Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ekologové chtěli úplatky a skončili ve vazbě

  • Havířov,

Policie vzala do vazby dva předsedy ekologických spolků, kteří výměnou za to, že nebudou klást překážky při stavebních řízeních, požadovali od investorů peníze. Jedním z obviněných je Bohdan Svorník z Havířova.

Poklepáním základního kamene měla začít v průmyslové zóně František v Horní Suché výstavba velké továrny. Na pozemcích se ale nepracuje. Ekologičtí aktivisté, kteří byli účastníky řízení, si kladli podmínky a požadovali po firmě úplatky.

Jedním ze dvou aktérů, je Bohdan Svorník z Havířova. Ten se například dostal do křížku s muži zákona, když chtěl organizovat v zájmu přírody technopárty. Starosti přidělali ekologové i radnici v Horní Suché.

Jan Lipner (STAN), starosta obce Horní Suchá: “Tak zkušenosti mám asi jako všichni ostatní. Já se s nimi potkávám už nějaký ten rok. Upřímně nechápu, jak mohli celou dobu fungovat tak, jak fungovali, aniž by se dostali na konečné místo určení, až teď. Napadli i mě za podjatost, já jsem se ke svému údivu dověděl z dopisu kraji, a který mi kraj přeposlal, že se starám o rozvoj obce a průmyslové zóny a její zaplnění investory, což je úsměvné”.

Předsedové ekologických spolků se připojovali i k jiným stavebním řízením, jelikož jim to umožňoval zákon. Za úplatu byli ochotni stáhnout připomínky, které znemožňovaly stavby.

Svorník a druhý obviněný Lapšanský je nyní ve vazbě.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Obviněným v případě prokázání viny a odsouzení hrozí vězení v rozmezí od dvou do osmi let”.

Starosta Horní Suché věří, že pozastavení výstavby továrny nebude trvat dlouho.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy