Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obce musí mít pověřence na ochranu osobních údajů

  • Havířov,

Na konci května začne platit evropské nařízení o ochraně osobních údajů. To se dotkne celé veřejné správy. Obcím vznikne také povinnost platit si pověřence, který bude na agendu dohlížet.

Obce a města v současné době zpracovávají analýzy s jakými osobními údaji na úřadech pracují, proč s nimi pracují a jak jsou data zabezpečena. Důvodem je příprava na novou evropskou směrnici o ochraně osobních údajů, která začne platit v květnu. Například starosta Těrlicka tvrdí, že současný zákon o ochraně osobních údajů je ale dostačující.

Martin Polášek (NEZÁVISLÍ), starosta obce Těrlicko: “Připravujeme se tím, že momentálně studujeme veškeré zákony, které jsou k tomu vydány. Tyto zákony jsou velmi nejasné, nejsou k tomu žádné prováděcí vyhlášky. Bude to velká improvizace”.

Každá instituce si bude muset také zaplatit pověřence pro ochranu osobních údajů. Malé obce v okolí Havířova, kde spadají například Horní Bludovice, Albrechtice nebo Soběšovice budou mít jednoho administrátora v rámci mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady.

I Karviná se intenzivně připravuje na novou úpravu o ochraně osobních údajů. Už má i pověřence. Tuto funkci vykonává přímo zaměstnanec magistrátu. Havířov pověřence teprve hledá.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Nutno říct, že bude muset být velmi odborně vzdělán a nabízí se otázka, kde tedy za tak krátkou dobu se ti pověřenci vyškolí”.

Pomocnou ruku nabízí městům a obcím s novou legislativou například Svaz měst a obcí České republiky.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy