Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Do prvních tříd by se v kraji měly dostat všechny děti

  • Havířov,

V Moravskoslezském kraji se školy chystají na zápisy do prvních tříd. Kapacita volných míst by měla být dostatečná. Ne všechny děti se ale dostanou na rodiči vybranou školu.

Devátého a desátého dubna se bude konat v Havířově zápis do prvních tříd. Školy jsou v očekávání, kolik naplní tříd. Jisté je, že místo budou mít všechny děti.

“Kapacita havířovských škol je zhruba o 1500 míst vyšší, než kolik v loňském roce v září navštěvovalo základní školu žáků,” řekla zástupce vedoucího odboru školství havířovského magistrátu Jana Pilariková.

Celkově by k zápisu mělo přijít zhruba 650 dětí. Základní škola Na Nábřeží chce otevřít dvě první třídy.

“Vždy se dostali všichni, kteří přišli k zápisu, i když v jednom roce jsme museli otevřít tři třídy, ale nebyl to problém,” uvedl ředitel ZŠ Na Nábřeží Svatopluk Novák.

Například o ZŠ Mládežnickou je ze strany rodičů takový zájem, že tam v loňském roce museli otevřít hned čtyři první třídy.

V letošním roce ale z důvodu kapacity otevřou jen tři třídy. Zaručené místo budou mít tedy jen děti ze spádové oblasti.

“V případě, že by se nám přihlásilo více dětí, než můžeme přijmout, bohužel by rozhodoval los. Jsme z toho smutní, ale to je jediná možnost, kterou umožňuje Česká školní inspekce i vyjádření ombudsmana. Posledních patnáct let, jsme takovou situaci nemuseli řešit a doufáme, že budeme moci přijmout všechny děti, které se přihlásí,” doplnila ředitelka ZŠ Mládežnická Iva Badurová.

I v Karviné mají celkově dost volných míst pro prvňáky. Na Základní škole Dělnická ale poptávku zřejmě také neuspokojí.

“Naše škola má tu smůlu, že musí odmítat prvňáky, protože z kapacitních a prostorových důvodů je nemáme kam usadit. Ale věříme v to, že naše nová nástavba nám v tom pomůže a od roku 2019 přijmeme více prvňáků,” vysvětlil ředitel ZŠ a MŠ Dělnická.

Dostatečnou kapacitu hlásí například i Orlová, nebo Frýdek-Místek. I tam se ale může stát, že se děti nedostanou na vybranou školu.

Nahlásit chybu

K tématu

Zapisy w polskiej szkole

Do zapisów do pierwszej klasy Polskiej Szkoły Podstawowej w Stonawie-Hołkowicach przyszło również dwoje dzieci z sąsiedniego Przedszkola, i ...


Nejčtenější zprávy