Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dotknout se hory: Největší výstava fotografií Jiřího Kráčalíka v Muzeu Beskyd

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Dotknout se hory. To je název retrospektivní výstavy fotografií cestovatele Jiřího Kráčalíka, kterou můžete ještě stále vidět v Muzeu Beskyd. Stovky snímků zachycují nejen horské i velehorské krajiny ze čtyř kontinentů. Je doplněna poezií i artefakty horského a outdoorového sportu.

Jedna z největších výstav horské fotografie v Česku probíhá v těchto dnech ještě stále v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Má 350 fotografií ze čtyř kontinentů světa. Zajímavá je tím, že je doplněná poezií a artefakty z minulého století. To znamená, jsou tu staré stany, lyže staré z třicátých let, oblečení z těch třicátých, padesátých let, publikace, knížky, časopisy, které už nevycházejí a vycházely třeba v těch padesátých, šedesátých letech."

První fotografie vznikly už v 70. letech a poslední jsou z loňského roku. Návštěvníci uslyší také tibetskou hudbu, přečtou si poetické popisky a uvidí i krátká videa z různých koutů světa. Výstava obsáhla tři sály a je rozdělena do 13 cyklů.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Například cyklus Kavkaz. Jsme tady ve Frýdku, takže je tady samostatný cyklus Beskydám. Potom portréty horolezců pod názvem Chlapi, lezecké snímky z pískovcových skal, jak z Českého ráje, tak Adršpachu, pod názvem Pavouci, Garhválský Himálaj, Nanga Parbat a tak dále a tak dále. Je to výběr z opravdu desetitisíců fotek, které mám – ať už barevných nebo černobílých."

Výstava „Dotknout se hory“ potrvá do 18. května. V tento den proběhne od 15:00 hodin i komentovaná prohlídka přímo s autorem.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Diváci, kteří přijdou, se budou moct zeptat, jak se ten snímek fotil, nebo jak se kde dostat – protože výstava taky evokuje lidi, aby se někam podívali. Některá místa jsou opravdu jednoduše dostupná, možná i jednodušeji než Krkonoše tady od nás."

Jiří Kráčalík rozhodně nezahálí a už se chystá zase objevovat další krásy naší planety.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Chci jet ještě letos fotit do Grónska – než nám ho pan Trump zabere. (smích). To bylo takové odlehčení. Potom do Walliských Alp, což je kumulace nejvíc čtyřtisícovek – po letech se tam jdu podívat, nafotit a připravit nové multimediální pořady. A potom taky pod vodu na Maledivy."

Autor má za sebou už přes tři desítky výstav, ale tato v Muzeu Beskyd je doposud jeho největší.

Nahlásit chybu


K tématu

Výstava sportovních pokladů v Muzeu Beskyd běží do poloviny února

Olympiáda dětí a mládeže přivezla do Frýdku-Místku výstavu plnou unikátních předmětů a trofejí našich sportovců. K vidění je na frýdeckém zámku a má výstižný název Sportovní poklady. Navštívit ji můžete ještě do poloviny února.

Expozice Beskydy, příroda a lidé stále láká návštěvníky do Muzea Beskyd

Muzeum Beskyd zve návštěvníky na stálou expozici s názvem Beskydy – příroda a lidé. V osmnácti místnostech se přirozeně propojuje historie, příroda i život v beskydském regionu. Interaktivní expozice nabízí zážitky pro děti i dospělé.

Muzeum Beskyd zve na výstavu Probouzené zámky Moravskoslezského kraje

11. listopadu 2024 16:03 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Na frýdeckém zámku aktuálně probíhá výstava, která přibližuje méně známé zámky našeho kraje. Konkrétně se zaměřuje ně pět zámků, které po desetiletích chátrání díky zápalů svých správců a majitelů opět ožívají. Na programu jsou i dvě doprovodné přednášky o vybraných zámcích.


Vila Grossmann v Ostravě vrací návštěvníky do 20. let minulého století

Památkově chráněná, architektonická perla v centru Ostravy. Vila Františka Grossmanna přitahuje pozornost přepychovým provedením i neobvyklým stavebním řešením. V roce 2021 byla vila po rozsáhlé rekonstrukci zachráněna a znovu otevřena veřejnosti v její původní podobě před sto lety.

Nový Jičín lanaří zubaře, studenty podpoří stipendiem. Zájemci mohou být z Česka nebo Slovenska

Nový Jičín vyhlásil dotační programy na příští rok. Mezi nimi je i novinka, kterou chce přilákat stomatology. Studenti tohoto oboru mohou získat stipendium ve výši čtvrt milionu korun.

Rozmarné slavnosti řeky Ostravice trhaly rekordy, řeku letos splul i nepotopitelný Titanic

K červnu patří ve Slezské Ostravě už tradičně oblíbené Rozmarné slavnosti řeky Ostravice, bavící soutěžící i návštěvníky hlavně sjezdem netradičních plavidel. Počet jejich posádek letos opět trhl rekord. Mezi plavidly pak tentokrát nejvíce vyniknul Titanic.

Tvořivé dílny, tradiční řemesla, soutěže, vystoupení. Zámek v Kuníně patřil akci Zámek plný pohádek

17. června 2025 13:31 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Kulturní okénko

Zámek v Kuníně patřil zábavné akci Zámek plný pohádek. Představily se na ní všechny příspěvkové organizace MSK, které se zabývají kulturou.

Lávku z Dolní oblasti Vítkovic na Slezskou Ostravu pokřtili po Janu Balabánovi

Lávka pro pěší i cyklisty propojující Slezskou Ostravu s Dolní oblastí Vítkovic byla slavnostně pokřtěna. Od poloviny června tak už oficiálně nese jméno ostravského spisovatele Jana Balabána, stejně jako odkazy na jeho dílo.

V Ostravě někdo pálil po tramvajích a autobusech, rozbil 10 skel

17. června 2025 15:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Zatím neupřesněným způsobem, vyloučena není střelba ze zbraně nebo praku, poškodil neznámý pachatel několik tramvají a autobusů křižujících ostravské ulice.

Divadelní komedie Letní byt v podání herců Těšínského divadla baví děti i dospělé

17. června 2025 13:24 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Kulturní okénko

Do Nové scény Vlast ve Frýdku-Místku zavítali Herci Těšínského divadla s komedií Carla Goldoniho Letní byt. Ta s vtipem a jízlivostí zobrazuje dobové šílenství, se kterým lidé v 18. století napodobovali zámožné panstvo a okázale se vypravovali na bombastické dovolené i když na to neměli. Je ro komedie o tom, co všechno jsme ochotni udělat pro dojem.

V Ostravě se uskutečnil už 4. ročník prestižní multioborové konference Porod. Nabídl přednášky i workshopy

V Ostravě se uskutečnil už 4. ročník prestižní multioborové konference Porod. Určena je každému, koho zajímá těhotenství, porod a poporodní období v komplexních souvislostech a jejím cílem je zlepšit péči pro těhotné ženy.

Slezskoostravští senioři si užili Květinovou slavnost, čekaly je i originální míchané nápoje

Slavnost plnou květin, tance a taky netradičních míchaných nápojů přichystal městský obvod pro své seniory v kulturním domě v Muglinově. Účast byla jako vždy hojná a hudba zvedala seniory ze židlí až do večerních hodin.

Děti se mohly v Havířově seznámit se složkami IZS, akci připravila městská police

17. června 2025 9:45 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Městská policie v Havířově připravila spolu s ostatními složkami Den integrovaného záchranného systému. Smyslem akce bylo, přiblížit dětem práci všech složek. Celkem se do areálu přišlo podívat více než 1200 školáků a předškoláků.

Na Myslíku se konalo rodinné odpoledne plné soutěží

Tradiční rodinné odpoledne plné soutěží a zábavy se konalo na hřišti dobrovolných hasičů na Myslíku.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival. Přijedou sobory z šesti zemí

Frýdek-Místek se i letos stane místem setkání národních tradic a tance. Od 17. do 22. června totiž ožije 28. ročníkem Mezinárodního folklorního festivalu. Opět se zde představí nejen domácí ale i světové soubory.

Frýdek-Místek zruší organizaci Penzion pro seniory v Lískovecké. Pro klienty se nic nezmění

Frýdek-Místek schválil zrušení příspěvkové organizace Penzion pro seniory na Lískovecké ulici. Krok zdůvodňuje ekonomickými úsporami a snahou o zefektivnění správy. Pro klienty se ale nic nemění. O zajištění služeb nyní město jedná s Charitou.

21. ročník Sweetsen festu si užilo přes 15 tisíc lidí

Hudba, tanec, divadlo, přednášky, program pro děti i benefiční sbírky. Takový je už tradičně unikátní festival Sweetsen fest. Oblíbenou bezplatnou akci letos navštívilo přes 15 tisíc lidí.

Mladí hasiči v Lubně soutěžili v požární útoku

Na hřišti v Lubně se v sobotu 14. června konal 37. ročník soutěže v požárním útoku mladých hasičů. Do soutěže se zapojilo přibližně 70 týmů z různých koutů regionu.

V Palkovicích se konalo turistické mistrovství ČR i Evropy

16. června 2025 10:30 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Významné turistické závody se konaly o víkendu 14. a 15. června v Palkovicích. Účastníci museli plnit nejrůznější vědomostní i fyzické úkoly.

Dotknout se hory: Největší výstava fotografií Jiřího Kráčalíka v Muzeu Beskyd
Vydáno 28. dubna 2025 15:03, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Dotknout se hory. To je název retrospektivní výstavy fotografií cestovatele Jiřího Kráčalíka, kterou můžete ještě stále vidět v Muzeu Beskyd. Stovky snímků zachycují nejen horské i velehorské krajiny ze čtyř kontinentů. Je doplněna poezií i artefakty horského a outdoorového sportu.

Jedna z největších výstav horské fotografie v Česku probíhá v těchto dnech ještě stále v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Má 350 fotografií ze čtyř kontinentů světa. Zajímavá je tím, že je doplněná poezií a artefakty z minulého století. To znamená, jsou tu staré stany, lyže staré z třicátých let, oblečení z těch třicátých, padesátých let, publikace, knížky, časopisy, které už nevycházejí a vycházely třeba v těch padesátých, šedesátých letech."

První fotografie vznikly už v 70. letech a poslední jsou z loňského roku. Návštěvníci uslyší také tibetskou hudbu, přečtou si poetické popisky a uvidí i krátká videa z různých koutů světa. Výstava obsáhla tři sály a je rozdělena do 13 cyklů.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Například cyklus Kavkaz. Jsme tady ve Frýdku, takže je tady samostatný cyklus Beskydám. Potom portréty horolezců pod názvem Chlapi, lezecké snímky z pískovcových skal, jak z Českého ráje, tak Adršpachu, pod názvem Pavouci, Garhválský Himálaj, Nanga Parbat a tak dále a tak dále. Je to výběr z opravdu desetitisíců fotek, které mám – ať už barevných nebo černobílých."

Výstava „Dotknout se hory“ potrvá do 18. května. V tento den proběhne od 15:00 hodin i komentovaná prohlídka přímo s autorem.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Diváci, kteří přijdou, se budou moct zeptat, jak se ten snímek fotil, nebo jak se kde dostat – protože výstava taky evokuje lidi, aby se někam podívali. Některá místa jsou opravdu jednoduše dostupná, možná i jednodušeji než Krkonoše tady od nás."

Jiří Kráčalík rozhodně nezahálí a už se chystá zase objevovat další krásy naší planety.

Jiří Kráčalík, autor výstavy: "Chci jet ještě letos fotit do Grónska – než nám ho pan Trump zabere. (smích). To bylo takové odlehčení. Potom do Walliských Alp, což je kumulace nejvíc čtyřtisícovek – po letech se tam jdu podívat, nafotit a připravit nové multimediální pořady. A potom taky pod vodu na Maledivy."

Autor má za sebou už přes tři desítky výstav, ale tato v Muzeu Beskyd je doposud jeho největší.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000048440/dotknout-se-hory-nejvetsi-vystava-fotografii-jiriho-kracalika-v-muzeu-beskyd