Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K beskydské horské chatě Kamenité šlapali hasiči v dýchacích přístrojích

  • Jablunkov,

Fyzicky náročný výcvik mají za sebou hasiči, kteří se účastnili tradičního výšlapu k jedné z horských chat v Beskydech. V rámci pravidelného proškolování absolvovali společnou večerní túru v dýchacích přístrojích.

Hasiči z Jablunkova uspořádali další společný výšlap k horské chatě Kamenitý. Aby to neměli jednoduché, šli tradičně za tmy, připoutaní k dlouhému lanu a s dýchacími přístroji. Společně s jablunkovskými se účastnili hasiči z celého Jablunkovska, Třinecka a několika vzdálenějších jednotek.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Jablunkovská jednotka již desátým rokem organizuje hasičům společný výcvik takzvaných nositelů dýchací techniky, což jsou hasiči, kteří u zásahů používají přístroj a v rámci odborné přípravy musí pravidelně provádět i výcvik. Dnešní akce spočívá v programu takovém, že proběhlo školení na Integrovaném výjezdovém centru, nějaké praktické ukázky různých typů dýchacích přístrojů a teď jsme v Horní Lomné, kde bude startovat ta praktická část výcviku. Nějakých zhruba 70 hasičů připojených na jednom laně provede vystup ve složitém kopcovitém terénu, který má asi dva kilometry a bude zakončen na chatě Kamenný. Tam následně probíhá ukončení výcviku, zhodnocení a občerstvení. Je to vlastně takové spojení příjemného s užitečným školením.”
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Letos počtvrté se chystám vystoupit s klukama od hasičů, od dobráku z našeho regionu a ti mne zapnou na lano a půjdeme nahoru na chatu Kamenitý a je to vždycky taková perfektně akce, protože si připomínáme Honzu Lewinského, který zemřel, když jel na výjezd. Takže je to vždycky perfektní stmelující akce. A nahoře si dáme guláš, na což se těším a něco dobrého si vypijeme.”

Každý ročník chystá počasí hasičům jiné podmínky.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “První ročník v roce 2012 šlo 33 účastníků. To si pamatuji, to nám stačilo jedno 30metrové lano. Specifika jsou každým rokem jiná. Třeba ten první ročník bylo půl metru prašanu, takže jsme se brodili skoro až po pás nahoře u té chaty. Některé ročníky jsou ve znamení velkého mrazu, nejvíce jsme měli -18 stupňů Celsia. A z dalších takových věcí je to, že každým rokem přibývá těch účastníků, protože se to zefektivnilo. Ten výcvik prokazuje, že ti hasiči mají i lepší kondičku. A když to řeknu takhle, že v roce 2012 nám to trvalo 56 minut, tak teď to děláme za nějaké 40 minut.”
David Jachymek, hasič SDH Jablunkov: “No tak čekal jsem to horší. Šlo to. Nebylo to nic extrémního, že ganz do mrtva, ale jakože je to něco.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy