Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technotrasa připomíná historii smaltování a slévárenství ve Frýdlantě nad Ostravicí

Jednou za měsíc se lidé mohou projít Frýdlantem nad Ostravicí s průvodci. Technotrasa vede po zajímavých místech, která souvisí s historií města především se slévárenstvím a průmyslovou i uměleckou produkcí smaltovaných výrobků.

Komentovaná procházka po Frýdlantě nad Ostravicí zaměřená na nedávnou historii se setkává s velkým zájmem. Takzvanou Technotrasu zaštiťuje Moravskoslezský kraj. Účastníci se během procházky seznámí s tím, co město nejvíce proslavilo.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Naše dnešní prohlídka se jmenuje Po stopách Frýdlantské litiny a smaltu. Je určena široké veřejnosti, lidé se nám hlásí například z Opavy, byli ale i z Brna, z Prahy, Uherského Hradiště. Prohlídka je vhodná pro všechny, včetně starších dětí. Účastníci se na prohlídce dozví historii smaltu a litiny, což jsou dvě průmyslová odvětví, která nejvíce proslavila město Frýdlant nad Ostravicí. Dále nahlédnou do dílny uměleckého smaltu a litiny, kde je pan Pražák zasvětí do toho, jak vlastně vzniká smalt, jak se maluje, jak se potom vypaluje, takže to je opravdu velice zajímavá prohlídka.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během prohlídky návštěvníci mohou vidět to nejzajímavější, co se ve Frýdlantu dochovalo z produkce frýdlantských železáren, takže například majestátní litinový kříž, který se nachází před kostelem svatého Bartoloměje, nebo například také náhrobek rodiny Homoláčů. Ten je zase za tím kostelem a poté se přesuneme k dnešnímu důchodců, který byl původně vybudován jako Bedřichův klášter pro schovanky - dcery místních úředníků. Bohužel se nepodíváme do interiéru, kde se nachází dvojice unikátních litinových sloupů.”
Ladislav Tobola, účastník akce: “Mě zajímá technika, hutě a smaltování. Už jen ten princip, jak se smaltuje. Prostě to vidět, včetně odlévání. Já už jsme takový technik. S prohlídkou jsem spokojený, včetně výkladu o historii města.”

Závěr prohlídky je ve firmě Beskyd, kde exkurzi provází majitel společnosti.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Vyprávění je velice poutavé a ukazuje výrobu od sešrotování železa přes formování, lití až vlastně úplně do expedici do skladu. Ve firmě Beskyd se vyrábějí různé lampy, různé držáky odlévané, různé takové mříže na kanalizaci a spoustu různých takových praktických věcí a vlastně firma Beskyd vyváží své výrobky do Itálie, Německa, Rakouska a prakticky vlastně do celé střední Evropy.”

Přibližně v polovině technotrasy je čas na občerstvení. Dobovou Dělnickou svačinu tvoří chléb se škvarkovou pomazánkou a melta.

Dagmar Janovská, Turistické informační centrum Frýdlant nad Ostravicí: “Co je takovou třešničkou této prohlídky, je taková ochutnávka dělnické svačiny, kdy máme pro účastníky připravenou domácí paštiku se škvarkovou pomazánkou a vlastně k tomu ochutnají meltové kafe, protože kdysi lidé neměli peníze na pravou kávu, takže se dělala káva z melty, takže my jim dáváme ochutnat tuto kávu, která je možná i zdravější, než ta, co se pije dnes.”
Kateřina Švarcová, průvodkyně: “Během dělnické svačinky návštěvníci uvidí také expozici Kulturního centra ve Frýdlantu a v ní se nachází to nejlepší z umělecké litiny, co vlastně ve Frýdlantě vzniklo. Jsou to věci zapůjčené z Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku a jedná se o různé dekorativní litinové předměty, takže také litinová kamna, ale zvláště drobné třeba umělecké figurky, které zdobily domácnosti movitějších občanů z okolí.”

Na Technotrasu se vyráží jednou měsíčně od června do října. Kapacita 30 účastníků bývá vyčerpána a zájemci si tak musí předem zajistit rezervaci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy