Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technotrasa připomíná historii smaltování a slévárenství ve Frýdlantě nad Ostravicí

Frýdlant nad Ostravicí |

Jednou za měsíc se lidé mohou projít Frýdlantem nad Ostravicí s průvodci. Technotrasa vede po zajímavých místech, která souvisí s historií města především se slévárenstvím a průmyslovou i uměleckou produkcí smaltovaných výrobků.

Komentovaná procházka po Frýdlantě nad Ostravicí zaměřená na nedávnou historii se setkává s velkým zájmem. Takzvanou Technotrasu zaštiťuje Moravskoslezský kraj. Účastníci se během procházky seznámí s tím, co město nejvíce proslavilo.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Naše dnešní prohlídka se jmenuje Po stopách Frýdlantské litiny a smaltu. Je určena široké veřejnosti, lidé se nám hlásí například z Opavy, byli ale i z Brna, z Prahy, Uherského Hradiště. Prohlídka je vhodná pro všechny, včetně starších dětí. Účastníci se na prohlídce dozví historii smaltu a litiny, což jsou dvě průmyslová odvětví, která nejvíce proslavila město Frýdlant nad Ostravicí. Dále nahlédnou do dílny uměleckého smaltu a litiny, kde je pan Pražák zasvětí do toho, jak vlastně vzniká smalt, jak se maluje, jak se potom vypaluje, takže to je opravdu velice zajímavá prohlídka.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během prohlídky návštěvníci mohou vidět to nejzajímavější, co se ve Frýdlantu dochovalo z produkce frýdlantských železáren, takže například majestátní litinový kříž, který se nachází před kostelem svatého Bartoloměje, nebo například také náhrobek rodiny Homoláčů. Ten je zase za tím kostelem a poté se přesuneme k dnešnímu důchodců, který byl původně vybudován jako Bedřichův klášter pro schovanky - dcery místních úředníků. Bohužel se nepodíváme do interiéru, kde se nachází dvojice unikátních litinových sloupů.”
Ladislav Tobola, účastník akce: “Mě zajímá technika, hutě a smaltování. Už jen ten princip, jak se smaltuje. Prostě to vidět, včetně odlévání. Já už jsme takový technik. S prohlídkou jsem spokojený, včetně výkladu o historii města.”

Závěr prohlídky je ve firmě Beskyd, kde exkurzi provází majitel společnosti.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Vyprávění je velice poutavé a ukazuje výrobu od sešrotování železa přes formování, lití až vlastně úplně do expedici do skladu. Ve firmě Beskyd se vyrábějí různé lampy, různé držáky odlévané, různé takové mříže na kanalizaci a spoustu různých takových praktických věcí a vlastně firma Beskyd vyváží své výrobky do Itálie, Německa, Rakouska a prakticky vlastně do celé střední Evropy.”

Přibližně v polovině technotrasy je čas na občerstvení. Dobovou Dělnickou svačinu tvoří chléb se škvarkovou pomazánkou a melta.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Co je takovou třešničkou této prohlídky, je taková ochutnávka dělnické svačiny, kdy máme pro účastníky připravenou domácí paštiku se škvarkovou pomazánkou a vlastně k tomu ochutnají meltové kafe, protože kdysi lidé neměli peníze na pravou kávu, takže se dělala káva z melty, takže my jim dáváme ochutnat tuto kávu, která je možná i zdravější, než ta, co se pije dnes.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během dělnické svačinky návštěvníci uvidí také expozici Kulturního centra ve Frýdlantu a v ní se nachází to nejlepší z umělecké litiny, co vlastně ve Frýdlantě vzniklo. Jsou to věci zapůjčené z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a jedná se o různé dekorativní litinové předměty, takže také litinová kamna, ale zvláště drobné třeba umělecké figurky, které zdobily domácnosti movitějších občanů z okolí.”

Na Technotrasu se vyráží jednou měsíčně od června do října. Kapacita 30 účastníků bývá vyčerpána a zájemci si tak musí předem zajistit rezervaci.

Nahlásit chybu


K tématu

Technotrasa MS kraje žije. Na Kosárně v Karlovicích proběhlo Fajné léto pro děti i dospělé

31. července 2024 9:34 | Bruntál | Karel Soukop | Kulturní okénko

Kosárna v Karlovicích je jedním z bodů Technotrasy MS kraje, která ukazuje dávný život na venkově, nabízí zábavu i chuť tradičních potravin. Má svoje kouzlo a program jak pro děti, tak i pro dospělé návštěvníky. Nechybí tady ani nabídka umění, hudby a soutěží.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

28. listopadu 2024 13:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.


Smogu v MS kraji i přes nedávné vyhlášení smogové situace dlouhodobě ubývá

Na sklonku roku byla v MS kraji vyhlášena smogová situace. I přes to se ale podle českého hydrometeorologického ústavu ovzduší v kraji dlouhodobě zlepšuje, zejména díky opatřením na zdrojích znečištění a lepším povětrnostním podmínkám během zimy.

Projekt Corrency v Porubě využil maximální počet lidí

Ostrava-Poruba se opět zapojila do projektu Corrency. Podpořila rodiny s dětmi do 15 let, kterým přispěla tisíc korun na mimoškolní aktivity nebo nákup vybraného zboží. Loňský druhý ročník byl navíc rekordní.

Ostrava zajištuje svoz vánočních stromků. Stačí jej odnést ke kontejnerům

Stejně jako v minulých letech se i tentokrát postará Ostrava o svoz vánočních stromků. Stačí je odnést ke kontejnerovým stáním, odkud je pracovníci OZO podle harmonogramu budou odvážet.

Dětí se rodí čím dál méně. Porodnice v MS kraji se ale i přes klesající porodnost zavírat nebudou

Stejně jako v celé ČR, tak také v MS kraji klesá porodnost. Podle předběžných dat tady loni přišlo na svět přes 8 a půl tisíce dětí, tedy o zhruba 8 procent méně než v roce 2023.

Karvinští strážníci řešili o svátcích hlavně výtržnosti

Během vánočních svátků a oslav příchodu nového roku měli městští strážníci napilno. Alkohol byl hlavním viníkem mnoha problémů, od rvaček a výtržnictví až po škody na majetku, jako jsou rozbitá okna či dveře.

Služby města Orlové čistily cesty a chodníky od sněhu

Po dlouhém čekání se obyvatelé Orlové konečně dočkali první sněhové nadílky této zimy. Pro Služby města Orlové začal náročný čas.

Předškolním dětem ve studénecké mateřince pomáhá EDASTIM

Mateřská škola Poštovní ve Studénce je zapojena do programu EDASTIM. Jedná se o edukačně stimulační program, který rozvíjí školní zralost dětí. Důležitá je v něm spolupráce pedagoga, dítěte i rodiče.

Frýdlant nad Ostravicí má nové logo, starého znaku s kovářem se nevzdává

Město Frýdlant nad Ostravicí představilo nové logo. To je vyvedeno ve tvaru klíče, kterým se bude nově prezentovat při různých příležitostech.

„Strejda na hlídání“ čelí obvinění ze znásilnění. Policie varuje rodiče před svěřováním dětí neprověřeným osobám

Včera 13:01 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté v Moravskoslezském kraji řeší případ, kdy muž důchodového věku zneužil důvěru rodičů a opakovaně měl zneužívat jejich nezletilou dceru. Muž se s rodinou seznámil při návštěvách jejich obchodu, kde si získal důvěru dárky a nabídkou pomoci s hlídáním dětí. Zprvu nevinné návštěvy přerostly v situaci, kdy měl podle zjištění kriminalistů dívenku opakovaně nutit k aktivitám srovnatelným se souloží.

Obyvatelé Karviné rozhodli: světelný nápis "Karviná" bude svítit celý rok

Nový světelný nápis "Karviná", který město pořídilo na vánoční svátky, zůstane na svém místě a bude zářit po celý rok. O jeho celoročním ponechání rozhodla anketa obyvatel na sociálních sítích. Vánoční ozdobu pořídilo město spolu s dalšími dekoracemi, které si mezi lidmi získaly velkou oblibu.

Vánoční koncert v Čeladné byl pohádkový

V prostředí kostela svatého Jana Nepomuckého v Čeladné se v prosinci rozezněly hlasy dětí z místní základní školy, které svým zpěvem navodily kouzlo Vánoc. Program Vánočního koncertu, jehož tradice už překročila čtvrt století konání, byl tentokrát naplněn pohádkou.

Jablunkovem zněl benefiční Tříkrálový koncert

V kostele Božího těla v centru Jablunkova se konal tradiční tříkrálový koncert.

Mirai přiblížil přípravy na FM City Fest, opět chce přepsat historii Frýdku-Místku

Frýdek-Místek se postupně připravuje na další velké letní hudební festivaly. Jedním z nich bude i FM City Fest, který opět dostane možnost přilákat do jedinečného industriálního prostředí desetitisíce návštěvníků. Ti se mohou těšit na nezapomenutelnou atmosféru a pestrý hudební program.

Sběratelé uspořádali ve Frýdku-Místku výstavu modelů automobilů, které změnily svět

Sběratelé a veteránisté připravili ve Frýdku-Místku výstavu malých modelů historických aut. K vidění byly také fotografie unikátních veteránů, které sběratelé sesbírali za 35 let. Šlo o zajímavé vozy z různých koutů světa. Nejvíce byly zastoupeny ale evropské značky.

Odbor dopravy ve Frýdku-Místku investoval v roce 2024 přes 100 milionů korun

Rok 2024 přinesl ve Frýdku-Místku významné investice do dopravy a silničního hospodářství. Město se zaměřilo nejen na opravy a údržbu komunikací, ale také na modernizaci veřejného osvětlení a vytváření nových parkovacích míst.

Dobrovolní hasiči z Janovic dostali k zásahům novou cisternu

3. ledna 2025 9:37 | Janovice | Libor Běčák | Janovický miniexpres

Dobrovolní hasiči z Janovic mají novou automobilovou cisternu. Obec ji za necelý milion korun odkoupila od Třineckých železáren.

Technotrasa připomíná historii smaltování a slévárenství ve Frýdlantě nad Ostravicí
Vydáno 13. srpna 2020 22:07, Frýdlant nad Ostravicí, Libor Běčák
Jednou za měsíc se lidé mohou projít Frýdlantem nad Ostravicí s průvodci. Technotrasa vede po zajímavých místech, která souvisí s historií města především se slévárenstvím a průmyslovou i uměleckou produkcí smaltovaných výrobků.

Komentovaná procházka po Frýdlantě nad Ostravicí zaměřená na nedávnou historii se setkává s velkým zájmem. Takzvanou Technotrasu zaštiťuje Moravskoslezský kraj. Účastníci se během procházky seznámí s tím, co město nejvíce proslavilo.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Naše dnešní prohlídka se jmenuje Po stopách Frýdlantské litiny a smaltu. Je určena široké veřejnosti, lidé se nám hlásí například z Opavy, byli ale i z Brna, z Prahy, Uherského Hradiště. Prohlídka je vhodná pro všechny, včetně starších dětí. Účastníci se na prohlídce dozví historii smaltu a litiny, což jsou dvě průmyslová odvětví, která nejvíce proslavila město Frýdlant nad Ostravicí. Dále nahlédnou do dílny uměleckého smaltu a litiny, kde je pan Pražák zasvětí do toho, jak vlastně vzniká smalt, jak se maluje, jak se potom vypaluje, takže to je opravdu velice zajímavá prohlídka.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během prohlídky návštěvníci mohou vidět to nejzajímavější, co se ve Frýdlantu dochovalo z produkce frýdlantských železáren, takže například majestátní litinový kříž, který se nachází před kostelem svatého Bartoloměje, nebo například také náhrobek rodiny Homoláčů. Ten je zase za tím kostelem a poté se přesuneme k dnešnímu důchodců, který byl původně vybudován jako Bedřichův klášter pro schovanky - dcery místních úředníků. Bohužel se nepodíváme do interiéru, kde se nachází dvojice unikátních litinových sloupů.”
Ladislav Tobola, účastník akce: “Mě zajímá technika, hutě a smaltování. Už jen ten princip, jak se smaltuje. Prostě to vidět, včetně odlévání. Já už jsme takový technik. S prohlídkou jsem spokojený, včetně výkladu o historii města.”

Závěr prohlídky je ve firmě Beskyd, kde exkurzi provází majitel společnosti.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Vyprávění je velice poutavé a ukazuje výrobu od sešrotování železa přes formování, lití až vlastně úplně do expedici do skladu. Ve firmě Beskyd se vyrábějí různé lampy, různé držáky odlévané, různé takové mříže na kanalizaci a spoustu různých takových praktických věcí a vlastně firma Beskyd vyváží své výrobky do Itálie, Německa, Rakouska a prakticky vlastně do celé střední Evropy.”

Přibližně v polovině technotrasy je čas na občerstvení. Dobovou Dělnickou svačinu tvoří chléb se škvarkovou pomazánkou a melta.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Co je takovou třešničkou této prohlídky, je taková ochutnávka dělnické svačiny, kdy máme pro účastníky připravenou domácí paštiku se škvarkovou pomazánkou a vlastně k tomu ochutnají meltové kafe, protože kdysi lidé neměli peníze na pravou kávu, takže se dělala káva z melty, takže my jim dáváme ochutnat tuto kávu, která je možná i zdravější, než ta, co se pije dnes.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během dělnické svačinky návštěvníci uvidí také expozici Kulturního centra ve Frýdlantu a v ní se nachází to nejlepší z umělecké litiny, co vlastně ve Frýdlantě vzniklo. Jsou to věci zapůjčené z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a jedná se o různé dekorativní litinové předměty, takže také litinová kamna, ale zvláště drobné třeba umělecké figurky, které zdobily domácnosti movitějších občanů z okolí.”

Na Technotrasu se vyráží jednou měsíčně od června do října. Kapacita 30 účastníků bývá vyčerpána a zájemci si tak musí předem zajistit rezervaci.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydlant-nad-ostravici/11000021451/technotrasa-pripomina-historii-smaltovani-a-slevarenstvi-ve-frydlante-nad-ostravici