Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj se chystá na optimalizaci lůžek v nemocnicích

Havířov |

Mezi zdravotníky se objevila informace, že by se z orlovské nemocnice mohlo stát jakési centrum následné péče. To ale krajský úřad vyvrací. Žádné oddělení se rušit ani stěhovat nebude. Chystá se však optimalizace lůžek.

V Moravskoslezském kraji je příliš hustá síť nemocnic, kterým však schází personál. Vedení kraje proto musí řešit otázku optimalizace, a to i z důvodu uzavření nových smluv s pojišťovnami.

V nemocnicích je akutních lůžek mnoho, naopak chronických je málo. Proto se začalo spekulovat, že by se orlovská nemocnice mohla stát centrem následné péče. Jiné obory by se přestěhovaly do Karviné a Havířova. Tyto informace však náměstek hejtmana vylučuje. “Určitě se nejedná o zavírání oddělení. Co se týče nemocnice Orlová, tak se chystá pouze sloučení primariátů, kdy bude jeden primář na interně a na ARU. Co se týče ortopedie, tak ta zůstává v Orlové, protože tam má své místo," řekl náměstek hejtmana MS Kraje Martin Gebauer.

Kraj se nechystá zavírat žádné oddělení v těchto nemocnicích. Optimalizovat se ale budou akutní lůžka. Ředitel nemocnic však tvrdí, že k razantnímu snížení počtu lůžek už došlo před několika lety.

“Já si za personální unii myslím, že není důvod snižovat akutní lůžka ve prospěch lůžek následné péče. Na druhou stranu je třeba přiznat, že je nedostatek personálu a já nevím, jestli i toto přirozeně nevyvolá důvod ke snižování akutních lůžek," vysvětluje ředitel NsP Havířov a NsP Karviná-Ráj Jiří Matěj.

Ředitel vidí určitý smysl ve spojení jednotlivých oddělení. Tím by se částečně vyřešil i problém s nedostatkem personálu. Na druhou stranu se obává, že by zdravotníci nebyli ochotni přejít na jiná pracoviště.

Nahlásit chybu


Studénka opravuje ulici Družstevní. Práce plánovala sedm let, opakovaně žádala o dotaci

Dnes 8:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Studénce začala rekonstrukce ulice Družstevní. Radnice ji plánovala sedm let. Povrch komunikace byl narušen od doby, co se v této lokalitě budovala kanalizace.

Nové Dětské centrum Pluto v Havířově nabídne zázemí dětem v krizové situaci

Včera 8:54 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

"Mi je 15 roků a mě to vůbec nezajímá." Strážníci v Ostravě chytili opilé mladistvé

Včera 11:19 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

14letá ležela bezvládně na zemi a kolem ní byli další opilí kamarádi. Strážníci kontrolovali v centru Ostravy sedm mladistvých ve věku 14 a 15 let. Nadýchali od 0,36 do 1,71 promile. Dva skončili v nemocnici a dva na policii.

Fanoušky na Zlaté Tretře Ostrava potěšili rekordem Manuel i druhým místem Štefela

Včera 12:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Světový atletický mítink Zlatá Tretra Ostrava 2026 opět bavil. Nejvíce diváky potěšila česká běžkyně Lurdes Gloria Manuel skvělým vítězstvím v běhu na 400 metrů.

Energetický mix MS kraje by měla doplnit jaderná energie

16. června 2026 20:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Moravskoslezský kraj silně podporuje stavbu malých modulárních reaktorů na svém území. Využití jádra vnímá jako nejvhodnější řešení po konci uhlí. Zajistí energetickou bezpečnost, soběstačnost a konkurenceschopnost našeho kraje.

Ministr vnitra navštívil Bílovec a Studénku, bude rozhodovat o sloučení oddělení PČR

16. června 2026 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

Policie České republiky zvažuje zrušení obvodního oddělení v Bílovci a jeho sloučení s pracovištěm ve Studénce. Návrh je aktuálně v rukou ředitele Krajského ředitelství, konečné rozhodnutí ale bude až na ministru vnitra. Ten proto na konci týdne zavítal do obou měst.

Ve Stonavě přivítali nové občánky

Včera 12:59 | Stonava | Jiří Brzóska

Na stonavské radnici proběhlo letošní první slavnostní vítání nových občánků. Obřadní síň zaplnili rodiče, prarodiče i další blízcí novorozených dětí, kteří si společně užili příjemný a tradiční obřad pořádaný obcí.

Závod s časem vyhrála příroda. Holčička se narodila v autě během cesty do porodnice

16. června 2026 10:17 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V sobotu odpoledne zažily posádky záchranářů z Fulneku a Nového Jičína netradiční výjezd. Maminka nestihla dojet do nemocnice a miminko přišlo na svět přímo v autě. Záchranáři po příjezdu na místo oběma poskytli potřebnou péči a bezpečně je převezli do nemocnice.

