Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Jihu pokřtili novou knihu o Jubilejní kolonii

V Jubilejní kolonii ještě chvíli zůstaneme. K 90.výročí od svého pojmenování se totiž dočkala i zbrusu nové publikace. Kniha Jubilejní kolonie byla slavnostně pokřtěna v Komorním klubu.

O historii Jubilejní kolonie se teď dozvíme vše díky nové knize Jubilejní kolonie, 90 let dělnické kolonie v Ostravě-Hrabůvce. Nechal ji vydat městský obvod Ostrava-Jih a je o ni velký zájem. Jen na slavnostním křtu v Komorním klubu si ji pořídilo bezmála 150 lidí.

Kniha má 216 stran a kromě textů v ní najdeme i spoustu jak historických, tak současných fotografií a také stavební plány a jiné obrazové materiály. Spolupracovali na ni 3 autoři včetně kronikáře městského obvodu Petra Přendíka.

“Já jsem se zabýval stavebním vývojem. analýzou populace a takovými věcmi. Spíše jsem dělal tu archivní práci, ať už to bylo v archivu ve Vítkovicích, nebo v archivu města Ostravy i také v zemském archivu v Opavě, ale i taky v národním archivu v Praze,” říká Radomír Šeďa, spoluautor knihy

Zabýval jsem se architektovou a památkovou péči, tzn., ideami, které stály v zárodku Jubilejní kolonie a z druhé strany  to, co přispělo k její současné podobě, tzn., památková ochrana.Jubilejní kolonie je na jedné straně kolonie jako taková, na druhou stranu jsou tady určité principy zahradního města a ukazuje nám přechod mezi takovou tradiční zástavbou kolonií a zástavbou, která má vyšší ambice začlenit se do města, stát se plnohodnotným sídlem,” popisuje Martin Strakoš, spoluautor knihy

Na slavnostním křtu nechyběla ani jedna z nejstarších obyvatelek Jubilejní kolonie, paní Evženie Blažková a promítaly se i ukázky z historického filmu z 5,prosince roku 1928, kdy byla Jubilejní kolonie slavnostně předána dělníkům.vítkovických železáren. Knihu si budete moci zakoupit v K-triu a v knihkupectvích v obvodu. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy