Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jablunkovští pomáhají partnerskému městu na Ukrajině i rodinám uprchlíků

  • Jablunkov,

Do pomoci Ukrajincům, které v jejich domovině aktuálně sužuje ruská invaze, se aktivně zapojili také v Jablunkově.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Město Jablunkov pomáhá Ukrajině tím, že posíláme do našeho partnerského města Ťačivo humanitární pomoc. Zastupitelé jednohlasně schválili i finanční obnos 5000 eur, pošleme to na jejich účet, který je funkční. V sobotu jsme uspořádali koncert jablunkovských skupin. Hráli tam všichni bez nároku na honorář a vybralo se 90 tisíc korun. Pracovníci úřadu vybrali 50 tisíc, zastupitelé se vzdali měsíčního platu, takže všechny tyto částky budeme posílat na pomoc našemu partnerskému městu Ťačivo.”

Několik ukrajinských rodin s dětmi už bydlí přímo v Jablunkově a blízkém okolí.

Lucie Szotkowská, ředitelka Charity Jablunkov: “Naše jablunkovská Charita se k dnešnímu dni stará o 41 lidí z Ukrajiny, které máme v seznamech, kterým zajišťujeme program, ubytování, snažíme se je učit česky a budeme ve spolupráci s městem, se starosty a řediteli škol domlouvat školní výuku. Snažíme se jim být podporou ve všem, co potřebují. Formou her, formou různých aktivit sportovních a dalších je učíme česká slovíčka, české fráze. Jelikož víme, že to nebude na krátkou dobu, tak opravdu je nejde ubytovávat jen tak někde, protože zdejší rodiny potřebují svoje soukromí, nějak zachovat ten svůj běžný denní režim a zároveň ukrajinské rodiny mají úplně jiný režim dne, nebo vůbec jsou z jiné kultury. Přesto, že to jsou Slované, tak návyky mají úplně jiné, než my. Tak, aby nedocházelo zbytečně třeba po dvou týdnech soužití ke konfliktům, tak se snažíme opravdu najít nejvhodnější místo bydlení pro konkrétní individuální rodiny.”
Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail