Bobr evropský, přesto, že je chráněný, dokáže napáchat velké škody. Tím, že si staví hráze, dochází často k zaplavování pozemků v blízkosti vodních toků. Například ve Stonavě se prostřednictvím státní správy chystají na odlov tohoto savce. Nyní se bobr vyskytl i v Havířově, tam ale mají z jeho výskytu prozatím radost. Podle okousaných stromů jde vidět, že se tady bobři již zabydlují a jedná se zřejmě o velkou rodinku.
Jan Smola, vedoucí oddělení ekologie přírody: “Bobr je nesmírně šikovný a užitečný živočich, co se týká ochrany přírody. Když se bobr vyskytne v břehových porostech, tak tam působí jako živočich, který břehové porosty oživuje. On vytváří podmínky pro další a další životy, které jsou závislé třeba na větším množství světla nebo tepla.”
Odbor životního prostředí bobra vnímá kladně proto, že díky vysokým břehům je málo pravděpodobné, že by si stavěl na řece Lučině hráze. A dokud se tak neděje, nemá s tímto zvířetem problém ani správce vodního toku.
Čestmír Vlček, mluvčí Povodí Odry : “Pokud tam ty stromy kácí, tak ať je kácí, pokud to nevadí odboru životního prostředí. Nám to vadí v okamžiku, kdy ty stromy spadnou do vody a začnou tvořit překážku, kterou my musíme odstraňovat, ale to je tak všechno, co s tím můžeme dělat.”
Bobr se ale rychle množí a hledá si nová území. Proto budou pracovníci Povodí Odry i magistrátu lokalitu sledovat.