Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Palkovicích vysazují nové aleje

Palkovice |

V Palkovicích rostou stromové aleje doslova jako houby po dešti. Jen za poslední dobu jich tady přibylo rovnou šest. Sázely se slivoně, hrušně, jabloně a třešně, nejvíce je ale slivoní.

V Palkovicích obnovují aleje. S touto činnsotí začaly před čtyřmi lety, za tu dobu se podařilo průběžně vysadit zhruba tisícovka nových stromků.

"My jsme začali obnovovat aleje zhruba před čtyřmi lety, kdy na základě dotačních výzev jsme se rozhodly, že budeme  staré aleje kácet a obnovovat," řekl starosta obce Radim Bača.

Jen od podzimu stihli v Palkovicích vysadit zhruba šest set stromů v šesti alejích.

"To byly slivoně, hrušně, jabloně a třešně, nejvíce se sázelo slivoní. Sázely se polokmeny a vysokokmeny, tady máme vysokmeny slivoní," upřesnil Martin Závodný, realizátor výsadby.

Slivoně byly sázeny šest metrů od sebe, aby měly stromy dostatek místa k růstu a také aby se dalo kolem nich snadno udržovat pozemek. Hned po vysazení byly zabezpečeny oporami proti vyvrácení a obaleny pletivem proti okusu zvěře, aby nedopadly třeba podobně jako tento stromek.

Z evropských peněz a z fondu životního prostředí dostala obec na obnovu alejí 1 170 000 korun, necelých 300 000 korun doplatily Palkovice samy.

Nahlásit chybu


K tématu

Prostor před KD Frýdek dostal moderní podobu, revitalizace vyšla na 22 milionů

3. února 2025 16:26 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek zvelebil dlouho zanedbaný prostor před Kulturním domem Frýdek. Kompletní revitalizace stála přes 22 milionů. Součástí je kromě nové dlažby a chodníků také výsadba stromů. Ty budou čerpat vláhu z retenčních nádrží.

Po jarní výsadbě přibyly ve Frýdku-Místku další stovky stromů a keřů

15. května 2025 15:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku byla dokončena jarní výsadba zeleně. Pracovníci technických služeb vysadili více než sto stromů a přes 1100 keřů. Nové dřeviny teď zdobí parky, ulice i sídliště po celém městě. Cílem výsadeb je zlepšovat kvalitu ovzduší, estetiku i funkci veřejného prostoru.

Karviná vysadí městský sad jako přírodní ochranu proti jmelí

15. června 2025 13:43 | Karviná | Jiří Cileček

Karviná vysadí v parku Boženy Němcové na podzim městský sad s více než 50 ovocnými stromy a 130 keři. Ty poslouží nejen veřejnosti, ale také ptactvu. Projekt s názvem „Náš sad“ má ekologický i vzdělávací rozměr — cílem je mimo jiné omezit šíření parazitického jmelí.


Tragická nehoda na D48 u Dobré: 27letý řidič zemřel po nárazu do svodidel

Dnes 10:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V neděli 14. prosince ráno na silnici D48 u obce Dobrá ve směru na Český Těšín zasahovaly složky IZS u tragické dopravní nehody. Řidič osobního vozidla narazil do svodidel a svým zraněním na místě podlehl. Okolnosti nehody nyní vyšetřují policisté.

Policie stíhá pracovnici lázní v Karlově Studánce kvůli zakázce na opravu jednoho z domů

Dnes 11:45 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Horské lázně Karlova Studánka řeší situaci v souvislosti se zahájením trestního stíhání jedné z vedoucích pracovnic. Ředitel státního podniku rozhodl o odebrání jejích kompetencí v oblasti veřejných zakázek a nákupů a o situaci informoval dozorčí radu. Trestní stíhání se podle dostupných informací týká zakázky na opravu jednoho z lázeňských domů.

Obnovené zabijačkové hody u Těrlické přehrady byly úspěšné

Dnes 11:08 | Těrlicko | Libor Běčák

Ve sportovním areálu na břehu Těrlické přehrady se konaly zabijačkové hody. Ty se setkaly s velkým zájmem lidí, kteří si přišli vybrat nejrůznější čerstvé i uzené produkty.

Frýdlantský hudební spolek odehrál tradiční Vánoční koncert

Ve velkém sále Kulturního centra ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal tradiční Vánoční koncert Frýdlantského hudebního spolku.

Led na vozovce komplikoval dopravu na Opavsku, policie řešila několik nehod

Včera 16:52 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Namrzlá vozovka komplikovala v uplynulých dnech dopravu na Opavsku. Policisté řešili hned několik nehod, z nichž některé skončily vážným zraněním. V jednom případě byl na přechodu pro chodce zraněn senior, další nehoda se stala u Kravař.

Karvinou obsadili judisté a excelovali místní sportovci, kteří za město získali sedm medailí

Včera 13:45 | Karviná | Gabriela Stašová

Velká cena Karviné v judu se uskutečnila klasicky za účasti zahraničních sportovců ve věku dětí a dorostu. I letos byli karvinští judisté úspěšní na různých stupních vítězů.

Tramvaje opět projedou přes náměstí Republiky v Ostravě. Auta si budou muset počkat

12. prosince 2025 12:55 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Konec přestupů na náhradní autobusy. Ve středu 17. prosince by měly ostravské tramvaje opět projet přes náměstí Republiky. Řidiči aut si ale budou muset ještě počkat. Práce na rekonstrukci potrvají ještě zhruba půl roku.

Z hořící budovy na Opavsku museli hasiči vynést dvě tlakové lahve a ochladit je

12. prosince 2025 12:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Hořela hospodářská budova na Opavsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Hasiči museli vynést a ochlazovat dvě tlakové lahve. Požár se podařilo rychle dostat pod kontrolu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se vyšetřuje.

Filmový klub v Karviné rozšiřuje náhled na svět, založili jej manželé se stejným zájmem

Včera 13:15 | Karviná | Gabriela Stašová

Filmový klub v Karviné za dobu své existence prošel změnami, které sae týkaly jeh umístění, ale také například celkové koncepce. Jedno ale stále trvá - snaží se vychovávat veřejnost k filmové kultuře a vzdělávat prostřednictvím kinematografie.

Centrum Nového Jičína je pod zvýšeným dohledem

12. prosince 2025 11:24 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Městská policie během adventních trhů více dohlíží na bezpečnost návštěvníků novojičínského centra. Upozorňuje, aby si lidé hlídali mobily a peněženky, a také kontroluje auta na parkovištích.

Na společném setkání seniorů v Palkovicích blahopřáli jubilantům

11. prosince 2025 9:01 | Palkovice | Libor Běčák

Obec Palkovice pozvala seniory na společné setkání s blahopřáním jubilantům. V restauraci Pod Habešem pro ně připravila odpoledne s gratulacemi, občerstvením a kulturním programem.

Děti z Dětského domova potěšily dárky od žáků soukromé SOŠ

10. prosince 2025 19:47 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Žáci soukromé Střední odborné školy ve Frýdku-Místku se zapojili do charitativní akce Krabice od bot. Nejrůznější vánoční dárky věnovali dětem z Dětského domova.

Sociální služby z Frýdku-Místku se prezentují v Adventním městečku

10. prosince 2025 19:29 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezi stánky s dobrotami a vánočními ozdobami na náměstí Svobody se jeden z nich vymyká. Stánek sociálních služeb zde prezentuje jednotlivá střediska a o informace byl mezi návštěvníky velký zájem.

Netradiční Mikuláš překvapil rodiny ve Vánočním vlaku

10. prosince 2025 19:15 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na vlakovém nádraží ve Frýdku nastupovaly desítky rodin s dětmi do speciálního Vánočního vlaku. Nikdo ale netušil, jaký Mikuláš s nimi letos pojede.

Den otevřených dveří v Masarykově základní škole v Návsí byl plný ukázek

10. prosince 2025 8:59 | Návsí | Libor Běčák

Masarykova základní škola Návsí pořádala Den otevřených dveří. Návštěvníci mohli nahlédnout dopoledne do vyučovacích hodin a odpoledne byl připraven program pro celé rodiny.

Žáci SOŠ Frýdek-Místek vyrobili pokladničku pro Vánoční sbírku

9. prosince 2025 7:29 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Obyvatelé Frýdku-Místku se mohou na Vánoce těšit nejen na vánoční strom na Zámeckém náměstí ve Frýdku, ale také na zbrusu novou pokladničku pro charitativní sbírku. Zajímavé na ni je, že ji vyrobili žáci místní Střední odborné školy.

V Palkovicích vysazují nové aleje
Vydáno 29. března 2019 10:31, Palkovice, Monika Danková
V Palkovicích rostou stromové aleje doslova jako houby po dešti. Jen za poslední dobu jich tady přibylo rovnou šest. Sázely se slivoně, hrušně, jabloně a třešně, nejvíce je ale slivoní.

V Palkovicích obnovují aleje. S touto činnsotí začaly před čtyřmi lety, za tu dobu se podařilo průběžně vysadit zhruba tisícovka nových stromků.

"My jsme začali obnovovat aleje zhruba před čtyřmi lety, kdy na základě dotačních výzev jsme se rozhodly, že budeme  staré aleje kácet a obnovovat," řekl starosta obce Radim Bača.

Jen od podzimu stihli v Palkovicích vysadit zhruba šest set stromů v šesti alejích.

"To byly slivoně, hrušně, jabloně a třešně, nejvíce se sázelo slivoní. Sázely se polokmeny a vysokokmeny, tady máme vysokmeny slivoní," upřesnil Martin Závodný, realizátor výsadby.

Slivoně byly sázeny šest metrů od sebe, aby měly stromy dostatek místa k růstu a také aby se dalo kolem nich snadno udržovat pozemek. Hned po vysazení byly zabezpečeny oporami proti vyvrácení a obaleny pletivem proti okusu zvěře, aby nedopadly třeba podobně jako tento stromek.

Z evropských peněz a z fondu životního prostředí dostala obec na obnovu alejí 1 170 000 korun, necelých 300 000 korun doplatily Palkovice samy.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/palkovice/11000015702/v-palkovicich-vysazuji-nove-aleje