Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Herci Těšínského divadla se připravují na restart sezony. Své role cvičí s ochrannými štíty

Několik jarních premiér musely kvůli celostátní karanténě odložit soubory Těšínského divadla. Herci měli nejdříve samostatnou domácí přípravu, ale teď už své role zkoušejí společně s kolegy. Do divadla však docházejí na směny a zkoušky se konají v oddělených skupinách, aby případná nákaza divadlo neochromila. První představení se budou hrát zřejmě už v červnu.

Koronavirová karanténa postihla také Těšínské divadlo. Kvůli uzavřené státní hranici mezi Českým a polským Těšínem nemohli do divadla dojíždět herci z polské strany. V posledních dnech se však život do divadla vrací a diváci se už mohou těšit na očekávané premiéry.

“Divadlo se samozřejmě zastavit nedá. My teďka dle našich interních směrnic jsme v takzvané oranžově fázi. Překročili jsme z fáze červené, kdy jsme toho moc dělat nemohli, takže jsme pracovali jen home office. Ale teď už pracujeme v oranžové fázi. To jsou přípravné zkoušky a čekáme na zelenou a modrou, kdy budeme moct hrát i veřejně. Takže rozeběhly se zkoušky, divadlo pracuje ve zvláštním režimu a my máme ještě takovou věc, že v podstatě máme oddělená jednotlivá pracoviště. Pracoviště Polské scény, české scény, chodíme v podstatě jiných časových plánech a není dovoleno třeba přecházet mezi budovami nebo mezi poschodími. Je to všechno v zájmu ochrany zdraví zaměstnanců, protože kdybychom onemocněli, tak se zastaví provoz celého divadla,” vysvětlil režisér a ředitel Těšínského divadla Petr Kracik.

Herci na své fanoušky v době karantény nezapomněli a bavili je na sociálních sítích. 

“Já jsem trošku takový vnitřní nepřítel těhle těch online, protože toho je strašně moc. Nicméně byl jsem donucen, takže jsme založili na Facebooku takovou rubriku Jak to vidím teď. To znamená, když se ohlížím za inscenacemi minulé a předminulé sezony a já tam vedu takové kritické debaty s jednotlivými členy, jako jejich hodnocení role a můj náhled, jak to dělají a nebo nedělají,” uvedl ředitel Kracik. 

Premiéry čekají diváky na České i Polské scéně. 

“My jsme trošku jiný druh divadla, protože nejsme takzvané repertoárové divadlo, ale spíš divadlo seriálového typu. To znamená, že inscenaci, kterou vyrobíme, tak v podstatě hrajeme dva měsíce pro naše předplatile a pak se čeká, jestli se to chytne a pak takzvaně na kasu. Takže v podstatě my jsme nemohli vyrábět inscenace na sklad, protože bychom zase neměli tolik místa a příležitostí, protože hostujeme po celém kraji, abychom to mohli odehrát. A taky jsme nechtěli naše diváky nutit, aby chodili dvakrát do měsíce do divadla. V podstatě jsme se zkoncentrovali na poslední dvě inscenace, které jsme připravili. Jsou to Šakalí léta, které byly zastaveny těsně před premiérou, takže je uvedeme v premiéře v září a pokud to půjde, tak v předpremiéře v červnu. Na Polské scéně inscenaci Zločiny srdce uvedeme v předpremiéře v červnu a premiéře zase v září,” nastínil ředitel Kracik. 

Aktuálně herci Těšínského divadla zkoušejí muzikál Šumař na střeše. 

“Nyní už připravujeme dopředu společný projekt České a Polské scény, protože v příštím roce Česká scéna slaví 75. sezonu a Polská scéna 70. Jde o společný muzikál Šumař na střeše. Rozjíždějí se mohutné zkoušky a ten čas, který se nám teď naskytnul, je výborný, protože můžeme daleko odpovědněji a v širší fázi tuto inscenaci v české a polské verzi nazkoušet. Hudebnímu nastudování se budeme věnovat až do června,” dodal ředitel divadla Petr Kracik. 

“V té domácí části práce bylo třeba připravit notový materiál, zorientovat se v něm a vybrat vhodnou nahrávku. To se všechno udělalo a teď jsme přistoupili do druhé fáze, kdy se konečně spolu vidíme a zkoušíme spolu. Právě dnes máme korepetici, to je ta jedna z úvodních části zkoušení, na muzikál Šumař na střeše,” řekl herec a korepetitor Miroslav Liška. 

Korepetice se účastnila například herečka Bára Vidomská: “Já jsem v angažmá Těšínského divadla od ledna, ale už dříve jsme tady hostovala. Měla jsem to štěstí, že jsem se tady dostala už v maturitním ročníku, kdy si mne pozval pan ředitel Kracik, protože potřeboval alternaci za jednu herečku. Pak jsem dostala další možnosti a když jsem dostala stálé angažmá, tak po dvou měsících přišlo zastavení práce kvůli karanténě. Jsem ráda, že teď už se to začíná vrací do původních kolejí.”

Nahlásit chybu


K tématu
Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail