Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stromům v Palkovicích aplikovali injekčně ke kořenům houby a živiny

  • Palkovice,

Zajímavou vyučovací hodinu zažili žáci ZŠ v Palkovicích. Přímo před školou mohli i s odborným výkladem sledovat, jak specializovaná firma pomocí injektážní jehly vpravuje dávku živin ke kořenům stromů.

Miroslav Vosátka, Botanický ústav Akademie věd ČR: “Tím napícháme otvory kolem toho stromu a vlastně provzdušníme tu půdu tím tlakem. A jakmile se ta půda provzdušní, tak se tam vytvoří takové kapsy a potom tam do toho dostáváme takový sypký produkt. Ten obsahuje takzvané mykorhizní symbiotické houby a to jsou houby, které žijí na kořenech těch stromů a vlastně pomáhají tomu stromu překonat stresy životního prostředí a pomáhají mu získávat živiny a pomáhají mu přežít období sucha. Ten strom, který je takhle jako podpořen, tak lépe roste, lépe se olisťuje a má hlavně větší toleranci, větší odolnost vůči všem stresům životního prostředí. A to může být i sucho nebo třeba znečištění exhalacemi a tak dále.”


David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta Palkovic: “V obci se snažíme o zeleň pečovat dlouhodobě. Kromě toho, že jsme třeba vysadili v poslední době několik kilometrů nových alejí nebo na autobusové zastávce zřídili záhonky s trvalkami, tak se snažíme pečovat o stromy, které už v obci rostou dlouho. Například se jedná o Švehlovu alej z 30. let 20. století. A proto jsme se rozhodli podpořit tyto stromy tím, že dostanou posilující dávku živin přímo ke kořenům. Některé aleje sadíme úplně nově, například podél cest a nebo tím rozdělujeme lány, kde původně aleje stály. Jiné aleje nahrazují dosavadní, to znamená, že vykácíme staré švestky a nahradíme je úplně novými.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyFachstav, s.r.o. - pracoviště Frýdek-Místek a okolí, KONTAKTNÍ OSOBA Mgr. Michna Lukáš, tel. 603 246 661, e-mail: info-fachstav@seznam.cz
Frýdek-Místek
od 30 000 Kč/měsíc

Detail

Global Partner Péče, z.ú. - pracoviště Frýdlant nad Ostravicí
Frýdlant nad Ostravicí
od 150 Kč/hod.

Detail

ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště Staříč - Diamo
Staříč
od 17 900 Kč/měsíc

Detail