Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Praktičtí lékaři mohou získat více kompetencí

  • Havířov,

Praktičtí lékaři by mohli získat více kompetencí. Alespoň to plánuje ministerstvo zdravotnictví. Samotní doktoři ale tvrdí, že to není tak jednoduché a upozorňují na určitá rizika.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje posílit primární péči. To znamená, že by se zvýšily kompetence praktických lékařů. Byli by to právě praktici, kteří by pacientovi změřili tlak, udělali ultrazvuk břicha, prostě komplexní vyšetření. Lékaři ale tvrdí, že na to systém není připravený.

“Ani já jako diabetolog neumím naprosto vše z praktického lékařství. Tak stejně praktik neumí vše z diabetologie. Tudíž, pokud budou řádně stanovené hranice a vzdělání praktických lékařů, tak jsem za,” řekl lékař Miroslav Koliba.

Ministerstvo upozorňuje také na to, že léčba u specialistů je drahá. Lékaři ale vidí problém v tom, že pacienti obcházejí svého praktického lékaře.

“Do specializovaných ambulancí například na ortopedii chodí pacienti, kteří se rozhodnou sami přijít k lékaři. Předtím ale obešli neurology, rehabilitační ambulance a toto vlastně praktický lékař vůbec neřídí,” objasnil ortoped Petr Krawczyk.

Problémem také je nedostatek praktických lékařů.

“Pochybuji o tom, že je na to systém připravený. Pokud znám kolegy praktické lékaře, tak jsou maximálně vytížení, řekl bych přetížení pro jejich absolutní nedostatek v terénu. Pokud by se měli ještě rozšířit jejich kompetence, tak si nedokážu představit, jak by to v současné době zvládali,” uvedl lékař Martin Sedláček.

Ministerstvo už vytvořilo pracovní skupinu pro reformu primární péče. První změny plánuje zavést příští rok.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy