Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Jihu pokřtili novou knihu o Jubilejní kolonii

V Jubilejní kolonii ještě chvíli zůstaneme. K 90.výročí od svého pojmenování se totiž dočkala i zbrusu nové publikace. Kniha Jubilejní kolonie byla slavnostně pokřtěna v Komorním klubu.

O historii Jubilejní kolonie se teď dozvíme vše díky nové knize Jubilejní kolonie, 90 let dělnické kolonie v Ostravě-Hrabůvce. Nechal ji vydat městský obvod Ostrava-Jih a je o ni velký zájem. Jen na slavnostním křtu v Komorním klubu si ji pořídilo bezmála 150 lidí.

Kniha má 216 stran a kromě textů v ní najdeme i spoustu jak historických, tak současných fotografií a také stavební plány a jiné obrazové materiály. Spolupracovali na ni 3 autoři včetně kronikáře městského obvodu Petra Přendíka.

“Já jsem se zabýval stavebním vývojem. analýzou populace a takovými věcmi. Spíše jsem dělal tu archivní práci, ať už to bylo v archivu ve Vítkovicích, nebo v archivu města Ostravy i také v zemském archivu v Opavě, ale i taky v národním archivu v Praze,” říká Radomír Šeďa, spoluautor knihy

Zabýval jsem se architektovou a památkovou péči, tzn., ideami, které stály v zárodku Jubilejní kolonie a z druhé strany  to, co přispělo k její současné podobě, tzn., památková ochrana.Jubilejní kolonie je na jedné straně kolonie jako taková, na druhou stranu jsou tady určité principy zahradního města a ukazuje nám přechod mezi takovou tradiční zástavbou kolonií a zástavbou, která má vyšší ambice začlenit se do města, stát se plnohodnotným sídlem,” popisuje Martin Strakoš, spoluautor knihy

Na slavnostním křtu nechyběla ani jedna z nejstarších obyvatelek Jubilejní kolonie, paní Evženie Blažková a promítaly se i ukázky z historického filmu z 5,prosince roku 1928, kdy byla Jubilejní kolonie slavnostně předána dělníkům.vítkovických železáren. Knihu si budete moci zakoupit v K-triu a v knihkupectvích v obvodu. 
Jiří Štědroň | Promenádní koncerty

05.07. 16:00
Frýdek-Místek, Altán ve Smetanových sadech, Frýdek - Místek

Kino na výletě 2020 | Přes prsty ZRUŠENO!!!

08.07. 20:15
Frýdek-Místek, Aquapark Olešná

LUCIE Cover Band | Léto v zahradě

10.07. 20:00
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

VKUS-BUSTAN s.r.o. - pracoviště Fryčovice
Fryčovice
od 14 100 do 15 500 Kč/měsíc

Detail

Střední odborná škola, Frýdek-Místek, příspěvková organizace, pracoviště v rámci Frýdku-Místku
Frýdek-Místek
od 30 930 do 40 320 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků