Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Branná výchova se vrací opět do škol

  • Havířov,

Povinná branná výchova skončila na školách v roce 1989. Nyní se po ní opět volá. Střední škola technických oborů v Havířově založila alespoň kroužek branné výchovy, a to díky spolupráci s městskou policií.

Branná výchova, kde by se děti učily základy zdravovědy nebo zásady chování ve stavu ohrožení, by se mohla časem vrátit opět do škol jako samostatný povinný předmět. Na Střední škole technických oborů v Havířově už ale brannou výchovu zavedli. Studenti se jí účastní dobrovolně v rámci projektu mezi školou a městskou policií.

“Činnost tohoto klubu kopíruje výuku branné výchovy. Střelecká příprava, zdravověda, orientace v terénu, topografie,” řekl ředitel SŠTO Lidická Jaroslav Knopp.

Městská policie se nebrání tomu, že by spolupracovala i se studenty z jiných škol.

“Kromě praktických věcí se naučí sebekontrole, protože střelba je především o hlavě, takže se naučí sebekontrole v jakékoliv situaci,” uvedl ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Studenti se scházejí v kroužku jednou týdně. Střelby pak mají jednou za čtrnáct dní. Téměř veškeré náklady si ale škola musí hradit z vlastních zdrojů.

“Chci mít řidičák, chci řídit, takže se mi může stát kdykoliv nehoda a můžu pomoci spolujezdci. I orientace v mapě, když budu chodit třeba na hory, tak si vezmu mapu a můžu se zorientovat bez telefonu, bez navigace, bez všeho,” popsal student.

Brannou výchovu do škol prosazuje zejména ministerstvo obrany. Předmět zanikl ve školách v roce 1989.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy