Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek zrekonstruuje ústřední knihovnu v Jiráskově ulici

Frýdek-Místek |

Historická Fischerova vila ve Frýdku-Místku, která už přes 30 let slouží jako ústřední knihovna, projde rekonstrukcí. Opravy za zhruba 35 milionů korun začnou letos a potrvají zhruba jeden rok. Knihovna bude dočasně přestěhována do náhradních prostor.

Knihovna v Jiráskově ulici sídlí v historické Fischerově vile z 20. let minulého století. Město se chystá objekt citlivě zrekonstruovat. Cílem je nejen zlepšit vzhled budovy, ale také její funkčnost a dostupnost.

Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jedná se o dlouhodobě připravovanou rekonstrukci jednoho z nejvýznamnějších objektů města z hlediska historie, architektury a estetiky.“
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Tato budova byla vystavěna mezi lety 1921 až 1923, a i když to zevnitř tak nevypadá, je jí víc než sto let. Už opravdu tu rekonstrukci potřebuje.“
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: „Bude rekonstruována kompletně. To znamená: nová fasáda, zateplení střechy, výměna střešní krytiny – to jsou věci, které budou nejvíce vidět."

Výraznou změnou bude instalace výtahu a úpravy interiéru včetně přístupnosti pro imobilní návštěvníky.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: „Ten se nám podařilo vymyslet jako umístění dovnitř dispozice, takže nemusí být změněn vzhled. A s tím se pojí malinké úpravy v každém patře. Dále proběhne i rekonstrukce interiéru, ale zejména v přízemí bude zachována historická podoba.“
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Samotná knihovna využívá budovu od ledna 1993 a v dnešní době je už téměř nutností, aby byla bezbariérová a aby měla k dispozici například samostatnou místnost pro vzdělávání, která nebude přímo v půjčovních prostorách. Doufáme, že se to při rekonstrukci podaří zrealizovat a už se na to moc těšíme.“
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: „Slibujeme si od toho podle vizualizací, že z toho opět bude reprezentativní dům, který bude plně sloužit svému účelu. Po této rekonstrukci tak budeme mít kompletně zrekonstruované oba objekty knihovny. Připomenu, že místecká pobočka získala ocenění za rekonstrukci a celkový přístup ke klientům, takže si myslím, že to bude další počin, který ocení kulturní veřejnost města.“

Po dobu rekonstrukce bude knihovna poskytovat své služby v náhradních prostorách na T. G. Masaryka.

Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Zajišťujeme náhradní prostory, protože bychom rádi aspoň v omezené míře poskytovali služby veřejnosti – jak dospělým, tak dětem.“
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celková rekonstrukce přijde na zhruba 35 milionů korun. Nicméně hledáme šikovného zhotovitele – firmu, od které si slibujeme, že cenu třeba i sníží.“

Pokud se městu podaří vysoutěžit zhotovitele podle plánu, opravy by mohly začít o letních prázdninách a hotovo by mělo být do 11 měsíců.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek postupně opravuje významné objekty ve městě a chce do nich vrátit život

28. srpna 2025 14:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se vrací ke svému historickému dědictví a dává mu nový život. Město aktivně pracuje na oživení objektů jako jsou Český dům, bývalá záložna a hotel Centrum, aby zabránilo jejich chátrání. Městský majetek má v budoucnu sloužit novému využití.

Dobrovolní hasiči z Heřmanic budou mít do dvou měsíců dostavěnou moderní zbrojnici

27. srpna 2025 12:00 | Ostrava-Slezská Ostrava | Michal Slonina

Rekonstrukce a dostavba hasičárny v slezskoostravských Heřmanicích je téměř u konce. Už za dva měsíce by měli mít místní dobrovolní hasiči nové prostory pro techniku, ale i moderní zázemí. Přestavba vyšla na padesát milionů korun.

Chlebovice se dočkaly nové tělocvičny, škola byla poslední ve F-M, která jí nedisponovala

2. září 2025 8:30 | Frýdek-Místek | Michal Slonina

Nejen žáci Základní a mateřské školy Chlebovice si mohou už od prvního školního dne užívat nové tělocvičny. Složitá a dlouho očekávaná novostavba za necelých šedesát milionů korun byla za vysoké účasti otevřena v sobotu 30. srpna.


V Karviné se opařil roční chlapeček, do nemocnice ho přepravil vrtulník

Včera 19:00 | Karviná | Jiří Cileček

Karvinští záchranáři spěchali v pátek v podvečer do části Nové Město. Opařil se tady teprve roční chlapeček. Po ošetření na místě ho bleskově přepravil vrtulník do ostravské fakultní nemocnice.

Řekám chybí voda. Povodí Odry odpouští z přehrad čtyřnásobek přítoku

Včera 10:25 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Horké léto a minimum srážek trápí řeky v Moravskoslezském kraji. Do přehrad teď přitéká jen zlomek běžného množství vody. Přehrady ale systém drží. Povodí Odry z nich vypouští až čtyřnásobek toho, co do nich přitéká. Zachraňují tak život v řekách a zajišťují dostatek pitné vody pro celý kraj.

Nový Jičín vyčlenil Charitě byty pro sociální bydlení

Včera 8:20 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město poskytlo Charitě čtyři byty. Ta je přidělila lidem, kteří si nemohou dovolit běžné tržní nájemné. Současně jim poskytuje odbornou sociální pomoc, která podporuje nájemníky při stabilizaci jejich životní situaci.

Báňští záchranáři zachraňovali lidi z vodní šachty Jeremenko

20. srpna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z hlubiny Vodní jámy Jeremenko v Ostravě-Vítkovicích zachraňovali báňští záchranáři lidi, kteří tam uvízli.

Oblíbenost sdílených kol v Porubě stále roste. K dispozici je už 74 stanic

20. srpna 2026 16:48 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubané si v letních měsících užívají nejen akce, ale také projížďky na sdílených kolech. Svědčí o tom počet výpůjček, kterých každým rokem přes léto přibývá.

Karviná průběžně odstraňuje nepojízdná vozidla z ulic

20. srpna 2026 13:55 | Karviná | Richard Kutěj

Karviná pokračuje v odstraňování dlouhodobě odstavených a nepojízdných vozidel z městských komunikací. Jen v letošním roce se dosud podařilo uvolnit místa, která zabíralo celkem 36 takových automobilů.

Krevní transfuze pomohla Petře překonat vážný zdravotní stav. Krevní centrum Ostrava má v létě zvýšenou spotřebu

20. srpna 2026 13:26 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava potřebuje v létě více krve. Větší spotřebu způsobují úrazy, operace i léčba vážně nemocných lidí. Zdravotníci proto prosí dárce všech krevních skupin, aby přišli darovat. Krev totiž zachraňuje životy nejen při úrazech, ale i při vážných nemocech.

Ostravu ovládlo ME v požárním sportu, čeští hasiči hned první den získali 15 medailí

20. srpna 2026 12:36 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Moravskoslezský kraj hostí jednu z nejvýznamnějších akcí požárního sportu v Evropě. Do Ostravy přijela reprezentační družstva z jedenácti zemí. Diváky ohromila především rychlost, s jakou závodníci zdolávali cvičnou věž. Čeští reprezentanti hned první den získali 15 medailí.

Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

18. srpna 2026 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

Stovky hříšníků, 1,3 milionu na pokutách a opilý řidič s falešným řidičákem. Policie sečetla prázdninové kontroly

20. srpna 2026 11:50 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Moravskoslezští policisté zkontrolovali během prázdnin přes 2200 vozidel. Odhalili stovky řidičů překračujících rychlost, s telefonem v ruce i opilého řidiče s falešným řidičákem. Na pokutách vybrali přes 1,3 milionu korun.

Domovinka ve Frýdku-Místku otevřela pro klienty novou zahradu

Včera 12:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Centrum denních služeb Domovinka ve Frýdku-Místku má novou smyslovou zahradu. Nabízí svým klientům prostor pro venkovní relaxaci, cvičení a rozvoj motoriky.

Průjezd vozidel složek IZS komplikují ve Frýdku-Místku nejen chodci

Včera 12:00 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Někteří řidiči, cyklisté i chodci ve Frýdku-Místku jsou nepoučitelní. Podívejte se, jak to vypadá s průjezdností města z pohledu složek IZS.

Rivka Park láká obyvatele Frýdku-Místku, sportovce i turisty

Včera 11:56 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Unikátní Rivka Park, volnočasový areál, který vyrostl v Místku, si získává svůj věhlas. Stal se velmi rychle oblíbeným místem relaxace nejen pro obyvatele Frýdku-Místku, ale také jeho návštěvníky.

Město pozvalo aktivní seniory do Faunaparku

20. srpna 2026 8:52 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek připravil další aktivitu pro aktivní seniory ve svém městě. Pozval je na setkání do oblíbeného Faunaparku, kde pro ně byl připraven naučný program, ale také tradiční občerstvení.

Frýdek-Místek hostil v rámci programu Erasmus+ rakouské studenty

20. srpna 2026 8:50 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Střední průmyslová škola, Obchodní akademie a Jazyková škola připravila ve spolupráci s městem pobyt pro studenty z Rakouska, kteří dorazili do Frýdku-Místku v rámci programu Erasmus plus. Pracovní program jim připravila společnost Distep.

Frýdek-Místek plný chutí přilákal návštěvníky na řeckou kuchyni

20. srpna 2026 8:48 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Letos šlo na frýdecko-místeckém gastrofestivalu o mnohem víc než jen gastronomii. Návštěvníci si užili den plný chutí a zážitků, hudby, designu, umění i rodinné zábavy v jedinečných kulisách historického centra města.

Frýdek-Místek zrekonstruuje ústřední knihovnu v Jiráskově ulici
Vydáno 9. června 2025 16:02, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Historická Fischerova vila ve Frýdku-Místku, která už přes 30 let slouží jako ústřední knihovna, projde rekonstrukcí. Opravy za zhruba 35 milionů korun začnou letos a potrvají zhruba jeden rok. Knihovna bude dočasně přestěhována do náhradních prostor.

Knihovna v Jiráskově ulici sídlí v historické Fischerově vile z 20. let minulého století. Město se chystá objekt citlivě zrekonstruovat. Cílem je nejen zlepšit vzhled budovy, ale také její funkčnost a dostupnost.

Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: „Jedná se o dlouhodobě připravovanou rekonstrukci jednoho z nejvýznamnějších objektů města z hlediska historie, architektury a estetiky.“
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Tato budova byla vystavěna mezi lety 1921 až 1923, a i když to zevnitř tak nevypadá, je jí víc než sto let. Už opravdu tu rekonstrukci potřebuje.“
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: „Bude rekonstruována kompletně. To znamená: nová fasáda, zateplení střechy, výměna střešní krytiny – to jsou věci, které budou nejvíce vidět."

Výraznou změnou bude instalace výtahu a úpravy interiéru včetně přístupnosti pro imobilní návštěvníky.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: „Ten se nám podařilo vymyslet jako umístění dovnitř dispozice, takže nemusí být změněn vzhled. A s tím se pojí malinké úpravy v každém patře. Dále proběhne i rekonstrukce interiéru, ale zejména v přízemí bude zachována historická podoba.“
Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Samotná knihovna využívá budovu od ledna 1993 a v dnešní době je už téměř nutností, aby byla bezbariérová a aby měla k dispozici například samostatnou místnost pro vzdělávání, která nebude přímo v půjčovních prostorách. Doufáme, že se to při rekonstrukci podaří zrealizovat a už se na to moc těšíme.“
Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: „Slibujeme si od toho podle vizualizací, že z toho opět bude reprezentativní dům, který bude plně sloužit svému účelu. Po této rekonstrukci tak budeme mít kompletně zrekonstruované oba objekty knihovny. Připomenu, že místecká pobočka získala ocenění za rekonstrukci a celkový přístup ke klientům, takže si myslím, že to bude další počin, který ocení kulturní veřejnost města.“

Po dobu rekonstrukce bude knihovna poskytovat své služby v náhradních prostorách na T. G. Masaryka.

Alena Kovalová, zástupkyně ředitele Knihovny F-M: „Zajišťujeme náhradní prostory, protože bychom rádi aspoň v omezené míře poskytovali služby veřejnosti – jak dospělým, tak dětem.“
Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celková rekonstrukce přijde na zhruba 35 milionů korun. Nicméně hledáme šikovného zhotovitele – firmu, od které si slibujeme, že cenu třeba i sníží.“

Pokud se městu podaří vysoutěžit zhotovitele podle plánu, opravy by mohly začít o letních prázdninách a hotovo by mělo být do 11 měsíců.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000049139/frydekmistek-zrekonstruuje-ustredni-knihovnu-v-jiraskove-ulici