Akademii šitou na míru si užily i děti s těžšími handicapy

Včera 8:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská Základní a mateřská škola speciální pořádala zahradní slavnost. Připravila program, do kterého se zapojily i děti s těžkými mentálními handicapy a poruchou autistického spektra.

Dny Karviné navštívily davy diváků, program bavil

16. června 2026 12:01 | Karviná | Richard Kutěj

Letošní Dny Karviné jsou za námi. Akce se velmi vydařila a našla si spousty diváků. My vám nyní ukážeme, co vše nabízel pestrý a bohatý program na několika scénách.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

MS kraj otevřel nové Dětské centrum Pluto v Havířově

Včera 15:49 | Havířov | Bára Kelnerová

Moravskoslezský kraj dokončil výstavbu nového Dětského centra Pluto v Havířově. Moderní zařízení poskytne zázemí dětem, které potřebují okamžitou pomoc. Nová budova nahradila původní objekt a svým uspořádáním se co nejvíce přibližuje běžnému rodinnému prostředí.

MSK Orlová oslavil 10 let existence, došlo i na oceňování

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Orlová si připomněla deset let od založení Městského sportovního klubu.

Stonavské děti si užily tradiční Dětské radovánky

Včera 12:54 | Stonava | Jiří Brzóska

Uplynulý víkend patřil ve Stonavě Tradičním dětským radovánkám. Ty každoročně pořádá Spolek Rodiče a škola Stonava ve spolupráci se školou.

Fotbalisté SK Stonava uzavřeli úspěšnou sezonu

Včera 12:50 | Stonava | Jiří Brzóska

Fotbalisté SK Stonava mají za sebou mimořádně úspěšnou sezonu. Jak dorostenci, tak muži byli ve svých soutěžích nováčky a oba týmy patřily k největším překvapením letošního ročníku.

Wybrano prace Wandy Witoszek

Včera 12:42 | Stonava | Otýlie Tobolová

W Karwinie odbyła się konkursowa wystawa rękodzieła seniorów powyżej lat 65. Swoje prace zaprezentowali tu twórcy z Karwiny, Stonawy, Dziećmorowic oraz Piotrowic.

Taneční soubor Ritmo z Rychvaldu oslavil 40 let činnosti dvouhodinovou přehlídkou

Včera 8:34 | Rychvald | Libor Běčák

Další úspěšný taneční koncert má za sebou soubor Ritmo z Rychvaldu. Dvouhodinovou přehlídkou představil činnost za poslední dva roky a také si připomněl své významné jubileum.

MS kraj se chystá na optimalizaci lůžek v nemocnicích
Vydáno 8. března 2018 13:15, Havířov, Bára Kelnerová
Mezi zdravotníky se objevila informace, že by se z orlovské nemocnice mohlo stát jakési centrum následné péče. To ale krajský úřad vyvrací. Žádné oddělení se rušit ani stěhovat nebude. Chystá se však optimalizace lůžek.

V Moravskoslezském kraji je příliš hustá síť nemocnic, kterým však schází personál. Vedení kraje proto musí řešit otázku optimalizace, a to i z důvodu uzavření nových smluv s pojišťovnami.

V nemocnicích je akutních lůžek mnoho, naopak chronických je málo. Proto se začalo spekulovat, že by se orlovská nemocnice mohla stát centrem následné péče. Jiné obory by se přestěhovaly do Karviné a Havířova. Tyto informace však náměstek hejtmana vylučuje. “Určitě se nejedná o zavírání oddělení. Co se týče nemocnice Orlová, tak se chystá pouze sloučení primariátů, kdy bude jeden primář na interně a na ARU. Co se týče ortopedie, tak ta zůstává v Orlové, protože tam má své místo," řekl náměstek hejtmana MS Kraje Martin Gebauer.

Kraj se nechystá zavírat žádné oddělení v těchto nemocnicích. Optimalizovat se ale budou akutní lůžka. Ředitel nemocnic však tvrdí, že k razantnímu snížení počtu lůžek už došlo před několika lety.

“Já si za personální unii myslím, že není důvod snižovat akutní lůžka ve prospěch lůžek následné péče. Na druhou stranu je třeba přiznat, že je nedostatek personálu a já nevím, jestli i toto přirozeně nevyvolá důvod ke snižování akutních lůžek," vysvětluje ředitel NsP Havířov a NsP Karviná-Ráj Jiří Matěj.

Ředitel vidí určitý smysl ve spojení jednotlivých oddělení. Tím by se částečně vyřešil i problém s nedostatkem personálu. Na druhou stranu se obává, že by zdravotníci nebyli ochotni přejít na jiná pracoviště.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000011962/ms-kraj-se-chysta-na-optimalizaci-luzek-v-nemocnicich