Marihuana, pervitin, či jiné opiáty. Drogy, které užívá stále více dětí. A ne jinak je tomu i v Havířově. Data o tom, kolik školáků přichází do styku s drogou, by mohla následně pomoci určit další cestu prevence. Proto se radnice rozhodla, že se zapojí do projektu testování žáků po vzoru Orlové a Bohumína.
Ivan Bureš (ANO), náměstek primátora: “Budeme se snažit snažit, aby se drogy na základních školách neprojevovaly. Máme vyčleněnou částku přes 150 tisíc korun na pilotní projekt, který kopíruje projekt, který proběhl v Orlové”.
Pedagogové s testováním žáků nemají problém. Jedním dechem ale dodávají, že úřad vlády zpochybňuje projekt a zejména pak testování odpadních vod.
Svatopluk Novák, ředitel ZŠ Na Nábřeží: “Já si myslím, že každé takové testování je dobré, pokud se dají sehnat relevantní výsledky. Nemělo by to být jen u devátých tříd, protože drogy berou už i mladší děti. Nicméně ten projekt, který probíhal v jiných městech četl jsem článek, že ty metody nejsou zcela sto procentní a že se možná plaší veřejnost”.
Jiří Jekl, učitel ZŠ Gorkého: “Určité pochybnosti jsou přímo od Vlády ČR na systém testování, který proběhl v Bohumíně a v Orlové, ale pokud se sjedná náprava co se týče získávání informací o drogovém problému, tak si myslím, že by to nebylo na škodu”.
Námi oslovení žáci by s testy na přítomnost drog problém neměli.
anketa, žáci ZŠ Gorkého:
“Kdyby mě testovali, tak by mi to nevadilo, protože drogy neberu”.
“Drogy jsem nikdy nebral, je to zbytečné, není to žádné řešení. Vadilo by ti, kdyby tě chtěli otestovat? Ani ne”.
Pokud se radnice opravu do projektu zapojí, testování by mělo začít v září na šesti vybraných školách. Do měření spotřeby nelegálních drog se chce zapojit také sousední Karviná.