Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Textilka Hedva Český brokát v Rýmařově kombinuje ukázku z historie s praxí

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Hedvábí, kravaty a zejména brokát, které znal celý svět. Textilka Hedva Český brokát v Rýmařově kombinuje za pomocí expozice městského muzea historii výroby těchto unikátů s praxí. Příběh firmy začal na Rýmařovsku v roce 1890.

Filip Vrobel, historik muzea Rýmařov: „Ta historie se začala psát, když bratři Emil a Adolf Schielové tady zakoupili pozemek, na kterém vytvořili svůj hedvábnický podnik. Později se k nim přidal jejich bratr Franz, který poté podnik i vedl. Co se týče portfolia, tak firma vytvářela a prodávala jak brokát, taky taft, různé nákrčníky, kravatoviny a mimo jiné i dámské šatovky. Podnik byl skutečně úspěšný.“

Během druhé světové války se podnik zaměřil na padákové hedvábí. Firma úspěšně přežila znárodnění i totalitní režim a v roce 2014 odštěpením rýmařovského závodu vznikla samostatná Hedva Český brokát.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „Od toho roku 2014 jsme se obrovsky posunuli směrem k tomu, že jsme si vybrali produkt, který je něčím zajímavý, jedinečný, protože konkurence z východu a tlak na snížení ceny je obrovský. Ten produkt je brokát.“

V současnosti se firma zaměřuje především na obnovu folklórních součástí, jako kroje.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „K našim obrovským odběratelům patří zákazníci z Rumunska, což navazuje na ten krojový program a děláme tam šátky. V Rumunsku ej část obyvatel, co chtějí obnovit ty své vzory, takže asi třetina naší loňské produkce směřovala ve formě šátků do Rumunska. Děláme ale také brokáty historické a stylové, jsou to brokáty, ketré se tady nikdy nepřestaly tkát už od dob Flemichů a Schielů.“

Specialitou podniku je výroba tkanin na žakárských strojích.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „Máme tady předlohu vykreslenou v červené a bílé barvě. Jsou to vlastně dvě pozice, které se kdysi ručně vytloukali do takových papírových karet. Ty se pak seřadily do pásu a pás se žakárskými kartami se nasadil na žakárský stroj. Ten pomocí jehliček, které buďto zaskočili do té dírky nebo ne dokázal udělat to, že nahoře, na tom tkacím stroji se nit buď zvedla nebo nezvedla a kde se zvedla vznikl osnovní vazný bod, který odpovídá tomu červenému místu a vytváří nám tam ten vzor.“

Lidé v Hedvě mohou nahlédnout do historických expozic, prodejny a během speciálních prohlídek i do výroby.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „Nacházíme se na tkalcovně. Máme tady celkem 30 strojů, z čehož 10 jsou nejstarší kousky, které ještě fungují a jsou ovládány žakárským strojem, který čte papírové karty. Ten zbytek těch žákárů je elektronický a tady vidíme, jak ten vzor krásně přibývá. Normálně stroj dokáže za minutu utkat od jednoho cm až po dvacet třeba.“

Součástí prohlídky je i návštěva původní prodejny z roku 1926. Byla převezena z Prahy.

Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov: „V této původní prodejně mohou návštěvníci vidět původní designové knihy ze 20. a 30. let.“

Letos se mohou návštěvníci těšit i na speciální prohlídky.

Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov: „Máme tady i mimořádné prohlídky během července, srpna a září a provází jimi divadelníci a dostanou se taky do provozu.“

Textilka si dělá jméno ve světě dodnes. V roce 2021 například navštívili její zástupci Vatikán, aby papeži osobně předali brokátové desky. Hedvu mohou lidí navštívit i v rámci Technotrasy, která připomíná technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.

Nahlásit chybu


K tématu

50. ročník Rolo ligy v koloběhu otevřel závod mistrovství ČR v Rýmařově

2. června 2024 22:53 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Trhni si nohou! To nebyla nadávka, ale tradiční startovní povel všech závodních koloběžkářů. Na trati u Rýmařova zazněl nejméně desetkrát a odstartoval všechny kategorie letošního prvního mistrovství Rolo ligy. Koloběh v současnosti zažívá velký boom a Česká republika patří do světové špičky.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

2. října 2024 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Ojedinělou výstavou Jindřicha Štreita a Adrieny Šimotové zahájila sezónu rýmařovská Galerie Octopus

10. března 2024 23:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

Galerie Octopus v Rýmařově zahájila svou letošní výstavní sezónu ojedinělou výstavou s názvem Společná setkávání. Jde o spojení tvorby fotografa Jindřicha Štreita s významnou českou výtvarnicí Adrienou Šimotovou. Oba pojilo dlouholeté přátelství a výstava reflektuje jejich společně strávené chvíle a události.


Deváťáci poslali přihlášky na střední školy. V MS kraji mohou sáhnout po nových oborech

Žáci 9. tříd mohli do 20. února odesílat přihlášky na střední školy. Oproti loňsku je nabídka středoškolských oborů v Moravskoslezském kraji bohatější. Nové obory nabízí střední školy v Novém Jičíně, Ostravě a v Karviné.

V porubské RT TORAX ARENĚ se uskutečnilo cvičení na únik čpavku. Zapojilo se 31 hasičů

Prostor před zimním stadionem v Ostravě-Porubě zaplnili hasiči a hasičská technika. V rámci cvičení byli přivoláni do RT TORAX ARENY k úniku čpavku. Celý zásah byl rychlý a profesionální.

V Hati na Opavsku vyrůstá třetí větrná elektrárna

V České republice funguje v současné době pouze 210 větrných elektráren v 84 lokalitách. A jen 6 z nich najdete na území MS kraje. O to více potěší zpráva, že v Hati na Opavsku vyrůstá další větrná elektrárna.

Národní ocenění pro nejlepší pečovatelku v pobytové službě zamířilo do Frýdku-Místku

Národní ocenění v sociálních službách letos zamířilo i do Frýdku-Místku. Marcela Chwastková, pečovatelka z Domova Přístav pod Armádou spásy, získala titul Pečovatelka roku 2024 v kategorii Pracovník v pobytových sociálních službách.

Ostrava podporuje odborné pozice na školách. Nejčastěji jde o psychology, sociální a speciální pedagogy

Odborníci se shodují, že na základních školách hrají v dnešní době nezastupitelnou úlohu odborné pozice, jako je psycholog a sociální a speciální pedagog. Ostrava vznik těchto pozic dlouhodobě podporuje a dnes už jsou školy, na kterých jsou všechna tato místa obsazena a ředitelé si je moc pochvalují.

Opava připravuje další fotovoltaické elektrárny. Letos jich přibude šest

Dnes 9:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava připravuje další fotovoltaické elektrárny. Úspory energií řeší už od začátku energetické krize v roce 2021, kdy začala jednoduchými opatřeními jako je například montáž spořičů vody nebo regulace tepla ve svých objektech.

Ostravské letiště rozšiřuje kapacity pro nákladní přepravu

Z ostravského letiště se v posledních letech stal významný dopravní uzel zejména v nákladní dopravě. Na druhé nejdelší ranveji v zemi s dostatečnou šířkou a nosností mohou přistávat i ta největší nákladní letadla.

Rychlé řidiče v Nové Vsi a Nové Dědině krotí radary

Především na základě dlouhodobých podnětů od občanů Nové Vsi a Nové Dědiny ke zvýšení bezpečnosti nechalo město Frýdlant nad Ostravicí právě v těchto lokalitách instalovat zařízení k měření rychlosti vozidel.

Zdolat vrcholy lze i ve školní tělocvičně ve Studénce

Zažít dobrodružství ve výškách lze i v tělocvičně základní školy. Ve Studénce konkrétně v té na ulici Sjednocení, ve které se nachází lezecká stěna. Slouží k tréninkům dětí zdejšího horolezeckého oddílu.

Kraj zahájil v Havířově přestavbu dětského krizového centra Pluto, stávající budovu čeká demolice

Dětské centrum Pluto poskytuje okamžitou pomoc ohroženým dětem. Ty potřebují specifický přístup i zázemí. Proto kraj nyní zahájí v Havířově výstavbu zcela nového moderního zařízení.

Jana Murová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje

Posílení informatiky a kybernetické bezpečnosti v MS kraji

Známe vítěze soutěže EY podnikatel roku Moravskoslezského kraje

Vítězem 18. ročníku soutěže EY podnikatel roku Moravskoslezského kraje se stal Jiří Votava, zakladatel firmy BrainMarket. Slavnostní oceňování se uskutečnilo v Ostravě ve Vile na Landeku.

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár fary na Novojičínsku

Včera 10:35 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V noci na středu 19. února vypukl požár na faře přilehlé ke kostelu v obci Lichnov na Novojičínsku. Plameny zcela zachvátily střechu i podkroví budovy. S ohněm bojovalo šest jednotek hasičů, likvidace trvala až do ranních hodin. Škoda dosahuje jednoho milionu korun.

Únorový víkend slavnostně zakončil letošní rekreační ledovouplochu v centru Bruntálu

Druhý únorový týden byl mimo jiné i týdnem ukončení aktivit na rekreační ledové ploše v centru města. Letos byla plocha větší než vloni a stejně tak tomu odpovídala i její návštěvnost. Nebylo dne, kdy by nebyla využívána amatérskými bruslaři i mladými hokejisty či Střediskem volného času.

Textilka Hedva Český brokát v Rýmařově kombinuje ukázku z historie s praxí
Vydáno 18. února 2025 14:25, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Hedvábí, kravaty a zejména brokát, které znal celý svět. Textilka Hedva Český brokát v Rýmařově kombinuje za pomocí expozice městského muzea historii výroby těchto unikátů s praxí. Příběh firmy začal na Rýmařovsku v roce 1890.

Filip Vrobel, historik muzea Rýmařov: „Ta historie se začala psát, když bratři Emil a Adolf Schielové tady zakoupili pozemek, na kterém vytvořili svůj hedvábnický podnik. Později se k nim přidal jejich bratr Franz, který poté podnik i vedl. Co se týče portfolia, tak firma vytvářela a prodávala jak brokát, taky taft, různé nákrčníky, kravatoviny a mimo jiné i dámské šatovky. Podnik byl skutečně úspěšný.“

Během druhé světové války se podnik zaměřil na padákové hedvábí. Firma úspěšně přežila znárodnění i totalitní režim a v roce 2014 odštěpením rýmařovského závodu vznikla samostatná Hedva Český brokát.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „Od toho roku 2014 jsme se obrovsky posunuli směrem k tomu, že jsme si vybrali produkt, který je něčím zajímavý, jedinečný, protože konkurence z východu a tlak na snížení ceny je obrovský. Ten produkt je brokát.“

V současnosti se firma zaměřuje především na obnovu folklórních součástí, jako kroje.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „K našim obrovským odběratelům patří zákazníci z Rumunska, což navazuje na ten krojový program a děláme tam šátky. V Rumunsku ej část obyvatel, co chtějí obnovit ty své vzory, takže asi třetina naší loňské produkce směřovala ve formě šátků do Rumunska. Děláme ale také brokáty historické a stylové, jsou to brokáty, ketré se tady nikdy nepřestaly tkát už od dob Flemichů a Schielů.“

Specialitou podniku je výroba tkanin na žakárských strojích.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „Máme tady předlohu vykreslenou v červené a bílé barvě. Jsou to vlastně dvě pozice, které se kdysi ručně vytloukali do takových papírových karet. Ty se pak seřadily do pásu a pás se žakárskými kartami se nasadil na žakárský stroj. Ten pomocí jehliček, které buďto zaskočili do té dírky nebo ne dokázal udělat to, že nahoře, na tom tkacím stroji se nit buď zvedla nebo nezvedla a kde se zvedla vznikl osnovní vazný bod, který odpovídá tomu červenému místu a vytváří nám tam ten vzor.“

Lidé v Hedvě mohou nahlédnout do historických expozic, prodejny a během speciálních prohlídek i do výroby.

Martina Kohoutková, jednatelka Hedvy Český Brokát: „Nacházíme se na tkalcovně. Máme tady celkem 30 strojů, z čehož 10 jsou nejstarší kousky, které ještě fungují a jsou ovládány žakárským strojem, který čte papírové karty. Ten zbytek těch žákárů je elektronický a tady vidíme, jak ten vzor krásně přibývá. Normálně stroj dokáže za minutu utkat od jednoho cm až po dvacet třeba.“

Součástí prohlídky je i návštěva původní prodejny z roku 1926. Byla převezena z Prahy.

Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov: „V této původní prodejně mohou návštěvníci vidět původní designové knihy ze 20. a 30. let.“

Letos se mohou návštěvníci těšit i na speciální prohlídky.

Růžena Zapletalová, ředitelka Městského muzea Rýmařov: „Máme tady i mimořádné prohlídky během července, srpna a září a provází jimi divadelníci a dostanou se taky do provozu.“

Textilka si dělá jméno ve světě dodnes. V roce 2021 například navštívili její zástupci Vatikán, aby papeži osobně předali brokátové desky. Hedvu mohou lidí navštívit i v rámci Technotrasy, která připomíná technickou a řemeslnou vyspělost severní Moravy a Slezska.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047352/textilka-hedva-cesky-brokat-v-rymarove-kombinuje-ukazku-z-historie-s-praxi