Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rakovinou prostaty onemocní stále více mužů

  • Havířov,

V sedmi krajských nemocnicích se v listopadu koná Den urologické prevence zaměřený především na karcinom prostaty. Během loňské akce se zhoubný nádor potvrdil u více než desítky pacientů.

Rakovina prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů. To si uvědomuje i pan Jaroslav, který se rozhodl přijít do havířovské nemocnice na vyšetření v rámci Dne urologické prevence.

Jaroslav Pláňava, pacient: “V rodině jsme měli problémy se zbytnělou prostatou, tak jsem to nechtěl podcenit. Ať mám jistotu a vím, jak se chovat, co dodržovat a podobně”.

Preventivní akci v sedmi nemocnicích v kraji uspořádala Nadace Pavla Novotného, který sám zákeřnou nemoc prodělal.

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: “Přišlo nám v loňském roce 200 pacientů a dvanácti z nich byl diagnostikován zhoubný nádor jak prostaty, močového měchýře, tak varlete. Smyslem akce je, aby pacienti, když mají nějaký problém, šli okamžitě k lékaři”.

O preventivní vyšetření byl ze strany veřejnosti velký zájem už od ranních hodin. Jaká je úspěšnost léčby karcinomu prostaty?

Vasilis Vlachopulos, zástupce primáře urologického oddělení: “Já bych řekl, že skoro 100%. Velké procento úspěšnosti. Dnes jsou takové metody v léčbě, že dokážou pacienta vyléčit”.

Lékaři doporučují mužům v produktivním věku, aby si alespoň jednou měsíčně prováděli samovyšetření varlat. Pokud ucítí jakékoliv změny, měli by vyhledat odbornou pomoc.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy