Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krevní centra potřebují mladé dárce

  • Havířov,

Krevní centra začínají mít problém s dárci. Mnozí už nemohou z důvodu vysokého věku darovat ani plazmu, ani krev. Novou generaci dárců si chtějí centra vychovat mezi studenty.

18letá studentka gymnázia Kristýna Bernardová usedla poprvé do křesla v krevním centru v Havířově a nechala si odebrat krevní plazmu. Přesto, že měla trochu obavy, uvědomuje si důležitost dárcovství.

Kristýna Bernardová, dárkyně: “Já jsem si něco o tom našla na internetu, že takto můžu někomu pomoci zachránit život. Tak jsem se rozhodla, že to zkusím, když jsem zdravá”.

Krevní centrum by ale uvítalo, kdyby takto mladých lidí chodilo mnohem více.

Radek Foldyna, manažer Krevního centra Frýdek-Místek: “Každé krevní centrum v ČR poptává nové dárce, jelikož darování krve a plazmy je omezeno věkem. A generace těch dřívějších dárců již tuto službu vykonávat nemůže, a proto cílíme na studenty středních škol, vysokých škol, učilišť, aby pomohli”.

Centra si uvědomují, že problém je možná i v motivaci. Když darují krev nebo plazmu pracující lidé, mají nárok na různé úlevy a benefity. Proto krevní centrum Frýdek-Místek nabízí studentům finanční zvýhodnění.

Kristýna Bernardová, dárkyně: “To, že tady za to dávají peníze, je pro mě také motivace, protože si takto můžu i přivydělat”.

Krevní centrum je také jedním ze tří pracovišť v České republice, které provádí speciální NAT kontrolní vyšetření.

Radek Foldyna, manažer Krevního centra Frýdek-Místek: “Jsme schopni ve velmi krátkém časovém úseku zjistit, zda-li v darované krvi a plazmě se nenachází nějaké protilátky na HIV, hepatitidy A,B,C, nebo parvovirus”.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy