Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vyřazené parkovací automaty poslouží ve Frýdku-Místku jako knihobudky

Frýdek-Místek |

Technické služby Frýdek-Místek přišly s ekologickým nápadem. Vyřazený parkovací automat neskončil ve starém železe, ale stala se z něj knihobudka. První kus prototypu už slouží pacientům i návštěvníkům v areálu nemocnice. Navíc v prostorách terapeutické zahrádky.

Ve Frýdku-Místku po letech oživili projekt knihobudek. První z nich byla totiž nedávno nainstalována v areálu nemocnice.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Knihobudky jsou populární v celé republice. Jedna taková fungovala na bývalém autobusovém stanovišti a s rekonstrukcí té původní zastávky zmizela a my jsme si kladli otázku, jestli knihobudky vrátit. Odpověď byla jasná, samozřejmě. A chtěli bychom jich umístit po městě více. A první pilotní už stojí v areálu nemocnice. Pozoruhodné na tom je, že jsem zadal technickým službám úkol, aby se nad tím zamysleli a oni vtipně použili staré parkovací automaty, které nyní slouží jako knihobudka a já si myslím, že ta, která je teďka v nemocnici má velký ohlas. Takže časem budou přibývat další na území města."

Umístění navrhli lidé na základě tipů a než ji dokonce stihla městská knihovna naplnit, plno knih už tam přinesla veřejnost. Knihobudka navíc stojí u terapeutické zahrady.

Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Terapeutická zahrádka je tady od roku 2019. Slouží především k relaxaci, odpočinku pacientů, a to hlavně oddělení následné péče a plicního oddělení. Jelikož se nachází v těsné blízkosti. Zahrádka slouží také k setkávání návštěv, jelikož v letních měsících je to velice oblíbené. Zajistí se tím větší soukromí než právě na odděleních, kde je mnohdy více pacientů. A zahrádka má také určité prvky, například vyvýšené záhony, které jsou upraveny pro pacienty s omezenou mobilitou, tak aby mohli provádět lehké zahradní práce. A tím si zpestřit pobyt právě v nemocnici. A je tady také senzomotorický chodníček. A mohou zde provádět různé ergoterapeutické práce. V letošním roce jsme tuto terapeutickou zahrádku rozšířili o bylinkovou zahrádku s altánkem a vše bylo financováno za pomoci Moravskoslezského kraje."

Technické služby chystají instalaci také druhé knihobudky, která bude u vlakového nádraží.

Nahlásit chybu


K tématu

Den zdraví a ošetřovatelství Nemocnice ve Frýdku-Místku nabídl vyšetření i poradenství

19. května 2025 12:52 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku ve spolupráci s městem uspořádala Den zdraví a ošetřovatelství. V prostorách obchodního centra Frýda si mohli lidé nechat zdarma změřit tlak, hladinu cukru, krevní skupinu nebo zrak. Nechyběly ani praktické ukázky z operačních sálů a poradenství odborníků.

Školáci z Frýdku-Místku soutěžili v poskytování první pomoci

22. května 2025 13:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ošetření krvácení, zlomenin, pomoc při bezvědomí, ale i resuscitace a další krizové situace. To byla řada modelových úkolů z oblasti první pomoci, které museli správně vyřešit žáci základních škol ve Frýdku-Místku zapojení do soutěže Mladý záchranář.

Blízkost, individualita i moderní přístup porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku

7. července 2025 16:28 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Perfektní vybavení, dokonale sehraný tým, empatický a individuální přístup. To jsou symboly porodnice v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Ta v poslední době zavedla řadu inovací, které mají za cíl udržet novorozence v maximálním kontaktu s maminkou.


Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

Včera 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

Lidé vybrali jméno pro novou přeshraniční lávku. Zvítězil název Sousedská

Včera 13:15 | Karviná | Anna Břenková

Nová lávka přes řeku Olši už má své jméno. Propojuje Karvinou s polskou obcí Hażlach a lidé rozhodli, že se bude jmenovat Sousedská lávka. Do hlasování se zapojily tisíce obyvatel z obou stran hranice.

V Ostravě-Jihu opravují výtluky na cestách novou metodou

Včera 9:49 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Havířovské Centrum volnočasových aktivit oslavilo významné jubileum

Včera 16:44 | Havířov | Bára Kelnerová

Už patnáct let spojuje havířovské centrum volnočasových aktivit seniory, ale i další obyvatele města kteří zde nacházejí prostor pro kreativitu, pohyb, zábavu i nová přátelství. Výroční nyní všichni společně oslavili.

Strážníci chodí i do mateřských škol. Projekt nese jméno "Bezpečně pro předškoláky."

Včera 13:33 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Mateřské školy jsou jedním z častých cílů ostravských strážníků preventistů. Je totiž velmi důležité začít děti edukovat co nejdříve a navíc také ztrácí strach a ostych z uniforem městské policie.

SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb pořádala soutěž pro kadeřníky a kosmetičky

Včera 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kosmeticko-kadeřnická soutěž má na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku už svou dlouhou tradici. O letošní ročník ve znamení Random Colours byl i letos velký zájem.

Roční dítě se v Orlové opařilo kávou i 6 zraněných u nehod. Vrtulník měl za den 5 vzletů

6. května 2026 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročný den mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. Zasahovali u ročního dítěte, které se opařilo kávou. Poté si je k dalšímu popálenému vyžádali zlínští kolegové. Další zásahy měli u dopravních nehod, při kterých se zranilo 6 lidí. V jednom případě nedal 80letý řidič přednost.

MS technologická akademie propojí školy s praxí, bude zázemím pro výuku robotiky, elektromobility i digitálních oborů

6. května 2026 13:23 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj investuje do budoucnosti vzdělávání. V Ostravě začala výstavba sídla Moravskoslezské technologické akademie, která má propojit školy s praxí a moderními technologiemi. Nové centrum nabídne zázemí pro výuku robotiky, elektromobility nebo digitálních oborů.

Umělecké Ceny Jantar jsou rozdány, cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl

6. května 2026 14:21 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V ostravském KD Poklad byly slavnostně předány umělecké Ceny Jantar. Ocenění patří osobnostem spjatým s Moravskoslezským krajem. Cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl.

Školáci v soutěži na dopravním hřišti prokazovali, jak dobří jsou cyklisté

6. května 2026 11:45 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Na dopravním hřišti ve Frýdlantě nad Ostravicí se konalo základní kolo soutěže mladých cyklistů nejen z frýdlantských škol, ale i okolních obcí.

Demolice havarijního mostu ochromí dopravu v centru Jablunkova

5. května 2026 10:49 | Jablunkov | Libor Běčák

Na velké dopravní komplikace se připravuje město Jablunkov. Už za několik týdnů tam totiž začne demolice silničního mostu, která zhruba na rok ochromí provoz v centru.

Sportovní zázemí ve Skalici se rozšířilo o workoutovou sestavu

5. května 2026 7:55 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Obyvatelé Skalice a okolí mají další možnost sportovního vyžití. Místní sportovní areál u Kulturního domu byl rozšířen o workoutovou sestavu.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku byl oceněn za biografickou péči

5. května 2026 7:51 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku se může nově pyšnit prestižním oceněním za profesionální a moderní přístup k seniorům. Na 12. mezinárodní odborné konferenci Biografická péče o seniory a mapování kvality BIO péče v Praze získal certifikát Biografické péče.

Nová Osmička je otevřena, kulturní program se rozjel

5. května 2026 7:47 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Velký okamžik v kulturní historii Frýdku-Místku je tady. Své brány otevřela bývalá Přádelna bratří Neumannů ve Frýdku-Místku a pod názvem Nová Osmička uvede v sezóně 2026 více než 280 kulturních a komunitních akcí.

Hosté ve studiu: Helena Pešatová (Pro Frýdlant), senátorka

4. května 2026 13:17 | Frýdlant nad Ostravicí | Renáta E. Orlíková

Zákaz vjezdu vozidel nad 12 tun pro tranzitní dopravu

Vyřazené parkovací automaty poslouží ve Frýdku-Místku jako knihobudky
Vydáno 21. října 2024 16:24, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Technické služby Frýdek-Místek přišly s ekologickým nápadem. Vyřazený parkovací automat neskončil ve starém železe, ale stala se z něj knihobudka. První kus prototypu už slouží pacientům i návštěvníkům v areálu nemocnice. Navíc v prostorách terapeutické zahrádky.

Ve Frýdku-Místku po letech oživili projekt knihobudek. První z nich byla totiž nedávno nainstalována v areálu nemocnice.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Knihobudky jsou populární v celé republice. Jedna taková fungovala na bývalém autobusovém stanovišti a s rekonstrukcí té původní zastávky zmizela a my jsme si kladli otázku, jestli knihobudky vrátit. Odpověď byla jasná, samozřejmě. A chtěli bychom jich umístit po městě více. A první pilotní už stojí v areálu nemocnice. Pozoruhodné na tom je, že jsem zadal technickým službám úkol, aby se nad tím zamysleli a oni vtipně použili staré parkovací automaty, které nyní slouží jako knihobudka a já si myslím, že ta, která je teďka v nemocnici má velký ohlas. Takže časem budou přibývat další na území města."

Umístění navrhli lidé na základě tipů a než ji dokonce stihla městská knihovna naplnit, plno knih už tam přinesla veřejnost. Knihobudka navíc stojí u terapeutické zahrady.

Michaela Konečná, mluvčí Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Terapeutická zahrádka je tady od roku 2019. Slouží především k relaxaci, odpočinku pacientů, a to hlavně oddělení následné péče a plicního oddělení. Jelikož se nachází v těsné blízkosti. Zahrádka slouží také k setkávání návštěv, jelikož v letních měsících je to velice oblíbené. Zajistí se tím větší soukromí než právě na odděleních, kde je mnohdy více pacientů. A zahrádka má také určité prvky, například vyvýšené záhony, které jsou upraveny pro pacienty s omezenou mobilitou, tak aby mohli provádět lehké zahradní práce. A tím si zpestřit pobyt právě v nemocnici. A je tady také senzomotorický chodníček. A mohou zde provádět různé ergoterapeutické práce. V letošním roce jsme tuto terapeutickou zahrádku rozšířili o bylinkovou zahrádku s altánkem a vše bylo financováno za pomoci Moravskoslezského kraje."

Technické služby chystají instalaci také druhé knihobudky, která bude u vlakového nádraží.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000045572/vyrazene-parkovaci-automaty-poslouzi-ve-frydkumistku-jako-knihobudky