Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Branná výchova se vrací opět do škol

  • Havířov,

Povinná branná výchova skončila na školách v roce 1989. Nyní se po ní opět volá. Střední škola technických oborů v Havířově založila alespoň kroužek branné výchovy, a to díky spolupráci s městskou policií.

Branná výchova, kde by se děti učily základy zdravovědy nebo zásady chování ve stavu ohrožení, by se mohla časem vrátit opět do škol jako samostatný povinný předmět. Na Střední škole technických oborů v Havířově už ale brannou výchovu zavedli. Studenti se jí účastní dobrovolně v rámci projektu mezi školou a městskou policií.

“Činnost tohoto klubu kopíruje výuku branné výchovy. Střelecká příprava, zdravověda, orientace v terénu, topografie,” řekl ředitel SŠTO Lidická Jaroslav Knopp.

Městská policie se nebrání tomu, že by spolupracovala i se studenty z jiných škol.

“Kromě praktických věcí se naučí sebekontrole, protože střelba je především o hlavě, takže se naučí sebekontrole v jakékoliv situaci,” uvedl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Studenti se scházejí v kroužku jednou týdně. Střelby pak mají jednou za čtrnáct dní. Téměř veškeré náklady si ale škola musí hradit z vlastních zdrojů.

“Chci mít řidičák, chci řídit, takže se mi může stát kdykoliv nehoda a můžu pomoci spolujezdci. I orientace v mapě, když budu chodit třeba na hory, tak si vezmu mapu a můžu se zorientovat bez telefonu, bez navigace, bez všeho,” popsal student.

Brannou výchovu do škol prosazuje zejména ministerstvo obrany. Předmět zanikl ve školách v roce 1989.
Svatováclavský hudební festival - Hudba anglické renesance

Dnes
Albrechtice, Kostel Svatých apoštolů Petra a Pavla, Albrechtice

Bohemia Marten Plus s.r.o. - Horní Suchá
Horní Suchá
od 110 Kč/hod.

Detail

Sesterská Agentura Doma, s.r.o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

UXA VKP s.r.o.
Havířov
od 15 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků