Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V koronavirem rozdělených Těšínech si Češi a Poláci posílají pozdravy přes řeku

Karanténa nařízená kvůli koronaviru opět rozdělila Český a polský Těšín. Lidé z obou zemí, kteří se teď nemohou svobodně navštěvovat, si vyjadřují podporu alespoň pomocí vzkazů vyvěšených na obou stranách hranice.

Hraniční kontroly a průchod jen na propustku. Mladší generace si to už nepamatuje. Kvůli koronaviru se však dávná minulost vrátila a česko-polská hranice je střežena možná ještě přísněji, než v dobách socialismu.

Na hraničních mostech stojí policisté a vojáci a lidé z obou těšínských stran si začali dávat vzájemnou podporu na březích řeky, která dvojměstí dělí. 

“Prostě jsme se spontánně rozhodli včera večer na základě toho, jak naši přátelé z Polska vymysleli to, co vymysleli, že uděláme prostě českou odpověď. To, že máme hranice zavřené, ráno se sešli tady s Hankou a jsme to vymysleli. Takže jdeme na to. Napsal jsem jednoduchý a úderný vzkaz: Chybíte nám Poláci. My to vnímáme jako jedno město. To znamená, že chodíme z jednoho města do druhého. Je to takové propojené vzájemně. Oni k nám chodí samozřejmě pivo, protože české pivo je výborné. My zase k nim a aspoň já to tak cítím, že prostě žijeme v jednom městě a ty vztahy mezi těmi lidmi teď, jak se to utlo, tak to chybí,” řekl muž, který přišel na nábřeží umístit pozdrav.

Za normálních okolností bychom jeli natočit reportáž do polského Těšína. Kvůli koronaviru jsme však museli rozhovor se starostkou natočit přes hraniční řeku Olši. 

“Já si myslím, že to je pro nás hodně důležité, protože jsme jedním městem. Český Těšín i Těšín, to je jedno město a koronavir nás nerozdělí. Chceme žít společně a proto se mi tato iniciativa velmi líbí. Dozvěděla jsem se o tom včera a jsem celým srdcem s Čechy i Poláky, kteří teď bojují s koronavirem. Nenechme se rozdělit, protože jsme skutečně jedním městem,” starostka polského Těšína Gabriela Staszkiewicz.

Pozdravy na polskou stranu poslala také starostka Českého Těšína. 

“Je to jenom stvrzení toho, co opakujeme vždycky. Říkáme, že přestože máme několik mostů, máme přes město řeku, která v podstatě často, někdo může říct, že rozděluje, tak ta řeka spojuje. A toto spontánní svědectví, které v pátek vzniklo v polském Těšíně a v sobotu na straně Českého Těšína, je svědectvím toho, že to nejsou planá slova. Opravdu jsme jedno město. To, že hranice je zavřená doslova jen pár dní, tak nám to chybí. Chybí nám ty kontakty s těmi lidmi, protože máme podobné myšlení, máme téměř obdobný jazyk, takže pevně doufám, že ten čas uteče rychle a budeme zase spolu,” vyjádřila naději starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková (BEZPP).

Obyvatelé obou Těšínů doufají v brzké obnovení volného průchodu přes hranice.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků