Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Alzheimerovou chorobou onemocní stále více lidí

  • Havířov,

Alzheimerovou chorobou onemocní ročně stále více lidí, převážně pak seniorů. Tím se zvyšují požadavky na léčbu i přímou péči. Své o tom ví ředitelé domovů seniorů nebo pracovníci v sociálních službách.

Jedna z velkých zdravotních pojišťoven v roce 2014 evidovala 2 835 pacientů s Alzheimerovou chorobou. V loňském roce stoupl počet nemocných o 27 procent. V Moravskoslezském kraji pak o 31 procent. Degenerace mozku u klientů působí vrásky i domovům seniorů.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Péče o tyto klienty je velmi specifická. Musíme proškolovat naše zaměstnance, aby byli vůbec schopni zvládnout tuto péči. Tam je největší problém ztráta kognitivních funkcí. To jsou funkce rozpoznávací a myšlenkové”.

Zvyšujícímu se počtu nemocných se musí přizpůsobovat i sociální služby. Ať už se to týká aktivit v denním stacionáři, nebo při terénní práci přímo v domácnostech.

Jana Wojtoňová, Sociální služby města Havířova: “Takže se nám třeba vyskytuje více klientů, kde je zapotřebí je navštěvovat vícekrát denně. Máme klienty, kde docházíme i pětkrát denně v domácím prostředí. Smyslem péče je, že pokud je někde klient s Alzheimerovou demencí, tak je potřeba i dohled v domácnosti, který zajišťují rodiny”.

Podle odborníků je ale nemocných mnohem více, protože určitému procentu seniorů nebyla Alzheimerova choroba diagnostikována lékařem.

Nahlásit chybu


K tématu
Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail