Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • NEJVYŠŠÍ SPR. SOUD ZAMÍTL KAS. STÍŽNOST V KAUZE ZAMÍTNUTÉ STAVBY SPALOVNY V OV
  • BOHUMÍN ZPŘÍSNÍ PRAVIDLA PRO BEZDOMOVCE, CHYSTÁ VYHLÁŠKU PROTI ŽEBRÁNÍ
  • HROZÍ ZAVLEČENÍ SLINTAVKY A KULHAVKY DO ČR, OPATŘENÍ NA HRANICÍCH I V CHOVECH
  • UZAVŘENÍ HUKVALDSKÉ OBORY A HRADU: KVŮLI HROZBĚ ŠÍŘENÍ SLINTAVKY A KULHAVKY
  • V ŽABNI OD ČTVRTKU VYŠETŘUJÍ ÚHYN DESÍTEK RYB V ŘECE OLEŠNÉ
  • ZÁMEK NOVÁ HORKA ZAHAJUJE HLAVNÍ SEZONU, OTEVÍRÁ PRVNÍ VÍKEND V DUBNU
  • KARVINSKÉ CYKLOTRASY SE V ŽEBŘÍČKU NEJLEPŠÍCH CYKLOSTEZEK UMÍSTILY JAKO 2. V ČR
  • ŽÁCI ZŠ Z OPAVSKA ZÁVODILI V KARLOVĚ O POHÁR PRIMÁTORA OPAVY V OBŘÍM SLALOMU
  • ZÁKLADNÍ ŠKOLY V OPAVĚ SE PŘIPRAVUJÍ NA ZÁPISY DO 1. TŘÍD, PROBĚHNOU V DUBNU
  • CENTRUM KULTURY A VZDĚLÁVÁNÍ MORAVSKÁ OSTRAVA CHYSTÁ VELIKONOČNÍ JARMARK
  • FRENŠTÁT POD R. ZÍSKAL DOTACI 1,2 MILIONU NA TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM

Expozici nočních zvířat si lidé v muzeu procházejí za svitu baterek

Jablunkov |

Opravdu netradiční výstavu mohou lidé navštívit v Muzeu trojmezí v Jablunkově. Expozici procházejí ve tmě, kdy si mohou svítit mobilními telefony nebo baterkami. Za jejich svitu pak v místnosti nacházejí nejrůznější zvířata, jako například srnky, vlka, myši, hady či ptáky.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Jana Glombová, přírodovědkyně Muzea Těšínska: “Naše výstava Po setmění tady v Muzeu trojmezí v Jablunkově přibližuje návštěvníkům život v noci v naší přírodě. Máme vystaveno velké množství živočichů v podobě dermoplastických preparátů, entomologických sbírek nebo i 3D modelů, které jsou vystaveny v dioramatech, které přibližují přirozené prostředí těch živočichů. Takže návštěvníci mají možnost nahlédnout, jak to v noci žije například v lese, nebo u vody, nebo třeba i v lidském obydlí, když my lidé se chystáme k spánku.”
      Daniela Podstawková, edukátorka, Muzeum Těšínska: “Nás s kolegyní již před několika lety napadla taková věc, že zkusíme dělat ty přírodovědné výstavy trošičku jinak, než je zvykem. A tak jsme začaly dělat takzvané otevřené výstavy, to znamená výstavy, které jsou jakoby 3D. Většina věcí, aby nebyla úplně za sklem, aby si to návštěvníci mohli pěkně prohlédnout ze všech stran. No a samozřejmě ta výstava, aby byla jiná také tím, že návštěvníci všechno objevují sami. To znamená, stávají se součástí té přírody a sami objevují veškerá zvířata, která tady jsou. Takže pokaždé, když přijdou, mohou najít něco jiného. Můžeme tedy vidět preparáty nejrůznějších zvířat, která normálně v lese určitě nepotkáme, protože se velmi rády schovávají. Patří zde například rys, máme tady krásný exponát vlka, šakala, kterého si můžou návštěvníci porovnat s liškou a celou řadu netopýrů a sov od těch nejmenších, jako je kulíšek až po naší největší sovu výra.”
      Jana Glombová, přírodovědkyně Muzea Těšínska: “Ta výstava je instalována ve tmě. Bavíme se o nočních živočiších, o tmě, takže tady bude v této místnosti zcela zatemněno a návštěvníci si výstavu osvětlují sami buď svým mobilem, který má dneska téměř každý k dispozici, nebo v případě, že mobil nebo vlastní baterku nemají, tak my jim baterku bez problémů zdarma zapůjčíme. Výstava bude otevřena až do 29. října tohoto roku, takže všechny návštěvníky samozřejmě srdečně zveme.”
      Nahlásit chybu


      K tématu

      Malý princ i Light Years. CKV Ostrava hostí dvě mimořádné výstavy

      Interaktivní výstava o Malém princi a také výstava plná světelných děl z neonových trubic. Zajímavé práce českých autorů mladí generace, které jsou nyní k vidění v ostravském Centru kultury a vzdělávání.

      Stanislav Novák, fotograf proměn a událostí by se dožil 100 let, nyní má venkovní výstavu v Bruntále

      31. března 2024 17:06 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

      Narodil se v roce 1923 a po studiích, praxi v Praze i válečném totálním nasazení v Německu žil a pracoval celých 45 let v Bruntále. Fotograf Stanislav Novák byl nejen geniálním dokumentaristou. Spolupracoval s mnoha novinami a jeho práci dodnes využívají historikové, badatelé a kronikáři.

      Třinec přivítá mezinárodní výstavu patentů a inovací

      29. března 2024 17:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

      Třinecká WERK ARENA se 12. a 13. června stane místem setkání největších technologických novinek tuzemských i zahraničních vystavovatelů. Soutěžní výstavu vynálezů, inovací a trendů v průmyslu zaměřenou na udržitelnou výrobu pořádá Česká hutnická společnost.


      Moravská Ostrava a Přívoz má dvě oceněné pedagožky v rámci Dne učitelů

      U příležitosti Dne učitelů ocenila Ostrava výjimečné pedagogy, kteří svou prací přispívají k rozvoji školství. Mezi vyznamenanými byly i dvě osobnosti z obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

      Zámek Nová Horka zahajuje hlavní sezonu, otevírá první víkend v dubnu

      S příchodem jara se opět otevírají brány zámků a vítají návštěvníky na začátku nové turistické sezony. Barokní zámek v Nové Horce tak učiní první víkend v dubnu.

      Hukvaldská obora je kvůli slintavce a kulhavce preventivně uzavřená, stejně jako hrad

      Dnes 9:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Obory se zvěří, která je vnímavá na onemocnění slintavkou a kulhavkou, a nacházející se v krajích s hranicemi se Slovenskem, musely být uzavřeny pro veřejnost. Patří mezi ně i známá obora v Hukvaldech.

      V Žabni vyšetřují úhyn ryb, povodí zvýšilo průtok k většímu naředění

      Dnes 12:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Příčinu a přesnou dobu úhynu ryb v říčce Olešné na Frýdecko-Místecku vyšetřují od čtvrtku odborníci.

      Práce na sanaci heřmanického odvalu opět začaly, Diamo provádí první terénní úpravy

      Rok po pozastavení sanace Heřmanického odvalu Diamo letos na jaře opět začalo s pracemi na odstranění ekologické zátěže. Haldu zakryje v příštích letech sarkofág, který má uhasit její termicky aktivní část. Aktuálně probíhají přípravné práce.

      Povodí Odry představilo obyvatelům Brantic plánovaná protipovodňová opatření na řece Opavě

      Povodí Odry představilo lidem plánovaná protipovodňová opatření na řece Opavě v Branticích. S jejich realizací by se mělo začít v roce 2027. Počítá se mimo jiné s rozšířením koryta řeky, výstavbou ochranných hrází a betonových stěn.

      Hrozí zavlečení slintavky a kulhavky do ČR, opatření jsou na hranicích i v chovech

      Kvůli riziku zavlečení nákazy slintavky a kulhavky ze Slovenska na české území byla přijata preventivní ochranná opatření. Na hraničních přechodech procházejí kamiony dezinfekcí, další opatření přijímají chovatelé.

      Frýdek-Místek řeší s krajem možnosti opravy bazénu i tělocvičen na SŠ řemesel

      60 let starý bazén i tělocvičny Střední školy řemesel Frýdek-Místek by se mohly v příštích letech dočkat zásadní rekonstrukce. Potvrdila to nová studie, kterou si nechal zpracovat Moravskoslezský kraj. Ten nyní jedná s městem o společném postupu při financování oprav.

      Na Waldorfské ZŠ a SŠ se otevřela nová galerie. Je věnována umělkyni K. Pavlicové

      Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba otevřela ve svých prostorách novou galerii. Vznikla především jako památka na zesnulou umělkyni a tamní učitelku Kateřinu Pavlicovou.

      Záchranáři na haldě trénovali zásahy s pomocí vrtulníku

      Včera 19:23 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Na haldě v Ostravě-Hrabůvce se konal výcvik leteckých záchranářů Zdravotnické záchranné služby MSK. Byl zaměřen na výcvik speciálních činností, tzn. použití palubního jeřábu a vysazení posádky v šikmém terénu.

      Radary na obchvatu Frýdku-Místku začnou pokutovat od dubna

      Na obchvatu Frýdku-Místku platí v krátkém úseku dočasně snížená rychlost. Je to kvůli vysokému hluku z mostních závěrů, který musí ŘSD vyřešit. Zároveň tam nyní nainstalovalo mobilní radary, které budou rychlé řidiče pokutovat.

      Vybavení pro záchranu koček i auto na převoz handicapovaných. Přispějte do sbírky Daruj F-M

      Frýdek-Místek opět spustil další ročník veřejné sbírky Daruj F-M. Lidé mohou podpořit dva záměry. Nákup nového auta, které převáží po městě handicapované a také pořízení přístroje na UV sterilizaci pro kočičí depozit Neposedné tlapky.

      Na obchvatu Frýdku-Místku pozor na rychlost, radary začnou rychlost měřit od dubna

      Kvůli snížení hluku od vozidel, která projíždějí přes most nad řekou Morávkou, byla na dálničním obchvatu Frýdku-Místku snížena rychlost. Od dubna budou dodržování rychlosti v obou směrech hlídat úsekové radary.

      Chystá se další jarní výzva 10 000 kroků. Frýdek-Místek ty nejlepší pravidelně oceňuje

      Frýdek-Místek se i letos připojil k celostátní jarní výzvě 10 tisíc kroků. Cílem je motivovat veřejnost k pravidelnému pohybu a zdravému životnímu stylu. Výzva začíná 1. dubna a zapojit se do ní může každý.

      Dobrovolnice z Frýdku-Místku pomáhá už 15 let. S Adrou získala celostátní ocenění

      Dobrovolnice Anetta Erbanová z Frýdku-Místku byla oceněna ministerstvem vnitra jako jedna z nejlepších dobrovolnic v celé republice. Pomáhá seniorům a klientům domovů už patnáct let. Ocenění získala také místní pobočka ADRY, která dobrovolnictví ve městě koordinuje.

      Frýdek-Místek čekají opravy silnic, chodníků a křižovatek. Město sladilo termíny s krajem

      Ve Frýdku-Místku se letos rozběhne řada oprav a rekonstrukcí silnic, chodníků i křižovatek. Plán prací magistrát sladil s Moravskoslezským krajem, aby minimalizoval dopravní komplikace.

      Expozici nočních zvířat si lidé v muzeu procházejí za svitu baterek
      Vydáno 13. dubna 2023 17:26, Jablunkov, Libor Běčák
      Opravdu netradiční výstavu mohou lidé navštívit v Muzeu trojmezí v Jablunkově. Expozici procházejí ve tmě, kdy si mohou svítit mobilními telefony nebo baterkami. Za jejich svitu pak v místnosti nacházejí nejrůznější zvířata, jako například srnky, vlka, myši, hady či ptáky.

      Jana Glombová, přírodovědkyně Muzea Těšínska: “Naše výstava Po setmění tady v Muzeu trojmezí v Jablunkově přibližuje návštěvníkům život v noci v naší přírodě. Máme vystaveno velké množství živočichů v podobě dermoplastických preparátů, entomologických sbírek nebo i 3D modelů, které jsou vystaveny v dioramatech, které přibližují přirozené prostředí těch živočichů. Takže návštěvníci mají možnost nahlédnout, jak to v noci žije například v lese, nebo u vody, nebo třeba i v lidském obydlí, když my lidé se chystáme k spánku.”
      Daniela Podstawková, edukátorka, Muzeum Těšínska: “Nás s kolegyní již před několika lety napadla taková věc, že zkusíme dělat ty přírodovědné výstavy trošičku jinak, než je zvykem. A tak jsme začaly dělat takzvané otevřené výstavy, to znamená výstavy, které jsou jakoby 3D. Většina věcí, aby nebyla úplně za sklem, aby si to návštěvníci mohli pěkně prohlédnout ze všech stran. No a samozřejmě ta výstava, aby byla jiná také tím, že návštěvníci všechno objevují sami. To znamená, stávají se součástí té přírody a sami objevují veškerá zvířata, která tady jsou. Takže pokaždé, když přijdou, mohou najít něco jiného. Můžeme tedy vidět preparáty nejrůznějších zvířat, která normálně v lese určitě nepotkáme, protože se velmi rády schovávají. Patří zde například rys, máme tady krásný exponát vlka, šakala, kterého si můžou návštěvníci porovnat s liškou a celou řadu netopýrů a sov od těch nejmenších, jako je kulíšek až po naší největší sovu výra.”
      Jana Glombová, přírodovědkyně Muzea Těšínska: “Ta výstava je instalována ve tmě. Bavíme se o nočních živočiších, o tmě, takže tady bude v této místnosti zcela zatemněno a návštěvníci si výstavu osvětlují sami buď svým mobilem, který má dneska téměř každý k dispozici, nebo v případě, že mobil nebo vlastní baterku nemají, tak my jim baterku bez problémů zdarma zapůjčíme. Výstava bude otevřena až do 29. října tohoto roku, takže všechny návštěvníky samozřejmě srdečně zveme.”
      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000036682/expozici-nocnich-zvirat-si-lide-v-muzeu-prochazeji-za-svitu-baterek