor toho tepla do města. A tak jako jsme tu cenu drželi přijatelnou doposud, tak naším cílem je v rámci dlouhodobé smlouvy, kterou chceme uzavřít, dosáhnout toho, aby opět Frýdek-Místek a ti, kteří jsou napojeni na centrální dodávky tepla, měli tu cenu opravdu zajímavou."

Aktuálně je v provozu kotel na biomasu o výkonu 18 MW a dva kotle na zemní plyn, každý s výkonem 50 MW. Díky odstavení uhelného provozu se emise oxidu uhličitého sníží o 11 500 tun a oxidu siřičitého o 130 tun ročně.

Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ty plynové kotle používáme jako špičkovací, když nestačí teplo tady z toho biomasového kotle. Jinak celoročně je v provozu ten biomasový blok."
Jakub Tobola, obchodní ředitel společnosti Veolia: "Ta investice celkově přišla na více než 500 milionů korun, řekněme větší část byla ta investice do toho bio kotle a menší část, zhruba 200 milionů korun byla investice do plynofikace těch uhelných kotlů. V Moravskoslezském kraji je frýdecká teplárna první, která kompletně odešla od uhlí. Do roku 2030 máme jako Veolia Energie v plánu odejít od uhlí ve všech našich teplárnách a provozech. To znamená, ať už se jedná o teplárnu v Krnově, v Ostravě, popřípadě v Karviné, která zásobuje Havířov a Karvinou."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku: "Já jsem rád, že se nám daří plnit strategické cíle kraje. Konkrétně odklon od uhlí, tady v tomto provozu byla ukončena ta technologie od uhlí k 31. květnu. Samozřejmě to má pozitivní vliv na životní prostředí z hlediska snížení emisí. Je třeba říct, že se tady používá jako palivo odpadní odpad, štěpka. Takže nekácí se kvůli tomu lesy."
Zygmunt Recman, vedoucí lokalit Frýdek-Místek a Karviná: "Ročně spotřebujeme zhruba 55 tisíc tun štěpky. Záleží to samozřejmě na klimatických podmínkách, na tom, jaké jsou potřeby na dodávky tepla. Ale zhruba je to 55 tisíc tun." - A kolik toho vyrobíte? - "Vyrobíme zhruba, jak bylo řečeno, 36 GWh elektřiny, plus zhruba 320 tisíc GJ v teple."

Frýdecko-Místecká teplárna zásobuje zhruba 18 300 domácností a další odběratele, jako jsou například školy, nemocnice, kanceláře i obchodní centra.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000044154/teplarna-frydek-mistek-vyrabi-teplo-uz-jen-z-biomasy-a-plynu